Ve VFN vznikne první XXL centrum se zdravotní péčí o extrémně obézní pacienty | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Ve VFN vznikne první XXL centrum se zdravotní péčí o extrémně obézní pacienty

9. 9. 2020

S obezitou třetího stupně (BMI nad 40) se v Česku potýká přes 150 tisíc lidí. Stoupá i počet pacientů s váhou nad 200 nebo dokonce i přes 250 kilogramů. Právě pro ně vzniká program XXL center, do kterého se jako první zapojila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). Pro léčbu morbidně obézních pacientů plánuje nemocnice dovybavit své klíčové kliniky speciálními operačními stoly, lůžky s potřebnou nosností, vozíky, přístroji, XXL sanitkami nebo například rehabilitačními přístroji. Nové centrum si vyžádá i stavební úpravy, ale i velké nároky na ošetřující personál.

Operace obézních pacientů

„Idea vybudovat centra zaměřující se na komplexní léčbu morbidně obézních lidí se pohybuje prostorem českého zdravotnictví již osm nebo deset let. Jsem rád, že se naší nemocnici po letech diskuzí podařilo přeměnit vize ve skutečný projekt. Vůbec první české XXL centrum budeme financovat z evropských peněz a věřím, že se prvním pacientům otevře v horizontu dvou až tří let,“ uvádí ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA.

Běžné nemocnice nejsou na „těžké váhy“ připraveny

„Za dvacet let, kdy se věnuji obezitologii, jsme se v české populaci posunuli o jednu až dvě hmotnostní kategorie výš. Dřív bylo za váhový extrém považováno sto sedmdesát až sto osmdesát kilogramů, dnes se setkáváme s pacienty s hmotností dvě stě padesát kilogramů a víc,“ vysvětluje doc. Martin Matoulek, Ph.D., lékař III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu VFN a 1. LF UK potřebu zřídit multidisciplinární zdravotnické zařízení, které bude odborně, technicky a organizačně vybaveno pro poskytování péče obézním pacientům.

Extrémně obézních lidí jsou v České republice desítky. Není pro ně snadné najít zdravotnické zařízení, které by je ošetřilo po stránce interní, chirurgické nebo zubní. „Tím jsou silně obézní lidé diskriminováni a mnozí z toho mívají i psychické problémy,“ upozorňuje doc. Martin Matoulek a dodává: „Žijí v neustálém strachu, že pokud se jim něco stane, nedostane se jim včas potřebná lékařská péče. Když onemocní, nemocnice nebude na jejich „těžkou váhu“ vybavena. Přitom právě těmto lidem hrozí, že mohou náhle zemřít. Jejich extrémně zatížený organismus se v průměru dožívá jen málo přes padesát let.“

Život ve velkém těle

Lékař gynekolog Štěpán Budka měl možnost se na problém podívat z obou stran. V roce 2010 se totiž díky nevhodným stravovacím návykům, nedostatku pohybu ale i genetické dispozici propracoval až ke 197 kilogramům. „Trápila mě neustálá únava, přitom jsem špatně spal, byl jsem totálně bez energie. Zaměstnání jsme zvládal s maximálním vypětím, ale na malého syna a ženu mi už síla nezbývala vůbec,“ vzpomíná Štěpán Budka na období, k němuž se nechce nikdy vrátit. Sám prožil řadu situací, kdy mu jeho XXL rozměry komplikovaly život. „Naštěstí jsem nemusel být hospitalizován a včas jsem se začal léčit u docenta Matoulka. Kombinací operace žaludku, vůle a obrovského úsilí jsem se dostal na osmdesát kilogramů, které už nechci nikdy opustit,“ přiznává.

Přístroje pro ošetření musí mít nadměrné velikosti

Pro péči o morbidně obézní pacienty je potřeba zřídit speciálně vybavené ordinace, operační sály, stoly, které jejich hmotnost unesou, stejně tak vyztužené židle, speciální lůžka, výtahy s vyšší nosností, je třeba myslet i na širší rámy dveří, převozové vozíky, uzpůsobené nástroje a vyšetřovací přístroje větších rozměrů. „Rádi bychom naše kliniky vybavili i zvedáky na postel nebo zabudovali na specializační pokoj rampy. Potřebujeme i XXL sanitky, speciálně uzpůsobené CT, magnetickou rezonanci, přístroje na gastroskopii, linku pro invazivní kardiologii nebo třeba rehabilitační pomůcky, jako je chodící pás,“ říká doc. Matoulek. Komplexní XXL péče pod jednou střechou

Právě vznikající projekt center XXL, který bude mít statut Ministerstva zdravotnictví ČR, je řešením. „Není reálné, aby každá nemocnice nebo zubní ordinace měla operační stoly a křesla pro sto padesát nebo až tři sta kilogramů těžké pacienty. Takové vybavení je o miliony korun dražší,“ vypočítává doc. Martin Matoulek. Všeobecná fakultní nemocnice, která má dlouhodobé zkušenosti s péčí o obézní i extrémně obézní pacienty, se do projektu zapojila jako první a vítá ho. „Obezitologie je týmová práce,“ vysvětluje doc. Matoulek. „Do péče vstupují internisté, chirurgové, anesteziologové, endokrinologové, ale i psychiatři, nutriční specialisté, psychologové, fyzioterapeuti a řada dalších odborností. Jsme schopni téměř všechny specialisty zajistit, potřebujeme pouze v rámci projektu dovybavit a stavebně upravit klíčové kliniky VFN, posílit vyškolený personál pro manipulaci s pacienty a komplexní péče o extrémně obézní pacienty pod jednou střechou může odstartovat,“ uzavírá doc. Matoulek.


publikováno: 9. 9. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: nemocnice, obezita

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+