Pozor na závislost na sprejích a kapkách do nosu | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Pozor na závislost na sprejích a kapkách do nosu

27. 4. 2023

Ani Čechům se nevyhýbá fenomén sanorinismu, kdy si lidé vytvoří závislost na sprejích a kapkách do nosu. Nákupy těchto produktů v první lékárně na českém internetu Lékárna.cz pravidelně v jarních měsících rostou. Meziroční nárůst prodeje léků na rýmu je ale aktuálně skoro 36%. Lidé se s alergiemi neumí vypořádat a pěstují si závislost, ze které se pak ale jen tak snadno nedostanou. Pomůže jim už jen lékař, léky na předpis!

Krátkodobá úlevu při ucpaném nosu

Prodej léků na alergie na Lékárna.cz meziročně vzrostl o 10 %. Křivka nárůstu není vysoká, ale jasně dokazuje, že alergiků u nás přibývá. Jako první pomoc alergici často vyhledávají kapky do očí a spreje do nosu – právě ty ale mohou způsobovat závislosti.

Z prodejních dat největší lékárny na českém internetu vyplývá, že zákazníci Lékárna.cz dávají přednost nejčastěji právě dekongestivům, tedy lékům, které poskytují krátkodobou úlevu v případě ucpaného nosu. Zmírňují jimi symptomy nachlazení, chřipky, sinusitidy, senné rýmy a jiných alergických reakcí.

Lékárnice Mgr. Pavla Horáková, šéfka online poradny Lékárna.cz, ale NEdoporučuje používat kapky a spreje do nosu s touto účinnou látkou déle než týden (děti maximálně 5 dnů a kojenci 3 dny). „Závislost může vzniknout již po 1–2 týdnech pravidelného používání. Tím se velmi rychle dostanete do začarovaného kruhu, kdy bez kapek či spreje nemůžete fungovat. Postupně ale může docházet k poškození až odumření nosní sliznice,” upozorňuje lékárnice. Nejsou tedy vhodné pro alergiky, kteří vyžadují dlouhodobější používání!

Z průzkumu názorů mezi svými zákazníky ale Lékárna.cz zjistila, že Čechy nejčastěji trápí alergie na pyl a právě nosním sprejem si pomáhá v léčbě každý druhý alergik. „Bez obsahu dekongestiv lze použít produkty s obsahem přírodních silic jako například Pinio-Nasal, Aspecton, RymaStop, Sinulan. Ty dokáží z oteklých sliznic vytáhnout tekutinu a snížit tak otok a tím zprůchodnit nos,“ dodává.

Právě oteklé sliznice jsou tom, co alergici musí řešit. Pro regeneraci nosní sliznice doporučuje P. Horáková mořské vody, ideální s obsahem panthenolu nebo nosní oleje. Pomáhají podle ní regenerovat poškozenou, suchou a svědící nosní sliznici. Abyste se cítili dobře, navštivte lékaře, nebo se při používání jakýchkoli volně prodejných léků poraďte s lékárníkem. Tuto službu poskytuje zdarma i internetová Lékárna.cz prostřednictvím telefonu, mailu nebo chatu.


publikováno: 27. 4. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: alergie, léčba, lékárna, nos, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+