Roste počet dospělých s rovnátky | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Roste počet dospělých s rovnátky

29. 8. 2019

Za 10 let vzrostl počet dospělých ortodonticky léčených pacientů o 30 %. Rovnátka už nejsou doménou dětí, péči ortodontistů vyhledávají často i dospělí. Zuby se nerovnají pouze z estetických, ale také ze zdravotních důvodů, u malých i velkých pacientů. Případy, kdy dítě potřebuje rovnátka jen kvůli předčasné ztrátě dočasných zubů, způsobené zanedbáním péče o chrup, jsou zbytečné. Stačí od začátku správně nastavit péči o zuby, zahrnující účinné čištění zubů, snížení frekvence konzumace sladkostí, upřednostňování pití vody a minerálek.

Přibývá dospělých pacientů na ortodoncii

„Vedle zdravotních a estetických důvodů, proč se vyplatí péči o dočasný chrup nezanedbat, jsou dalším argumentem náklady. Dentální hygiena vyjde při třech půlhodinových návštěvách hygienistky ročně na 1 200–2 400 Kč. Ortodontická léčba, která je nutná kvůli zkaženým dočasným zubům a jejich předčasné ztrátě, představuje náklady ve výši 20 000–60 000 Kč. Hodnota rovnátek se tedy dá přirovnat k ceně za dentální hygienu na minimálně 16 let,“ upozorňuje zubní lékařka MUDr. Hana Zallmannová.

V roce 2010 pracovalo v České republice 332 specialistů v ortodoncii, jejich průměrný věk byl 51,5 let, na 32 000 obyvatel připadal jeden specialista, což byl a stále je evropský průměr. V současné době jsou tato čísla přibližně stejná. Co se ale změnilo, je počet dospělých ortodonticky léčených pacientů. Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %.

Rovnátka podle typu vady, věku…

„Rovnátka vybírá a navrhuje ortodontista. Záleží na typu vady, věku, schopnosti pacienta návrh přijmout a spolupracovat. Na základě vyšetření a vyhodnocení dokumentace ortodontista navrhne pacientovi fixní nebo snímatelné aparáty, snímací foliové systémy (moderní snímatelná rovnátka), atypické postupy a pomůcky,“ vysvětluje ortodontista MUDr. Jiří Petr a dodává: „Překážkou ortodontické léčby může být nedostatečná hygiena. Pokud nejsou zuby čisté a dásně zdravé, zuby se při léčbě pohybují pomaleji, více to bolí, a může tím dojít i k poškození zubů a okolních tkání. Pacientům, kteří si nedokáží správně vyčistit zuby, se proto rovnátka nenasazují.“

Nedílnou součástí péče o chrup je životospráva

Riziko vzniku zubního kazu se zvyšuje, pokud máme sladko v ústech. Zubům nevadí ani tak množství jako frekvence konzumace sladkého. Z pohledu zdraví zubů je horší napít se 10× denně limonády, než jí najednou vypít 2 litry. To neplatí z pohledu celkového zdraví, takže nejlepší je pít vodu. Kvalitním zdrojem tekutin pro každodenní pitný režim jsou přírodní pramenité, kojenecké a minerální vody, vyznačující se původní čistotou.

„Situace v ústech lidí s rovnátky se průběžně mění. Lidé s rovnátky by proto měli chodit na dentální hygienu častěji. Dentální hygienistka odstraní nově vzniklý zubní kámen a zuby vyleští. Dále provede pacientovi opakovanou instruktáž čištění zubů kolem rovnátek, reagující na nově vzniklé situace v ústech pacienta,“ radí dentální hygienistka Zuzana Chmelařová, DiS.

Od roku 2001 probíhá ve spolupracujících mateřských školách, na 1. stupni základních škol a v dětských domovech preventivní stomatologický program Dětský úsměv. Vedou ho vyškolené lektorky, které chodí do jedné třídy 6× během školního roku a každou lekci nacvičují s dětmi správné čištění zubů. Třetím rokem projekt podporuje AquaLife Institute, který sleduje aktuální stav a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim.


publikováno: 29. 8. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: zubař, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+