Jak zhubnout při menopauze? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak zhubnout při menopauze?

11. 6. 2014

Udržet si ideální váhu je někdy pěkný oříšek, a co teprve když se snaží shodit přebytečné kilogramy žena, která právě prochází obdobím menopauzy. Podle Kristýny Galové, odborné terapeutky z brněnské Nutriční poradny Anabell, ale mohou i starší ženy se svou hmotností bojovat. „Hubnout lze v jakémkoli věku, ale samozřejmě s rozdílnou intenzitou. S rostoucím věkem se totiž náš metabolizmus zpomaluje, a proto je nejlepší se velkému nárůstu hmotnosti snažit vyvarovat dopředu,“ radí nutriční terapeutka.

Důležitý je pravidelný režim

Co ale dělat, když žena prevenci podcení a najednou během přechodu kilogramy „vyplují“ na povrch? Kristýna Galová odpovídá konkrétním příběhem: „Měla jsem klientku, která za mnou přišla v období počátku menopauzy s tím, že během krátké doby navýšila svoji hmotnost o 7 kilogramů. Nevěděla, jak se to stalo, protože nezačala ani více jíst, ani nedržela žádné diety. Během vstupní návštěvy jsem však zjistila, že klientka nemá nastavený pravidelný režim. Nehlídá si dostatečný příjem tekutin a na jakoukoli pohybovou aktivitu také nemá čas. Proto jsme se zaměřily na nastavení základních zásad pro správný režim – pravidelnost ve stravování, dostatečný pitný režim, kvalitní spánek, pravidelnou pohybovou aktivitu a netrápit se skutečností, která nastala a pro ženy je přirozená. Klientka postupně zhubla nadbytečných 7 kilogramů a je již dva roky spokojená se sebou i se svým tělem. Především také snížením hmotnosti a návratem k původní váze snížila rizika vzniku civilizačních onemocnění, neboť tato rizika se navyšují postupem věku a jsou i úzce spojená s nadváhou či obezitou,“ připomíná nutriční terapeutka.

Tipy při hubnutí v menopauze

Nutriční terapeutka přidává i několik praktických rad, co dělat při velké chuti na sladké nebo slané. „Jako zdravé sladkosti bych zmínila tvarohové dezerty a zmrzliny, sušené ovoce, žitné sušenky, čerstvé zeleninové šťávy (červená řepa, mrkev nebo kombinace ovocných a zeleninových šťáv, například červená řepa + jablko), nebo čerstvé ovoce (méně však banány a hrozny). Ze slaných pochutin si zase žena může bez nějakých velkých výčitek dát oříšky, chipsy z červené řepy a celeru či grahamové tyčinky.“ A jaká je při menopauze nejlepší sportovní aktivita pro hubnutí? „Vždy klientkám doporučuji dělat činnosti, které mají rády. Pokud neví, nejlépe je zařadit přirozený pohyb, to znamená rychlejší chůzi, nordic walking, cyklistiku, plavání nebo cvičení se zátěží vlastního těla.“

Při hubnutí ve vyšším věku je podle odbornice z Nutriční poradny Anabell důležité si uvědomit, že čím je člověk starší, tím jde hubnutí pomaleji a hůř. „Ale vždycky to za ten pocit radosti sám ze sebe stojí. Pokud je člověk šťastný sám se sebou, přenáší tuto spokojenost i do nejbližšího okolí,“ dodává Galová.

Dagmar Kulaviaková z Centra Anabell

Více informací na: http://nutric­niporadna.ana­bell.cz/


publikováno: 11. 6. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cvičení, hubnutí, klimakterium, kondice, nadváha, ozdravné kúry, sladkosti, tvarování postavy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+