Jak na jarní bylinnou očistu těla? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak na jarní bylinnou očistu těla?

30. 3. 2023

Silná energie jara s sebou přináší možnost povzbudit a oživit organismus a zejména podpořit schopnost detoxikace. Chceme se cítit co nejlépe, získat novou energii. Více o detoxikaci, která z latinského toxicus, v překladu znamená jedovatý, prozradil zakladatel české značky Green idea MVDr. Jiří Pantůček.

Detoxikace organismu je přirozený proces těla. Proč jí náš organismus vystavit?

Jiří Pantůček: V průběhu života se v našem organismu hromadí nejrůznější cizorodé látky. Jejich zdrojem je znečištěné životní prostředí, nekvalitní strava, rezidua léků, stres, nekvalitní spánek, alkohol a další. Tyto látky (toxiny) mají negativní vliv na naše zdraví a optimální fungování těla. Je proto velice důležité, těchto látek se aktivně a pravidelně zbavovat.

Co přesně se při detoxikaci děje?

Jiří Pantůček: Naše tělo se toxinů zbavuje přirozeně samo, je však dobré mu v tom i pomoci. Přibližně 75 % toxinů je odstraněno působením jater. Játra jsou klíčový detoxikační orgán, který je schopný v našem těle odseparovat látky potřebné od těch nežádoucích, které zadrží a následně vyloučí přes ledviny, kůži a plíce. Pokud jsou však játra přetížená, vrací se toxické látky do tkání a ukládají do tuku.

Mezi další důležité detoxikační orgány patří trávicí soustava, lymfatický systém, pokožka, ledviny a močová soustava. Právě v ledvinách se filtruje krev a odstraňují se toxiny močí z organismu. Ledviny jsou rovněž spoluzodpovědné za udržování pH v těle. A aby správně fungovaly, musíme přijímat dostatek tekutin. Důležité je i střevo, které brání průchodu některých toxických látek do těla a zodpovídá za imunitní systém. Detoxikaci tedy provádíme z důvodu podpory činnosti veškerých orgánů, nežádoucí toxiny by se jinak uložily do tukové tkáně, což nechceme.

Proč je potřeba očista právě po zimě?

Jiří Pantůček: Nedostatek slunečního svitu spojený se sníženou hladinou vitaminu D, časté výkyvy teplot, obvyklý pokles pohybové aktivity a také menší výběr čerstvé lokální zeleniny a ovoce mohou mít vliv na sníženou výkonnost našeho těla. Tělo a metabolismus lze po dlouhé zimě nastartovat nejen pobytem v přírodě a stravou bohatou na živiny, ale také bylinnými doplňky stravy.

Jak se liší očista na jaře a na podzim?

Jiří Pantůček: Detoxikace se doporučuje provádět pravidelně při změně počasí – a tedy na jaře i na podzim. Jarní detox uzavře zimní období, které je charakteristické nižší pohybovou aktivitou, těžšími kalorickými jídly, vyčerpanými zásoby vitamínů a minerálů. Podzimní detox se zase zaměřujeme na posílení imunitního systému.

Jak poznat, že náš organismus potřebuje detoxikaci?

Jiří Pantůček: Signálem intoxikovaného organismu je únava, skleslost, nedostatek životní energie, zažívací potíže, zpomalený metabolismus a častá bolest hlavy. Kvalitní detoxikace je většinou provázena i úbytkem váhy – hubnutí je způsobeno jednak menším energetickým příjmem ve stravě a rovněž zrychlením metabolismu. Optimální detoxikace trvá až tři měsíce, pomůže však i kratší cyklus.

Prozraďte nám, jak na zdravou detoxikaci?

Pokud jde o detox těla, většinu prvně napadne hladovka či přerušovaný půst, pití více vody, v lepším případě svačinka v podobě zeleného smoothie.

Jiří Pantůček: S ohledem na intoxikaci, nebo následně detoxikaci je velice důležitý spánek, pohyb a strava. Právě strava může náš organismus zanášet nejrůznějšími toxiny, nebo naopak podpořit jejich vyloučení z těla ven. Navyšte tedy porce čerstvé zeleniny a ovoce. Dbejte na pitný režim (voda, bylinné čaje), omezte cukry, smažené a grilované pokrmy a přijměte dostatek vlákniny.

Je nějaký správný postup, jak dobře provádět očistu?

Jsou nějaká DO's and DONt's – například prvně střeva, nebo otevřít lymfu, aby měli toxiny kam odcházet?

Jiří Pantůček: S detoxikací je to tak, že neexistuje jeden správný postup a ostatní nesprávné. Správně je to, co nám funguje. Moje zkušenosti a řekněme moje pocity jsou takové, že vhodné je zahájit celým komplexem kroků a větší důležitost věnovat tomu, kde nás tlačí pata.

Detox lze podpořit i bylinnými produkty. Jakými?

Jiří Pantůček: Vzhledem k tomu, že potřebujeme působit na více orgánů, není možné použít pouze jednu bylinu. Je nutné použít vhodnou aplikační formu, ideálně standardizované extrakty:

Ostropestřec mariánský – obsahuje velké množství aktivních látek (zejména silymarinu), které se s úspěchem používají jako prostředek pro podporu správné funkce jaterní tkáně a stimulaci biliární sekrece. Ostropestřec pomáhá chránit játra proti poškozením a stimuluje jejich činnost.

Silymarinu je silný antioxidant, podporuje vylučování toxinů a podporuje obnovení jaterních buněk.

Klanopraška čínská – udržujte správnou funkci jater. Chrání buňky a tkáně před oxidačním stresem.

Kurkuma – kurkumin aktivuje enzymy, čímž podporuje správnou funkci buněk a jejich odolnost vůči oxidaci. S úspěchem se používá k regeneraci jater a ledvin poškozených alkoholem a cukrovkou. Kurkumin je vhodné podpořit piperinem.

Aloe vera – obsahuje více než 200 aktivních látek, které společným synergickým působením vykazují blahodárné účinky. Aloe celkově posiluje a čistí organismus od toxických látek.

Medvědí česnek – významný zdroj vitaminů. Snižuje cholesterol a zabraňuje usazování tuku v orgánech. Skvěle dezinfikuje trávicí systém a celkově podporuje trávení.

Kopřiva dvoudomá – je velmi bohatá na železo. Čistí krev a podporuje krvetvorbu. Stimuluje činnost ledvin a podporuje správnou funkci prostaty. Také snižuje množství kyseliny močové v krvi, čímž pomáhá řešit DNU a bolesti kloubů.

Pampeliška lékařská – působí silně močopudně v případě zadržování tekutin. Pomáhá odstranit z těla cizorodé látky. Podporuje činnost jater, snižuje cholesterol. Navíc má silný močopudný účinek.

Přeslička rolní – bohatý zdroj křemíku. Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů. Podporuje činnost ledvin a močového měchýře. Má rovněž silný močopudný účinek.

Měsíček lékařský – všestranná léčivka používaná převážně na problémy s pokožkou. Tlumí křeče, čistí krev, podporuje činnost jater, celkově dezinfikuje a působí protizánětlivě.

Svízel – se užívá při problémech se štítnou žlázou. Jde o silný antioxidant, který čistí krev, podporuje činnost ledvin a prostaty.

Andělika lékařská – podporuje trávení, tlumí křeče, proti plynatosti. Kořen se používá do likérů proti nechutenství a na zklidnění.

Zelený čaj – je silný antioxidant, který chrání organismus před oxidativním poškozením.

Zelené superpotraviny (zelený ječmen, chlorela, Spirulina) – působí proti překyselenosti. Zdroj významného množství vitaminů a minerálů. Čistí střeva, podporují imunitu, urychlují metabolismus a snižují únavu.

Je možné očistu podpořit i „zvenku“?

Jiří Pantůček: Samozřejmě ano. Velmi důležitý je již zmiňovaný pohyb na čerstvém vzduchu a zdravá životospráva. Pokud nejsme schopni si zdravější přístup k jídlu udržet celoročně, tak alespoň v obdobích aktivního detoxu. Na škodu nejsou ani lymfatické masáže, které podpoří správné fungování lymfatického systému, který má důležitý podíl na odolnosti proti nemocem.

Skvělým zdrojem jsou i antioxidanty. Proč a k čemu jsou dobré?

Jiří Pantůček: Stres, znečištěné životní prostředí, nezdravý životní styl, sluneční záření, nevhodná strava či nedostatek aktivního pohybu. To jsou faktory vyvolávající v lidském organismu škodlivý oxidační stres, který je následně příčinou civilizačních a chronických onemocnění. Právě proto jsou antioxidanty, kterým se někdy říká „lapači volných radikálů“ pro naše tělo velmi důležité: Astaxanthin, Resveratrol, Právenka látná, adaptogeny obecně a kvalitní tuky, beta-karoten, acai, zelený čaj, …

Novinkou, která ještě není v prodeji, je bylinný komplex Detoxgreen. V čem je unikátní?

Jiří Pantůček: Bylinná směs Detoxgreen podporuje normální činnost jaterní tkáně, žlučníku a trávení, pomáhá udržovat normální činnost srdce, přispívá k normální hladině krevního cukru a cholesterolu v krvi. Pomáhá detoxikaci, pročištění těla, příznivě ovlivňuje metabolismus tuků, a tím pomáhá s kontrolou tělesné hmotnosti. Přispívá ke snížení míry fyzické i mentální únavy a vyčerpání a k normálnímu energetickému metabolismu, dodá našemu tělu chybějící energii a vitalitu.

Vyzkoušejte produkty od Green idea na detoxikaci organismu – jaro k tomu přímo vybízí!

Ostropestřec mariánský Jednoletá či dvouletá bylina obsahuje velké množství aktivních látek (zejména silymarinu), které se s úspěchem používají jako prostředek pro podporu normální činnosti jaterní tkáně a trávení. Nejsilnější „detoxikátor“ jater chrání buňky a tkáně před oxidativním stresem, pomáhá udržovat normální činnost srdce a přispívá k normální hladině krevního cukru. Navíc pomáhá k detoxikaci a podporuje přirozenou obranyschopnost.

Právenka latnatá neboli Měkýn latnatý původem pochází z Indie a Srí Lanky, ale jako léčivá bylina je používaná po celém světě. Právenka je antioxidant, který pročišťuje organismus, přispívá k normální činnosti jater, trávení a k normální hladině cukru v krvi. Vhodná je při detoxikaci organismu a jako adaptogen (ochrana organismu, biostimulátor, harmonizátor).

Přírodní astaxanthin je červené barvivo skupiny karotenů získávané ze sladkovodní mikrořasy. V současné době se jedná o nejsilnější přírodní antioxidant, který aktivně odbourává volné radikály, přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, snižuje únavu a pomáhá zvýšit vytrvalost a sílu, úroveň energie.

Celustin – bylinný čaj Unikátní bylinná kompozice 7 druhů bylin podporuje žilní cirkulaci, vylučování vody z organismu, tonu a, vitalitu pokožky. Doporučujeme i k redukci projevů těžkých nohou a kontrole tělesné hmotnosti. Pro dosažení maximálního výsledku doporučujeme problémové partie procvičit.

Detoxiregen – bylinný čaj Bylinná kompozice složená z 6 druhů bylin podporuje detoxikaci a pročištění organismu. Použité byliny podporují vylučování přebytečné vody z těla (celkovou očistu těla), normální činnost ledvin a dolních močových cest. Detoxiregen je vhodný i pro kontrolu tělesné hmotnosti a pomáhá na těžké nohy.

Značka Green idea se zrodila z touhy a nadšení čerpat léčivou sílu z rostlin. Vznikla po dlouholetém působení a výzkumu společnosti Topvet vyrábějící přírodní kosmetiku, doplňky stravy a tinktury. Značka Green idea je prémiovou řadou české společnosti Topvet, za níž stojí rodinná tradice již od roku 1990.


publikováno: 30. 3. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, detox, játra, ledviny, lymfa, otoky, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+