Pacientům pomůže nový portál „Co je afázie“ i edukace veřejnosti | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Pacientům pomůže nový portál „Co je afázie“ i edukace veřejnosti

1. 11. 2023

Na problematiku neurologického handicapu afázie a všech jejích aspektů chce upozornit nově spuštěný portál Cojeafázie.cz. Ten si klade za cíl pomoci nejen pacientům s afázií, tedy s neurologickým problémem spočívajícím v neschopnosti tvořit řeč a porozumět jí. Cennou pomoc bude představovat také pro rodiny pacientů a jejich blízké. Stav, kdy se pacient ve zlomku vteřiny stává cizincem a vězněm ve vlastním těle a který mnohdy trvale změní život nejen jeho, ale i jeho okolí, vyžaduje notnou dávku trpělivosti, pochopení a porozumění. A právě s tím chce pomoci nový centralizovaný portál Cojeafázie.cz! Přináší jak rady a tipy, jak k pacientům s afázií přistupovat, tak i příběhy pacientů a osvětu široké veřejnosti.

Napínavý film upozornil na tuto nemoc

Nedávno uvedený film Němá tajemství, v hlavní roli s Janou Plodkovou, která je zároveň jednou z patronek portálu Cojeafázie.cz, poodhalil roušku problematiky pacientů s afázií. Široká veřejnost se tak mohla blíže seznámit s každodenním životem pacientů postižených afázií, kteří jsou prakticky vězni ve vlastním těle. Vlivem poruchy řečového centra v mozku totiž nedokážou komunikovat a ani porozumět řečí svých blízkých. Film se silným příběhem tak vzbudil zájem o problematiku afázie i u laické veřejnosti, která mnohdy o tomto handicapu slyšela úplně poprvé.

I to byl impuls k dokončení a spuštění jediného centralizovaného portálu na pomoc pacientům trpícím afázií a jejich rodinám. „Situace v naší společnosti byla taková, že se o problematice příliš nevědělo. Široká veřejnost znala problematiku cévních mozkových příhod a jejich následků v podobě neschopnosti se dorozumívat, ale o pojmu afázie a její problematice věděl málokdo. Přesto existovala a denně ovlivňovala nejen životy pacientů, ale i jejich rodin. Nejbližší pacientů se snažili hledat pomoc na všech různých místech a ze všech různých zdrojů. Bez potřebných informací pacienti nezřídka končili v úplné izolaci. A právě to byl důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit ucelený portál. Chtěli jsme alespoň trochu usnadnit už tak náročný život pacientů s afázií a přinést rady a tipy, jak k pacientovi přistupovat, poskytnout kontakty na odborníky z řad neurologů, logopedů, psychologů nebo fyzioterapeutů i na specializovaná pracoviště, kde mohou pomoci,“ říká Filip Novák, koordinátor projektu Co je afázie ze společnosti Donart Production.

Chatbot odpoví na každý dotaz

Portál Cojeafázie.cz vznikal do ucelené finální podoby více jak 18 měsíců a spolupracovali na něm přední lékaři, neurologové, logopedi, psychologové, fyzioterapeuti i pacienti nebo jejich rodiny. O jeho uživatelsky přívětivý design a přehlednost se postarali weboví designeři ze společnost The Wild a komplexní funkčnost, včetně moderních komunikačních nástrojů jako je chatbot zajistili weboví vývojáři a designéři ze společnosti Deloitte. „Protože plně vnímáme závažnost problematiky afázie chtěli jsme pomoci tomu, aby vytvořený portál, nebyl jen encyklopedickou příručkou, ale byl stále živý, komunikativní a kontaktní. Proto jsme vyvinuli generativního chatbota s umělou inteligencí, který je vycvičen nejen na obsahu dané webové stránky, ale také s pomocí dalších studií tak, aby byl schopen přirozeným způsobem zpracovávat dotazy týkající se afázie. Chatbot zajišťuje, aby nikdo, kdo portál navštíví, nezůstal bez pomoci a bez nasměrování na odpovídajícího odborníka, pracoviště nebo místo, kde mu poradí. Díky dalším funkcím chatbota mohou uživatelé portálu mít i hlasový přepis zpráv nebo nastavitelnou velikost písma. Je to krásná ukázka. jaké možnosti využití umělé inteligence nabízí a jak může být prospěšná, “ říká Jan Hejtmánek, Intelligent Automation & AI Institute Lead ze společnosti Deloitte.

Nový portál pomáhající s boji s afázií chce vedle pomoci pacientům a jejich rodinám, která je na prvním místě, poukázat i na problematiku tohoto neurologického handicapu a širokou veřejnost co nejkvalitněji edukovat v této problematice. Postihnout totiž může skutečně každého, bez ohledu na věk, dosavadní zdraví nebo životní styl. Koneckonců, hlavním patronem portálu je i jeden z našich nejslavnějších zpěváků, Václav Neckář, který již více jak 20 let s afázií a jejími následky úspěšně bojuje.

Co je afázie

Afázie je porucha porozumění a tvorby řeči. Vzniká v důsledku narušení řečového centra v mozku, nejčastěji při cévní mozkové příhodě, ale také při nádorových onemocněních nebo úrazu hlavy.

„Afázie může mít různé formy a stupně, a ovlivnit různé aspekty komunikace. Lidé s afázií mohou mít obtíže s hledáním správných slov, s porozuměním slovům, která slyší nebo se čtením a psaním. Je důležité si uvědomit, že lidé s afázií mají potíže s komunikací, ale to neznamená, že jsou méně inteligentní. Afázie ovlivňuje schopnost komunikace a neovlivňuje intelekt nebo jiné kognitivní funkce,“ upozorňuje MUDr. Martin Vogner.

Více na www.cojeafazie.cz


publikováno: 1. 11. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, mluvení, mozek, nádor, nemoci, úraz

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+