Cítíte se někdy jako nafukovací balón? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Cítíte se někdy jako nafukovací balón?

27. 1. 2023

Nadýmání patří mezi nejčastější problémy s trávením. Pocit nafouknutého břicha je nepříjemný a často doprovázen nadměrným odchodem plynů do okolí, z čehož se stává nejen zdravotní, ale také společenský problém. Ten se nám nemusí vyhnout ani při zdravém jídelníčku, neboť zvýšená konzumace zeleniny i ovoce často přispívá ke zvýšenému nadýmání.

Ženy si ulevují častěji

Přítomnost zvýšeného množství plynu ve střevech označuje pojem meteorismus. Plyny vznikají přirozeně, denně je vyprodukujeme až po litru a navzdory mýtům „chlapském problému“ postihuje zejména ženy. Jen ho lépe maskují než muži. Zadržovat vylučování plynů se nedoporučuje, neboť by mohlo vyústit v chronickou poruchu trávení. O tomto choulostivém problému hovoří lékárnice PharmDr. Dana Pavelová takto: „Zvýšená tvorba plynů ve střevě a jejich následný odchod z trávicího traktu mohou výrazně ovlivnit náš životní komfort. Ve většině případů se jedná o přirozený biologický proces, ale může jít o příznak různých onemocnění. Ale i když máte trávicí systém v pořádku, existují potraviny, které nadýmání způsobují, jako např. (zelí, luštěniny nebo česnek.“ Je možnost se jim vyhýbat, ale jelikož se často jedná o zdravé potraviny nebo jídlo, které milujeme a neumíme si tu a tam odepřít, je možné vzniklé trávicí obtíže alespoň zmírnit, ideálně přírodní cestou.

Kmínové a mátové silice dokážou pomoci

V případě nadýmání má neodmyslitelné postavení kmínová silice. Snižuje povrchové napětí žaludečních šťáv, čímž dochází k rozpadu plynových bublin. Uvolněné plyny se pak mohou absorbovat střevními stěnami a eliminovat pomocí střevní peristaltiky. Rovněž upravuje mikrobiom ve střevě. Už naše babičky věděly, že i máta peprná má vynikající účinky při problémech s trávením, a proto při nich běžně „ordinovaly“ mátový čaj – je známo, že máta peprná tiší bolest a uvolňuje křeče. Pokud se kmínová a mátová silice vhodně doplňují, jedná se o skvělé přírodní řešení problémů s nadýmáním. Samozřejmě, nadýmání není dobré brát na lehkou váhu. Netýká se pouze zdravých lidí, kteří konzumují nadmíru zeleniny a ovoce a nejde jen o z více ohledů nepříjemný rozměr tohoto problému. Může se jednat o příznaky mnoha onemocnění trávicího traktu, například nemocí žaludku, tenkého i tlustého střeva, jater, žlučníku a žlučových cest či slinivky břišní.

Více problémů najednou

Odbornice Dana Pavelová upozorňuje, že kombinace nadýmání, plynatosti, bolestí břicha a křečí je poměrně častá: „V lékárně se běžně setkáváme s tím, že pokud pacient trpí trávicími obtížemi, neprojevuje se u něj jen jeden symptom, ale několik současně. V tom případě má možnost užívat více léků k individuálnímu řešení každého symptomu, nebo užít jeden lék, který vyřeší všechny zmíněné problémy. Jedná se o rostlinný preparát s obsahem kmínové a mátové silice, které působí synergicky. Účinná látka se rozpustí až v tenkém střevě, tedy přesně tam, kde její účinek potřebujeme,“ vysvětluje farmaceutka.

Přírodní lék Gaspan, o kterém je řeč, má velmi dobrou snášenlivost, je vhodný pro samoléčbu i pro dlouhodobé užívání, což ocení zejména pacienti s chronickými onemocněními. Komfortní je také dávkování, stačí jedna kapsle ráno a večer. Výhodou je, že mátová silice blokuje vnímání bolesti v trávicí soustavě a kmínová silice zpomaluje růst potenciálně patogenních bakterií a podporuje růst prospěšných bakterií. Navzájem se výborně doplňují a díky speciální kapsli s povrchem odolným vůči žaludečním šťávám jsou účinné látky transportovány přímo do střeva, kde cíleně působí relaxačním účinkem a snižováním tvorby plynů.

Jíst pomalu, v klidu a nepolykat vzduch

Nadýmání a nadměrná plynatost je spíše příznak než samotný trávicí problém. V první řadě je třeba se zaměřit na odstranění příčiny, kterou bývá nevhodná skladba stravy, nesprávné kombinace, nedostatek fyzické aktivity, užívání různých léků nebo potravinové intolerance. V případě častých a opakovaných bolestí a nadýmání bývají na vině histaminová, laktózová či fruktózová intolerance, případně celiakie nebo alergie na konkrétní potravinu nebo její složku. Doporučuje se konzumace lehčeji stravitelných potravin, užívání probiotik a pravidelný pohyb, sport, který napomáhá lepší peristaltice střev. Návštěvu lékaře neodkládejte v případě, že je plynatost a nadýmání spojeno s tuhými křečovitými bolestmi břicha, zácpou, průjmem nebo zvracením.

Na zvýšenou tvorbu plynů a s tím související problém s nadýmáním má zásadní vliv i způsob přijímání potravy – stravujeme se rychle, ve spěchu, často jíme vestoje a jídlo nedostatečně rozkoušeme. Při jídle tak polykáme velké množství vzduchu. A také způsob života – pokud více odpočíváte, než se hýbete, nedostatek pohybu může také způsobovat gastrointestinální problémy.


publikováno: 27. 1. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: zažívání

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+