Máte doma malého atopika? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Máte doma malého atopika?

20. 10. 2022

Atopická dermatitida si nevybírá. Postihuje jak dospělé, tak děti včetně těch nejmenších. Údaje říkají, že až 20 % kojenců narozených v České republice trpí různou formou atopického ekzému.

Různé projevy atopického ekzému u novorozenců a kojenců

Někdy jde o typická různě rozsáhlá zarudlá ložiska hrubé či šupinkaté pokožky, která miminko dráždí a nutí je ke škrábání, ale může mít i formu bělavých vysušených míst s drobnými stroupky na pokožce. Pokožka novorozence nemá vyzrálou kožní bariéru, pokud se tedy objeví první příznaky atopického ekzému, je v první řadě důležité zabránit škrábání, aby se do pokožky nedostaly bakterie a nevznikl zánět.

S věkem dětí se mění i jejich atopický ekzém. Zatím co u miminek se může nejčastěji vyskytovat na tvářičkách či jinde v obličeji nebo za krkem, u větších dětí jsou nejpostiženějšími místy různé tělesné záhyby jako loketní a podkolenní jamky nebo meziprstí. V případě silného vzplanutí atopického ekzému můžou být ale jeho projevy různě po celém těle.

Podstata léčby atopického ekzému spočívá v důkladné péči o pokožku, kdy je důležitá hlavně obnova kožní bariéry. U narušené pokožky je potřeba důsledně dodržovat správnou hygienu a je potřeba jí pravidelně dodávat chybějící lipidy. Do jaké míry je pokožka narušena a jaká by měla být správná léčba, by však vždy měl určit lékař – pediatr či dermatolog.

Pět rad, jak pečovat o dítě s atopickým ekzémem

  1. Vnímavost – je důležitá pro vypozorování spouštěčů ekzému. Příčiny můžou být ledajaké, pravděpodobně je ani neobjevíte hned, ale opakovanými příznaky je možné je vyselektovat. Je dobré si vést i deníček, co dítě snědlo nebo dělalo, což pomůže odhalit možné „spouštěče“.
  2. Důsledná hygiena a časté promazávání – v případě atopické pokožky je potřeba být opatrný při výběru mycích a kosmetických prostředků. Přípravky určené pro takovou pokožku jsou běžně k dostání v drogériích i lékárnách. Nejen pokud přijde akutní vzplanutí, je dobré být vybaven krémy, které tiší prvotní svědění a tím zabraňují škrábání. Například Bepanthen Sensiderm krém ulevuje od tohoto svědění do 30 minut a působí až sedm hodin.
  3. Vhodné prací prostředky – dětská pokožka je sama o sobě jemná a nevyzrálá, tomu by měla odpovídat i volba pracích prostředků. Ideální jsou ty, které jsou určené pro dětskou citlivou pokožku, dají se však najít i čistě ekologické prací prostředky, které jsou založené na přírodní bázi a jsou bez obsahu bělidel či parfemací. Obezřetnost by měla být na místě i v případě aviváže, zkuste místo ní použít například jedno deci octa. I v tak malém množství dokáže prádlo změkčit bez nežádoucího zápachu.
  4. Úprava životosprávy a jídelníčku – pokud jde o kojence, měla by být maminka ve střehu vždy po kojení. První příznaky se mohou objevit již krátce po něm – některé alergeny přechází ze stravy maminky i do mateřského mléka. Svůj jídelníček je proto dobré si pečlivě zaznamenávat i několik dní zpětně, aby bylo možné v něm hledat.
  5. Eliminace dráždivých faktorů – těch může být celá řada. Například srst domácích mazlíčků může narušenou pokožku dráždit a nutit k dalšímu škrábání. Totéž platí u roztočů. Vhodný je proto častý úklid hypoalergenními čisticími prostředky a častá výměna ložního prádla. Zkuste vyměnit hračky – místo oblíbených plyšáků zkuste najít nové, které dítě zaujmou. Zkuste alespoň na chvíli odstranit domácí textilní materiál – záclony, závěsy, koberce a koberečky. Není od věci se poohlédnout i po domácích čističkách vzduchu nebo alespoň po rekuperacích.

Důležité je mazat

Atopická pokožka svým vysušením ztrácí hlavně svoji hydrataci a je narušená. A právě na tyto dva příznaky je potřeba se zaměřit. Každá fáze atopického ekzému by měla mít svoji odpovídající péči. Při té klidové je potřeba navodit stav, kdy je kůže schopna se škodlivinám a ztrátám vody bránit. Ideální jsou takové prostředky, které částečně nahrazují kožní bariéru, doplňují do kůže chybějící tuky a mají schopnost pronikat do povrchových partií kožních buněk a napomáhají k jejich regeneraci. Jde zejména o hutnější a mastnější krémy a masti, které stačí aplikovat jednou denně, ideálně večer. Například Bepanthen Sensiderm krém obsahuje lipidy s lamelární strukturou, která je podobná struktuře pokožky. Díky struktuře krému, která je pokožce vlastní, zapadnou potřebné lipidy přesně do poškozených částí kožní bariéry a pokožku takto účinně regenerují. V akutní fázi je vhodné používat méně mastné chladivé gely a mléka jako doplňující léčbu k lékům a zvýšit frekvenci promazávání tak často, jak je to možné.

  • Bepanthen Sensiderm krém je zdravotnický prostředek na úlevu od příznaků ekzému. Pečlivě čtěte návod k použití.

www.bepanthen.cz


publikováno: 20. 10. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: alergie, dítě, ekzém, miminko, péče o pleť

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+