Pozor, zase se hlásí opar! | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Pozor, zase se hlásí opar!

21. 1. 2016

Herpes virus doprovází lidstvo odnepaměti. Už Hippocrates se v antickém Řecku opary zabýval a pojmenoval je. Název herpes pochází z antického „herpein“ a znamená plížit se nebo rozrůstat se, což přesně vystihuje jejich podstatu. „Převážná většina z nás se herpetickým virem typu 1 nakazila v dětství přímým kontaktem s potřísněnými předměty nebo těsným fyzickým kontaktem (např. líbáním) s nakaženou osobou. Poté virus přetrvává v organismu celý život. Nemusí být aktivní, pouze spí tam, kde se uhnízdil, tedy v určitých částech nervového systému a čeká na svoji příležitost,“ říká primářka dermatovenero­logické oddělení FN Motol MUDr. Alena Machovcová, PhD, MBA.

Kdy se obvykle objeví?

To, že máme virus skoro všichni v sobě, ještě ale neznamená, že budeme mít trvale puchýřky nebo strupy na kůži nebo na rtu. Objevují se za určitých okolností, které vedou k probuzení viru. Mezi provokující vlivy patří stres, oslabení organismu, hormonální změny, výkyvy teplot, nadměrná konzumace alkoholu, ultrafialové záření (u moře, na horách) a u žen menstruace nebo těhotenství. Opar se znovu plíživě objeví a dá nám dopředu vědět, kde se objeví. Ložisko nového oparu svědí, mravenčí, pálí a bolí. Následuje výsev bolestivých puchýřků, které rychle praskají, pokrývají se strupy, které praskají, krvácejí a bolí.

Lze výsevu předcházet?

Mnoho lidí se domnívá, že vhodnou léčbou oparu je ledování nebo přikládání čajových sáčků na místo výskytu. Bohužel tomu tak není. Led tlumí bolestivost ložiska, ale samotnou léčbu neurychlí, totéž platí o čajových sáčcích. Jak tedy s opary bojovat? Ve chvíli, kdy už je opar vytvořený, doporučuje se aplikovat přípravky, které urychlí hojení a zmírní pocity napětí a bolestivost. Vhodným přípravkem na všechny fáze oparu je například novinka URGO Filmogel Opary s jednorázovými aplikátory, které umožňují bezkontaktní ošetřování aktivního ložiska transparentním gelem. Čím méně kontaktu s oparem, tím lépe!

Důležitá prevence

Léčba samotná vede ke zhojení nového ložiska (tj. uspání infekce), ale viru jako takového se nelze nadobro zbavit. Cílem je maximálně snížit počet objevování oparů. Jak na to? Základem je duševní pohoda, dodržování zdravého životního stylu, racionální strava, používání tyčinek s UV faktory na horách nebo u moře, dostatek vitamínů.

Co jíst?

„Nepříliš známým faktem je také to, že opary lze ovlivnit určitým složením jídelníčku. Mezi látky s preventivními účinky se řadí quercetin, který snižuje množení herpetického viru a mimo jiné je i vhodný na hubnutí. Vyskytuje se zejména v cibuli, dále v jablkách, pohance, brokolici, červených hroznech a dalších bobulích,“ radí MUDr. Machovcová.

Dalším doporučovaným prostředkem je L-lysin, esenciální aminokyselina potřebná k syntéze některých důležitých bílkovin a důležitá při regeneraci tkání. Pomáhá při potlačení herpes virus simplex a urychluje hojení oparů. Je obsažen ve všech druzích masa včetně rybího, luštěninách a sýrech, zejména pak v parmezánu.


publikováno: 21. 1. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: lékárna, opar, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+