Zbavte se křečových žil v zimě
Lidé trpící žilní chorobou obvykle zažívají v zimním období díky chladnějšímu počasí pocit úlevy. Na druhou stranu nejvíce trpí v letních měsících, kdy zvýšená teplota a pobyt v horku způsobují rozšíření žil, které s sebou nese bolest, křeče a nepříjemné otoky. Přesto je zima tím nejideálnějším obdobím, kdy s nepříjemným chronickým žilním onemocněním zatočit. Nespoléhejte na samoléčbu a zajděte si ke svému lékaři.
Chronické žilní onemocnění ztěžuje život až 85 % populace. Pocit těžkých nohou, křeče a otoky si alespoň jednou v životě prožil každý druhý člověk ve věku od 55 do 64 let. Choroba se ale nevyhýbá ani mladším ročníkům, onemocněním žil trpí dokonce každý desátý člověk ve věku od 18 do 24 let.
Chladné počasí
Zimní období je pro léčbu křečových žil formou chirurgického zákroku a především pro pooperační rekonvalescenci vhodné hned z několika důvodu. Prvním a možná vůbec nejdůležitějším z nich jsou nižší venkovní teploty. „Zhruba dva až tři týdny po operaci je nutné nohy bandážovat nebo nosit kompresní punčochy, což bývá mnohem příjemnější v chladnějších měsících, než během parných letních dnů. Rovněž pacienti nemusí být opatrní na slunce a teplo, jako v létě,“ vysvětluje výhody podstoupení léčby v chladnějších měsících MUDr. Robert Vlachovský, chirurg Centra žilní chirurgie VASCUMED. Zejména pro zotavování po operaci je rovněž vhodné menší množství slunečního záření. „Jizvy podléhají působením slunečního záření výraznější pigmentaci a při nedostatečné obezřetnosti se mohou v létě tmavě zbarvit,“ upozorňuje MUDr. Vlachovský.
Estetické hledisko
Výsledky léčby křečových žil či metličkových žilek nebývají totiž okamžité a než pacienti dosáhnou po operaci uspokojivých kosmetických výsledků, může to trvat dokonce 6 až 8 týdnů. Délka úplné rekonvalescence, jak doplnil uznávaný odborník z Centra žilní chirurgie, samozřejmě závisí na řadě faktorů, jakými jsou například velikost křečových žil nebo rozsah postižení. Značný vliv má také volba metody, která byla pro jejich odstranění použita. „Urychlit ji můžete pravidelným užíváním venofarmak, které vám předepíše váš ošetřující lékař. Nejlepší zkušenosti máme s Detralexem, který zmírňuje i pooperační hematomy a pacient se rychleji vrací ke svým denním aktivitám.“ doplňuje MUDr. Vlachovský.
S chronickým žilním onemocněním nemusí pacienti vždy nutně skončit na operačním sále. Lidé, kteří příznaky této choroby mají (bolest nebo křeče nohou, pocit těžkých či oteklých nohou), ale zvětšené žíly u nich ještě nejsou příliš viditelné a nemají ani přítomné jiné objektivní změny (např. trvalé otoky, hnědé zabarvení kůže, ekzémy, vředy), a zároveň by se chirurgickému zákroku rádi vyhnuli nebo se mu alespoň pokusili předejít, mohou podstoupit takzvanou konzervativní léčbu. Jejím základem je prevence a užívání některých léků na předpis. „Pomůže pravidelné cvičení na podporu žilního oběhu v nohách, nošení volného a prodyšného oblečení, vyhýbání se přímým účinkům slunečního záření a pobytu v horkém prostředí. Dále je vhodná dostatečná hydratace. Rovněž není na škodu, když svým nohám pacienti dopřejí po ránu studenou nebo vlažnou sprchu. Pacienti by měli nosit kompresivní punčochy. A samozřejmostí je užívání účinného venofarmaka, který rychle sníží otoky a pocity tíhy v nohou,“ radí na závěr MUDr. Vlachovský.
Tři důvody, proč řešit křečové žíly v zimě
• Méně slunečního záření neohrožuje pooperační jizvy
• Nošení bandáží či kompresních punčoch po operaci je v chladnějším počasí příjemnější
• V letních měsících budou vaše nohy zase bez křečových žil