Problémy s prostatou a močovým měchýřem | Poradna | Trendy zdraví


Poradna


Seznam dotazů:

Nejnovějších 10

více »
↑ skryj ↑

Problémy s prostatou a močovým měchýřem

Otázka:

Dobrý den, potřebuji poradit při výběru přípravku na prostatu a možná i na hyperaktivní močový měchýř. Chodím často přes den na WC, a to v intervalech 1,5 hod až 3,5 hod. V noci pak zhruba jednou. Při močení nemám problém je normální bezbolestné. Je mi 65 let a užívám jen jeden lék a to na krevní tlak PRESTANCE 5mg/5mg. Dále potravinové doplňky s jídlem MaxiCor ( 90% čistých omega 3 EPA a DHA ) a SUPER LECITIN +E. Děkuji za radu. Jaromír N.

Odpověď:

Dobrý den, pokud máte zájem o doplňky stravy na prostatu a močový měchýř, tak těch existuje opravdu celá řada, např. silymarin (ostropestřec mariánský), kanadská brusinka, saw palmento, kopřiva dvoudomá, serenoa repens, selen, lykopen apod. (včetně jejich různých kombinací). Jsou to ale doplňky stravy, určené hlavně pro počínající a mírné urologické potíže.

Jiná otázka je, co je časté močení. Řídit se jen intervalem mezi močením je trošku zavádějící, vždy je nutné vše porovnat s příjmem tekutin a také porovnat jednotlivé porce moči. Určitě bude jiná frekvence močení při příjmu 2 nebo 4 litrů tekutin během 24 hodin. Proto bych vám doporučil vyplnit si mikční deník (ke stažení na www.nykturie.cz) a potom jej zkonzultovat s urologem.

A další věc, která je asi nejdůležitější. Rozhodně vám doporučuji pravidelné roční urologické kontroly zaměřené na včasný záchyt nádorů prostaty. Jedná se o klinické vyšetření a odběr krve na PSA (prostatický specifický antigen), kdy se obvykle podaří odhalit nádory prostaty dříve, kdy se dají ještě úspěšně léčit. Tyto kontroly jsou doporučovány od 40–50 let věku.

Takže zcela nejlepší bude ve vašem případě vyplnit si mikční deník a objednat se na preventivní urologickou kontrolu, kde budete mít určitě možnost probrat i Vaše močení.

MUDr. Aleš Vidlář, Urologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc
Zde můžete vložit vaši konkrétní otázku.
Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+