Rakovina tlustého střeva a konečníku je stále velkým strašákem | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Rakovina tlustého střeva a konečníku je stále velkým strašákem

13. 12. 2021

Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) je druhé nejčastější nádorové onemocnění českých mužů a žen. Každoročně je odhaleno u 7 700 pacientů a zhruba polovina na něj mnohdy zbytečně umírá.

Jaké jsou příznaky?

Kolorektální karcinom, jak se odborně nazývá rakovina tlustého střeva a konečníku, o sobě dává vědět hned několika příznaky. Prvními příznaky mohou být krev ve stolici, střídání průjmu a zácpy, bolest v podbřišku a následně časté nucení na stolici a nemožnost se vyprázdnit, mimo jiné kvůli velké bolesti. Můžete zaznamenat i ztrátu hmotnosti, únavu a obecně trávicí potíže. Varovat by vás měla jakákoliv dlouhodobá změna ve vyprazdňování.

Jezte zdravě, pozor na alkohol a kouření

Nejčastějším důvodem vzniku zhoubného nádoru je kromě genetické dispozice nezdravý životní styl. „Všeobecně špatné stravovací návyky vedou ke zvýšené pravděpodobnosti výskytu rakoviny tlustého střeva. Konkrétně jde o nadměrný přísun alkoholu, kouření, nadbytečnou konzumaci tuků a červeného masa, smažených a uzených pokrmů. Problémem také bývá nedostatek fyzické aktivity,“ vypočítává profesor Petruželka, který působí jako přednosta Onkologické kliniky 1.LF UK VFN a ÚVN a Ústavu radiační onkologie FN Bulovka.

Menší zájem o screening se projeví vyšší úmrtnosti

Kromě úpravy životního stylu kladou odborníci na preventivní prohlídky, takzvané screeningy. V posledních letech se díky nim a rozvoji léčby dařilo snižovat úmrtnost. Také prodloužily očekávanou dobu dožití u padesátníků téměř o 5 let a zvýšila celkové přežití všech pacientů . Včasných screeningem by se ale mohlo odhalit nádorů více.

Jenomže následná pandemie se na tomto vývoji negativně podepsala, především kvůli nižšímu zájmu o screening ze strany pacientů. V roce 2020 jím prošlo v průměru o 12 % méně, než v roce 2019. „Toto snížení počtu klientů absolvujících screening bude mít důsledek v nárůstu pozdních záchytů a v budoucnosti může vést až k navýšení mortality,“ říká profesor Petruželka, který působí jako přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN a Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka. U kolorektálních karcinomů jde o nádory s pomalejším růstem, část nezachycených karcinomů proto může být ještě relativně včas rozpoznána.

Moderní biologická léčba

V situacích, kdy se nepodaří odhalit onemocnění úplně včas, je nedílnou součástí terapie (spolu s chirurgickým odstraněním nádoru, chemoterapií nebo radioterapií) moderní biologická léčba. Jejím cílem je zabránit růstu nádorových buněk a blokovat jejich dělení. Biologickou léčbu lze podat již před chirurgickým výkonem, aby došlo ke zmenšení nádoru, což zlepšuje vyhlídku na úplné odstranění nádoru a na lepší výsledek chirurgického výkonu obecně. Následná komplexní léčba časného stadia kolorektálního karcinomu může vést k úplnému vyléčení pacienta. U pokročilejších stadií pak vede ke zlepšení kvality života i jeho prodloužení. „Zlepšení se týká nejen pacientů s raným stádiem onemocnění, ale také pacientů s nádorem rozšířeným do celého těla. Přestože v pozdním stadiu zatím nelze onemocnění zcela vyléčit, lze ho mnohdy považovat za chronické, tj. dlouhodobě léčitelné,“ vysvětluje Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, LL.M., výkonný ředitel AIFP.

Více informací o přínosech moderní léčby a včasného screeningu je dostupné v rámci studie Inovace pro život (www.inovaceprozivot.cz).


publikováno: 13. 12. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: léčba, rakovina, střeva

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+