Tichý zabiják vašeho zraku | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Tichý zabiják vašeho zraku

17. 3. 2021

Onemocnění zeleným zákalem pozvolna ničí zrak a způsobuje částečnou až úplnou slepotu. Včasná prevence ho pomůže odhalit a zpomalit. Víte, kdy jste naposled absolvovali preventivní prohlídku u očního lékaře?

Dbejte na prevenci

“Glaukom neboli zelený zákal je onemocnění, u kterého dochází k odumírání a degeneraci zrakového nervu,” vysvětluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce dioptrických i slunečních brýlí, kontaktních čoček a produktů pro péči o oči.

Jedná se o nenápadnou chorobu, která může skončit až úplnou slepotou. “Pravidelnou návštěvu očního lékaře by měl dodržovat každý a tím spíš od zhruba 40. věku. Vyšetření spojené s výskytem zeleného zákalu je většinou velmi rychlé, pomocí tonometru, který měří nitrooční tlak. Důležité je hlídat ale i tloušťku rohovky,” říká dále Štěbetáková.

Nevolnost, nesnesitelná bolest hlavy a za očima?

Mezi nejčastější příznaky zeleného zákalu patří nekončící bolest hlavy a za očima. Dále pak zvracení, zarudnutí spojivky a rozšíření zornice. Pokud se vám navíc zhoršilo vidění a došlo až k výpadku zorného pole, okamžitě navštivte svého očního lékaře. “Záludnost zeleného zákalu spočítá v tom, že nemusí dojít ani k jednomu z těchto příznaků. Chronický glaukom se projevuje pomalu a nenápadně a přijdeme na něj, až když je téměř pozdě. Proto je důležitá prevence,” nabádá dále Štěbetáková.

Rizikové skupiny

Pokud se ve vaší rodině už zelený zákal vyskytl, neměli byste návštěvu očního lékaře zbytečně odkládat. Je totiž až o 10 % vyšší pravděpodobnost, že se glaukom bude týkat i vás. Mezi rizikové skupiny patří lidé nad 40 let, kteří trpí závažnější formou krátkozrakosti, mají cévní choroby, cukrovku či vysoký tlak. “Klíčovým ukazatelem je nitrooční tlak. Proto nepodceňujte pravidelné kontroly u svého očního lékaře. Vyšetření je rychlé a bezbolestné,” nabádá Štěbetáková.

10 % lidí přijde o svůj zrak

Jakmile na sobě zpozorujete příznaky glaukomu, měli byste neprodleně kontaktovat svého očního lékaře. Mezi nejčastější příznaky patří vidění duhových kruhů kolem světel, změna či ztráta zraku, rozmazané vidění, zúžené nebo-li tunelové vidění, či zarudnutí oka. Samotný zelený zákal nelze vyléčit. V současnosti je k dispozici pouze léčba, která snižuje nitrooční tlak. A to buď předepsáním očních kapek, laserem nebo operací. Veškerá léčba a kontrola hodnot je v rukou lékaře. Ve většině případů probíhá léčba pomocí kapek pro snížení tlaku.

“Pokud se nadále stav zraku nelepší, dochází k operaci – „znovuotevření“ uzavřeného úhlu pro dostatečný odtok nitrooční tekutiny. Dojde-li k poškození zrakového nervu, nelze zrak znovu zcela obnovit, jelikož jsou tato poškození trvalá,” uzavírá optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.cz. Lékaři umí dostat zelený zákal pod kontrolu, ovšem vyléčit ho zatím úplně nelze.

Výběr léčby však závisí na posouzení lékařem. Přibližně 10% lidí s glaukomem ztratí svůj zrak natrvalo. "Po 40. roce života byste měli oční vyšetření absolvovat minimálně jednou za dva roky. Pokud patříte do některé z rizikových skupin, je vhodné navštívit očního lékaře každý rok, " konstatuje Kristýna Štěbetáková.


publikováno: 17. 3. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: dědičnost, oči, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+