Nealkoholovou tukovou chorobou jater trpí každý čtvrtý člověk | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nealkoholovou tukovou chorobou jater trpí každý čtvrtý člověk

19. 7. 2021

O epidemii obezity se mluví stále častěji. Dramatický nárůst počtu lidí s nadváhou v posledních desetiletích s sebou nese řadu přidružených nemocí, jako je cukrovka, vysoký tlak nebo například donedávna málo známá nealkoholová tuková choroba jater. Ta dnes patří mezi nejčastější chronická onemocnění jater, která postihuje každého čtvrtého obyvatele planety.

Patříme k evropským zemím, kde je výskyt obezity nejvyšší

Nadváha a obezita jsou v současné době závažným problémem, především v ekonomicky vyspělých zemích, kde jejich výskyt neustále roste. Od roku 1975 se počet lidí s vyšší váhou (tj. těch s BMI >25) ztrojnásobil a tento problém v roce 2016 trápil téměř 2 miliardy dospělých. Obezitou (BMI >30) trpí více než 650 milionů z nich, tedy 13 % všech dospělých lidí na světě. Při pohledu na Evropu jsou čísla ještě horší, obézních Evropanů bylo v roce 2014 okolo 22 %.

Obezita se pochopitelně nevyhýbá ani Čechům. Patříme dokonce k evropským zemím, kde je její výskyt nejvyšší. Podle údajů Eurostatu z roku 2014 jsme dokonce čtvrtým „nejtlustším“ národem starého kontinentu. Vyšší hmotnost má u nás více než polovina lidí – konkrétně 55,4 %. V tomto ohledu nás převyšují už jen v Řecku, Chorvatsku a na Maltě. Nejhůř je na tom skupina starších 65 let, ve které má nadváhu či obezitu až 76,9 % lidí. Jinak řečeno – méně než čtvrtina českých seniorů má normální váhu. Co se týče samotné obezity, trpí jí 19 % Čechů a předpokládá se, že do konce tohoto desetiletí vzroste až na 37 % u českých žen a 36 % u českých mužů.

Obezita a nemoci

„Nadměrná hmotnost není pouze estetickým problémem, jedná se také o záležitost zdravotní a pro stát představuje i značnou ekonomickou zátěž. Nadváha a obezita jsou rizikové faktory ovlivňující množství chronických onemocnění, nejčastěji diabetes 2. typu, kardiovaskulární nemoci a rakovinu,“ vysvětluje MUDr. Emilie Niedobová.

Především v posledních dvaceti letech se navíc jako jeden z důsledků objevuje i donedávná téměř neznámý zdravotní problém označovaný zkratkou NAFLD (z angl. non-alcoholic fatty liver disease). Jedná se o nealkoholovou tukovou chorobu jater, jejímž následkem může být cirhóza jako konečné stadium poškození jater. Rostoucí výskyt NAFLD přitom pouze potvrzuje trend zvyšujícího se výskytu obezity, což dokládají i konkrétní čísla – u pacientů s těžkou obezitou se NAFLD vyskytuje ve více než 80 % případů. Touto chorobou jater trpí odhadem každý čtvrtý Evropan. „Nejde přitom o banální nemoc. Nealkoholová tuková choroba jater je dnes nejčastější chronickou jaterní chorobou na světě a je hlavní příčinou úmrtí spojenou s játry,“ dodává MUDr. Emilie Niedobová.

Léčba NAFLD

Jednou z hlavních příčin obezity je špatný životní styl, v němž převládá vysoký kalorický příjem nad nízkým energetickým výdejem způsobeným nedostatkem fyzické aktivity. „První volbou při léčbě řady nemocí souvisejících s obezitou je návrat ke zdravé životosprávě. Toto pravidlo platí i v případě steatózy jater,“ dodává MUDr. Niedobová. Cílem těchto dietních i režimových opatření je především ovlivnit zánětlivé změny poškozující jaterní buňky, které pak nemohou správně fungovat.

Na funkci a regeneraci jaterních buněk mají pozitivní vliv také esenciální fosfolipidy. Jde o látky přírodního původu, které se zabudovávají do membrány jaterních buněk, kde pomáhají obnovovat jejich narušené funkce a urychlovat jejich regeneraci. Lze je tedy užívat jako podpůrný lék při léčbě pacientů s jaterními onemocněními, a tedy i těch trpících nealkoholovou tukovou chorobou jater. Esenciální fosfolipidy obsahuje v České republice léčivý přípravek Essentiale®. Jde o volně prodejný lék přírodního původu, který je určen dospělým a dospívajícím starším 12 let (cca. 43 kg hmotnosti).


publikováno: 19. 7. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: játra, nadváha, obezita

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+