Antioxidanty pro zdraví | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Antioxidanty pro zdraví

31. 3. 2016

Jarní měsíce přímo vybízejí k tomu něco udělat se svým zdravím. S končící zimou se cítíme unaveně, vyčerpaně a bez nálady. Je potřeba organismus nakopnout! O antioxidantech už jste jistě slyšeli. Co to ale přesně je, jak pomáhají našemu tělu a kde je najdeme?

Antioxidanty chrání organismus před volnými radikály

V lidském těle by mezi nimi měla existovat rovnováha. Pokud je volných radikálů více začnou, se projevovat jejich ničivé účinky – způsobují předčasné stárnutí buněk, pozměňují jejich stavební strukturu, což má za následek nejrůznější nemoci a dokonce i vznik rakovinového bujení. Antioxidanty si tedy nejlépe představíme jako ochranný štít, který chrání naše zdraví před útokem nepřátel.

Kde antioxidanty hledat?

Jsou to cenné vitaminy a minerální látky. Zejména jde o vitaminy C, A, E, betakaroten, selen nebo zinek. „Najdeme je v čerstvém ovoci a zelenině a zejména v takzvaných superpotravinách. Častěji si dopřávejme Goji berry, Acai berry nebo přírodní kakaové boby. V tomto období doporučují zejména citrusy, kvůli vysokému obsahu vitaminu C, který chrání tělo před chřipkou nachlazením,“ vysvětluje Petra Skalská, poradkyně pro výživu PestryJidelnci­ek.cz.

Kdy antioxidanty konzumovat?

„V rámci prevence vlastně neustále. Zvýšenou potřebu ale bude mít naše tělo v nejrůznějších namáhavých či stresových situacích jako je zvýšená fyzická zátěž, psychický stres, ale i těhotenství a hubnutí. Nezapomínejme, že při redukci váhy naše tělo přímo volá po vitamínech a minerálech,“ dodává Blanka Szabó, odbornice na správné stravování PestryJidelni­cek.cz.

TIP Petry Skalské: Antioxidační svačinka

Ingredience: 2 hrsti borůvek, 1 hrst červeného rybízu, ½ banánu, ½ zralého avokáda a půl skleničky vody.

Postup: Všechny ingredience umixujeme dohladka. Kdyby bylo smoothie moc husté přidejte vodu.


publikováno: 31. 3. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: antioxidanty

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+