Světový den bezpečí pacientů | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Světový den bezpečí pacientů

16. 9. 2022

Léky s obsahem paracetamolu patří k léčivům, která Češi nesprávně užívají, nevhodně kombinují, nebo dokonce zbytečně často a mnoho užívají. Hrozí jim skryté předávkování, nebo dokonce vážné poškození jater. „Když užíváte paralen, vždy si u dalšího léku ověřte, jestli neobsahuje účinnou látku paracetamol. Nekombinujte ho s alkoholem a pozor dejte i na léky, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou, například acylpyrin a aspirin. Všechny tyto informace najde každý v příbalovém letáku,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a koordinátorka online poradny na Lékárna.cz. Nesprávné užívání léků je celosvětový problém, na který upozorňuje i letošní Světový den bezpečí pacientů, který připadá na 17. září.

Lékárna.cz v posledních třech letech eviduje vysoké prodeje volně prodejných léků s účinnou složkou paracetamol. Jen paralenu se za poslední rok prodalo 18 000 kusů balení, a tím se zařadil mezi nejprodávanější položky v sortimentu. Paralen se zároveň v osvětové kampani Ministerstva zdravotnictví ČR objevil na seznamu šesti volně prodejných léků, které Češi nejčastěji nesprávně užívají, nevhodně kombinují, nebo dokonce zbytečně často a hodně užívají, aniž by si plně uvědomovali zdravotní rizika. Hrozí skryté předávkování, nebo dokonce vážné poškození jater.

„Pokud užíváte nějaké léky, doporučuji se napřed poradit s lékařem nebo lékárníkem, jestli je můžete kombinovat s paralenem,“ radí Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a koordinátorka online poradny v Lékárna.cz.

S čím JE MOŽNÉ paralen kombinovat:

• S běžnými volně prodejnými léky na nachlazení, bolest v krku nebo rýmu.

• S kolovými nápoji, kávou nebo čajem, protože obsažený kofein v nápoji zesiluje účinek paracetamolu proti bolesti. Pokud však léky již přidaný kofein obsahují, těmito nápoji je nezapíjejte.

S čím NENÍ vhodné paralen kombinovat:

• S protizánětlivými léky, především s kyselinou acetylsalicylovou, kterou obsahuje například aspirin nebo acylpyrin.

• S tricyklickými antidepresivy, barbituráty či některými druhy antiepileptik.

• S alkoholem, a to ani zbytkovým při kocovině. V tomto případě jsou játra extrémně zatížena a snadno dojde k předávkování paracetamolem.

• S léky, které již paracetamol obsahují. Při kombinaci paralenu na bolest a rozpustného horkého nápoje Coldrex na “chřipku” může velmi snadno dojít k předávkování.

Játra dokáží paracetamol, účinnou složku, kterou paralen obsahuje, odbourat. Ve vysokých dávkách však játra vyčerpají svoje mechanismy a v organismu se začnou shromažďovat látky, které játra ničí.

Předávkovat se můžete už poměrně nízkou dávkou. „Stačí užít 16 až 30 tablet paralenu 500 mg a játra se závažně poškodí. V kombinaci s alkoholem nebo při onemocnění jater je dávka pro předávkování ještě nižší. I když se to může zdát jako vysoká dávka, jsou někdy lidé schopni tuto dávku nevědomky požít kombinací zdánlivě různých léků, které ale právě paracetamol obsahují,” vysvětluje Mgr. Pavla Horáková..

Předávkování se v prvních 24 hodinách projevuje bolestí břicha, nevolností, zvracením, zvýšeným pocením, bledostí, zvýšeným pocitem ospalostí i nadměrnou spavostí. „Pokud na sobě zpozorujete některý z těchto příznaků poté, co jste užili vyšší dávky léků s obsahem paracetamolu, okamžitě vyhledejte lékaře,“ apeluje lékárnice Mgr. Pavla Horáková.

Doporučené dávky paralenu u zdravého člověka:

• U dospělých a dospívajících (od 15 let) od 40 kg do 60 kg – 1 tableta 500 mg několikrát denně.

• U dospělých a dospívajících nad 60 kg 2 tablety 500 mg, maximálně však 4 g (8 tablet) za den.

• Odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 4 hodiny.

• Pokud paracetamol užíváte dlouhodobě (více jak 10 dní), neměla by denní dávka přesáhnout 2,5 g (5 tablet).

  • Pravidelná iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO), ke které se Česko připojuje od roku 2019. Cílem je rozšiřovat informace o možné prevenci poškození zdraví spojených s poskytováním zdravotní péče. Krédem této strategie bezpečí, je latinské „Primum non nocere – Především neškodit“.

publikováno: 16. 9. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: léčba, lékárna

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+