Očkování ochrání dítě před zánětem středního ucha | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Očkování ochrání dítě před zánětem středního ucha

10. 1. 2013

Pneumokoky útočí zákeřně a nečekaně. Onemocnění, která způsobují, vypadají zpočátku jako běžné nachlazení. Pak se přidá bolest hlavy, uší, zvracení a vysoké teploty. Rodiče malých dětí mají však již déle než tři roky k dispozici moderní vakcínu, která poskytuje ochranu proti infekčním invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným právě pneumokoky. Vakcína Synflorix je navíc plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění1 a rodiče za ni nemusí nic doplácet. Z nedávno uskutečněného průzkumu vyplynulo, že v České republice o této možnosti ochrany svého dítěte stále více než 20 % matek neví.

Kapénková nákaza

Pneumokoky jsou bakterie, jež patří k nejčastějším původcům život ohrožujících bakteriálních onemocnění v dětském věku. U nejmenších dětí bývají příčinou celé řady infekčních invazivních onemocnění, mezi která patří například zánět mozkových blan nebo otrava krve. Pneumokoky jsou však příčinou i nejběžnějšího dětského onemocnění – zánětu středního ucha. Obzvlášť vysoké riziko nákazy je u kojenců a dětí ve věku do pěti let. Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.

Smrkat a smrkat

Zánět středního ucha, onemocnění skloňované rodiči malých dětí ve všech pádech, potrápí odhadem tři čtvrtiny všech dětí minimálně jednou před jejich třetími narozeninami. Mnozí rodiče vědí, že nejdůležitější je prevence – zejména předcházení zánětům horních cest dýchacích. U větších dětí tedy platí smrkat, smrkat a zase smrkat. U kojenců pak dostatečně pečovat o hygienu nosu, odsávat nos odsávačkou, používat fyziologické roztoky k čištění nosu a při rýmě nosní kapky. V chladném počasí je třeba děti nejen dobře oblékat, ale také preventivně otužovat. V dětském jídelníčku nesmí chybět strava bohatá na vitaminy a rodiče by měli dětem dopřát pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Účinnou prevencí onemocnění způsobených pneumokoky je očkování. Možnosti očkování vakcínou Synflorix už využili rodiče více než 120 000 českých dětí.


publikováno: 10. 1. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: bezpečný, dítě, miminko, nemoci, očkování, prevence, rýže

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+