Detox a hubnutí s ajurvédou | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Detox a hubnutí s ajurvédou

8. 1. 2015

Po svátcích je čas na očistu těla a zejména zlepšení trávení. Co vyzkoušet ajurvédickou detoxikaci? Dopřát si ji můžete podle rad lékaře a terapeutů z indické Keraly, kteří nyní působí v léčebném hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu. Můžete se za nimi vypravit, nebo zkusit úpravu životosprávy domova. Třeba stravu doporučuje ajurvéda podle typu osobnosti a rozeznává tři. Každému totiž dělají dobře, či špatně určité potraviny.

Nastartujte ozdravný proces

„Ajurvéda je nejstarší léčebný systém na světě a pomáhá navodit proces samoléčby. Velkou míru zde hraje strava, přičemž podle této metody existují tři typy osobností, z nichž každému vyhovují zcela jiné potraviny,“ říká ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar. Se svými kolegy vypracovává na míru ozdravný plán, který se skládá z komplexní detoxikace, kdy očistíte žaludek, střeva, dutiny i krev. Pak vám pomohou změnit stravu, aby vám skutečně prospívala, vyberou vhodné cvičení, se kterým můžete se zkušenými trenéry začít, stejně jako s akupunkturou a ozdravnými masážemi a doporučí změny ve vašem životním stylu. Zásady ozdravné kúry pod dohledem ajurvédských lékařů dostanete pod kůži už za tři dny, lepší je ovšem vydržet týden.

Typy osobnosti podle ajurvédy:

Váta

Jste štíhlí, jednáte rychle, máte nepravidelnou stravu, lehký přerušovaný spánek, můžete trpět nespavostí. Nechybí vám nadšení a představivost. Rychle chápete i měníte nálady, často zapomínáte. Jste starostliví a máte sklon přepínat se. Energii pociťujete v návalech, někdy je jí spousta, jindy žádná.

Pitta

Jste střední postavy, často pociťujete hlad a žízeň, vaše kůže je načervenalá (často s pihami), vlasy máte světle hnědé/zrzavé. Máte averzi na slunce a horko, sklon ke hněvu a podrážděnosti. Máte rádi náročné úkoly, nechybí vám podnikavost, bystrý intelekt a stanovujete si velké cíle. Vaše řeč je jasná a přesná.

Kapha

Máte silnou postavu, ale i fyzickou sílu. Vaše energie je stálá, na nic nespěcháte. Jste klidní, trvá vám, než nové informace vstřebáte, máte dobrou paměť. Vaše kůže je chladná, bledá, často mastná. Můžete mít sklon k obezitě. Užíváte si hluboký spánek. Jste tolerantní, srdeční, dokážete odpouštět, ale můžete mít sklon k samolibosti.

10 nejlepších potravin pro Vátu

Vátě dělají dobře hutné a teplé potraviny, nevadí jí mastnější tučnější strava.

 1. Máslo (můžete přidat na a do čehokoliv)
 2. Čerstvý zázvor (a další ostrá koření), ideální je čaj z čerstvého zázvoru
 3. Teplé mléko (nejlépe se špetkou sušeného zázvoru a kardamonem)
 4. Rýže nebo rýžový krém (s trochou másla, zázvorem a kardamomem)
 5. Teplé polévky a dlouze vařená a dušená masa (nejlépe s několika druhy kořenové zeleniny)
 6. Mandle (nejlépe opláchnuté vroucí vodou k odstranění slupky a lehce zapečené v másle)
 7. Sladké ovoce, jako jsou datle, fíky a červené hrozny (nejlepší je pro vás ovoce pokojové teploty, sušené ovoce nejprve namočte)
 8. Kořenová zelenina, jako je mrkev, červená řepa a sladké brambory (vařená a kořeněná)
 9. Kuřecí vývar
 10. Kichari – podle ajurvédy skutečný čisticí pokrm a to pro všechny typy.

Recept na Kichari: Do hrnce dáte vařit rýži a čočku zalité vodou. Přidáte nakrájené rajče. V druhém hrnci orestujete cibuli, přidáte špetku kari, koriandru a chilli, nakrájenou jakoukoliv sezónní zeleninu a zalijete horkou vodou. Dusíte cca 20 minut, pak osolíte. Rýže s čočkou je hotova jakmile se vyvaří voda. Posypete semínky (chia, lněným, konopným…) a čerstvým koriandrem.

10 nejlepších potravin pro Pittu

Pittě dělá nejlépe těžké, studené a sušší jídlo.

 1. Rozpuštěné máslo přidané do pokrmů je jedinou mastnější výjimkou
 2. Mléko (se špetkou kardamonu)
 3. Slunečnicová semínka
 4. Dušená brokolice
 5. Okurka
 6. Saláty a další listové zeleniny
 7. Obiloviny, zejména oves
 8. Čočka a jiné luštěniny
 9. Kichari (viz recept výše)
 10. Lassi – speciální ajurvédský nápoj, který osvěží, je výživově bohatý a podporuje očistu S použitím správného koření a teploty je lassi prospěšné všem ayurvédským typům.

Recept na nápoj Lassi: Pro Vátu je ideální půl šálku bílého kvalitního jogurtu s půl šálkem vody a špetkou kmínu. Pitta by si měla přidat rozmixované sladké ovoce, Kapha špetku soli a zázvor.

10 nejlepších potravin pro Kaphu

Kapha nejvíce ocení suché, světlé a teplé jídlo.

 1. Teplá voda s čerstvým zázvorem, medem a citronem (u Kaphy tento nápoj dokáže nahradit jídlo)
 2. Teplá pohanka, žito nebo proso
 3. Kichari (pikantní, s čerstvým zázvorem, pepřem a chilli)
 4. Granátová jablka, meruňky, datle, fíky
 5. Listová zelenina
 6. Artyčok, květák a zelené fazolky
 7. Klíčky
 8. Sojové mléko
 9. Čočka a jiné luštěniny
 10. Dušená růžičková kapusta

10 zdravých potravin podle ajurvédy pro každého

Nevíte, jaká osobnost jste? Zde jsou jídla, která podle ajurvédy prospívají všem:

 1. Kichari
 2. Basmati rýže
 3. Mungo
 4. Jablka, meruňky, jahody
 5. Chřest a zelené fazolky
 6. Hrách a koriandr
 7. Přepuštěné máslo
 8. Lassi
 9. Slunečnicová semínka
 10. Kozí mléko

Terapeuti z celého světa v léčivých termálech

Léčivé termální prameny a „čisticí“ karibský polodrahokam Larimar, podle něhož získal hotel jméno, to jsou dva zdejší unikáty. Odpočinout si můžete v teplých vnitřních i venkovních bazénech, ve světě saun, v energetizační síni s krystaly, či na zahradě s proutěnými koši a jezerem plným leknínů. Za svítání můžete cvičit jógu s mistry z indických ashramů, kdykoliv se zrelaxovat pod rukama nejlepších masérů z celého světa, lahůdky vám kuchaři vykouzlí podle vašeho ajurvédského typu a vyzkoušet můžete rovněž metody psychosomatiky a léčení krystaly. K dispozici jsou odborníci na nespavost i na to, jak zvládnout syndrom vyhoření.

zdroj informací www.larimarho­tel.at


publikováno: 8. 1. 2015, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, detox, dieta, gourmet, hory, hotel, hubnutí, imunita, jóga, lázně, léčba, nespavost, prevence, spánek

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+