Onemocnění bederní páteře nově jako nemoc z povolání | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Onemocnění bederní páteře nově jako nemoc z povolání

21. 2. 2023

Mnoho lidí má zdravotní potíže, za které může jejich profese a pracovní náplň. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří syndrom karpálního tunelu, který postihuje zaměstnance od kancelářských pozic až po zemědělství. Další častou nemocí z povolání je astma. A nyní nově od ledna 2023 patří do této kategorie také obtíže se zády. Konkrétně problémy s bederní páteří, které postihují zejména zaměstnance, kteří se fyzicky přetěžují například nošením těžkého nákladu.

Nejen manipulace s břemeny

Vědecké studie prokázaly, že zvýšené riziko při vzniku zdravotních problémů s bederní páteří je zejména u pracovníků, kteří vykonávají ruční manipulaci s břemeny nebo opakovaně zaujímají nepřirozené polohy trupu. „Jedná se hlavně o profese, kde dochází k chronickému přetěžování páteře, u pracovníků, kteří vykonávají těžkou fyzickou práci, většinou s opakovanou ruční manipulací břemen, popřípadě práci v nefyziologických polohách v kombinaci se svalovou nerovnováhou. Většinou se jedná o pracovníky ve stavebnictví, hornické profese, pracovníky v huťařských provozech, ale i pracovníky ve skladech, či ve zdravotnictví,“ říká MUDr. Jarmila Zipserová, primářka Neurorehabilitační kliniky Axon.

Jak rozpoznat problémy s bederní páteří?

Prvním signálem je bolest v bederní oblasti, která se postupně může rozšiřovat i do končetin. Je třeba tomu věnovat pozornost, aby nedocházelo k dalšímu poškozování důležitých struktur jako jsou vazy a meziobratlové ploténky.

Jak prokázat onemocnění z povolání

„Důležité je získat správnou diagnózu od neurologa, který potvrdí chronické onemocnění bederní páteře požadovaného stupně. Nutné je také mít výsledky vyšetření magnetickou rezonancí a splněné předběžné podmínky, tj. nejméně 3 roky práce, při niž se zaměstnanec pravidelně ohýbal či přesunoval nebo přemisťoval těžká břemena. Onemocnění bederní páteře by také mělo trvat nejméně 12 měsíců,“ říká MUDr. Jarmila Zipserová.

Správná prevence

Je důležité věnovat pozornost správné manipulaci s břemeny, samozřejmostí by mělo být správné vyškolení od zaměstnavatele. V prevenci by měl zaměstnavatel sehrát klíčovou roli, ten je za své pracovníky zodpovědný, co se týká zajištění vhodných podmínek, poučení a dohlížení na dodržování správných pracovních postupů.

Nutné je také u exponovaných profesí docházet na pravidelné zdravotní prohlídky i neurologická vyšetření. A zapomínat by se také nemělo na prevenci v podobě zdravého životního stylu (zdravá strava, hlídání si ideální váhy a dostatek pohybu).

Za pracovní neschopnost je možné získat finanční náhradu

V případě uznané pracovní neschopnosti je vyplácena zaměstnanci finanční náhrada za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti, náhrada za bolest či jsou hrazeny případné náklady spojené s léčením. Pokud zaměstnanec nemůže práci již déle vykonávat a není pro něj možná jiná práce, tak je možné získat odstupné.


publikováno: 21. 2. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, záda, zaměstnání

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+