Světový den dárců krve | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Světový den dárců krve

13. 6. 2017

V České republice proběhne každý rok více než milion odběrů krve. Jeden půllitr této životadárné kapaliny může zachránit až tři lidské životy. Světový den dárců krve 14. 6. připomíná, jak důležité dárcovství krve je. Plnohodnotnou krev totiž stále neumíme uměle vyrobit. Češi dle nejnovějšího výzkumu STEM/MARK považují darování krve ze jeden z nejhodnotnějších dobročinných kroků, řadí ho hned za darování kostní dřeně. Pomoc v darované krvi je ohromná a nevyplývá pouze z dárcovství plné krve, jež je stěžejní při závažných operacích. Neméně důležité je i dárcovství jednotlivých krevních elementů, které pomáhají při léčbě řady onemocnění.

Víte, kde všude může darovaná krev pomáhat?

Darovaná krev dle 90 % Čechů pomáhá při závažných operacích a rozsáhlých krevních ztrátách. To ovšem není jediný způsob využití darované krve. 57 % populace si uvědomuje její nezastupitelnou roli při léčbě jiných onemocnění.

Každý element se počítá

„Darování krve neznamená jen odběr tzv. plné krve. Tedy té, která obsahuje veškeré krevní elementy. Darovat je možné i jednotlivé krevní složky, jako jsou např. krevní destičky nebo krevní plazma. Ty mohou být následně využity při léčbě některých závažných krevních onemocnění, výrobě léčiv apod.,“ vysvětluje MUDr. Martin Písačka, přednosta Transfuziologického úseku ÚHKT v Praze.

Při darování krevních složek proudí krev dárce do tzv. krevního separátoru, který dokáže z krve vybrat potřebné složky a zbylé vrátit zpět do krevního oběhu dárce. Darovat „jen“ některou složku krve je stejně důležité jako krev plnou. „Díky separační technice umíme získat např. celou jednu léčebnou dávku krevních destiček, které pocházejí od jediného dárce, což je pro pacienta ideální. Pokud by se odebírala klasicky plná krev, na takovouto léčebnou dávku bychom potřebovali dárců pět. Našich dárců si velice vážíme, pomáhají zachraňovat život,“ dodává MUDr. Martin Písačka.

Pomoc při léčbě vzácných krevních onemocnění

Darovaná krev je stěžejní nejen při úrazech nebo operačních zákrocích, ale i pro pacienty, kteří se potýkají s nemocemi krve, zejména pokud jsou léčeni chemoterapií a podstupují transplantaci krvetvorby. Nitrožilně doplněné krevní destičky pomáhají dále např. pacientům s imunitní trombocytopenií. Při tomto onemocnění si tělo tvoří protilátky proti vlastním krevním destičkám, kterých je pak v organismu nedostatek a pacient je ohrožen závažným krvácením.

Dalším z onemocnění krve, při němž krev dárců pomáhá, je myelodysplastický syndrom, který je zapříčiněn poruchou krvetvorby. Nejčastějším projevem tohoto onemocnění je anémie neboli nedostatek červených krvinek. Právě ty jsou pacientům dodávány ve formě krevních transfuzí. S transfuzní léčbou u těchto pacientů se zvyšuje riziko přetížení organismu železem, tomu ale hematologové předcházejí nasazením účinné terapie.

Krev pacientů s pravou polycytémií se potýká naopak s nadměrnou tvorbou všech krevních elementů, zejména červených krvinek, čímž dochází k navýšení její vazkosti a tím pádem k riziku tvorby krevních sraženin. V určitých fázích onemocnění je nutné krev pacientů pravidelně obměňovat a zajišťovat takto vyvážený poměr všech krevních elementů.

Nemocí, u kterých je nutné použít krev nebo některou její složku, je celá řada. Stát se dárcem krve a pomáhat je stále platnou výzvou pro každého zdravého člověka. Více informací o krvi a vzácných krevních onemocněních najdete na www.myakrev.cz.


publikováno: 13. 6. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: hemofilie, krev

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+