Světový den dárců krve ve VFN | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Světový den dárců krve ve VFN

13. 6. 2022

Při příležitosti Světového dne dárců krve, který připadá na úterý 14. června, připravila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) jako poděkování pravidelným dárcům i prvodárcům překvapení: pamětní certifikát, občerstvení i odvoz na odběr krve zdarma. Přidejte se mezi dobrovolné dárce i vy! Fakultní transfuzní oddělení VFN potřebuje tisíce nových pravidelných dárců, kteří by doplnili registr, a aktuálně bojuje s nedostatkem krevních skupin 0 a A Rh (D) negativní.

Dárcovství krve má ve VFN dlouholetou tradici

V registru je téměř 10 tisíc pravidelných dárců, přesto by primářka Fakultního transfuzního oddělení VFN MUDr. Daniela Dušková, Ph.D. přivítala minimálně dalších pět až osm tisíc nových pravidelných dárců krve: „Takový počet by zajistil dostatečné a stabilní zásoby krevních přípravků nejen pro naši nemocnici, ale i pro další zařízení, kam VFN krev dodává. Bez dostatečných zásob krve, včetně rezerv pro mimořádné situace, se naprostá většina zdravotnických systémů zatím rozhodně neobejde.“

To je patrné i z neustálého nedostatku některých krevních skupin, aktuálně ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jsou to skupiny 0 a A, Rh (D) negativní. Kvůli dovoleným v létě počet dárců ještě ubývá. Naopak ale přibývá množství úrazů a s tím i spojená větší potřeba krve. Při autonehodách a dalších velkých úrazech může člověk akutně potřebovat i stovky transfuzních jednotek, tedy pomoc od stovek dárců.

Pro stálé dárce krve, ale i pro ty, kteří se rozhodli zapojit do dárcovství poprvé, připravila VFN na 14. června pamětní certifikáty, kávu a koláčky zdarma. Všichni uživatelé platformy Uber si budou moci objednat jízdu do VFN k odběru krve zdarma (jen po Praze). Jako poděkování za odběr navíc získají i slevové kódy na další jízdy.

Motto letošního ročníku Světového dne dárců krve je „Buďte solidární, darujte krev a zachraňte životy!“


publikováno: 13. 6. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: akce, krev

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+