Letní péče o zdraví na cestách | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Letní péče o zdraví na cestách

7. 8. 2015

Léto je ve znamení sluníčka, opalování, cestování, změny stravy, vyšší fyzické námahy až z toho mnohdy hrozí nepříjemné úpaly, bolesti žaludku nebo ohrožení imunity. Důležitá je samozřejmě dobrá prevence nejen v podobě opatrnosti nebo kvalitní sluneční ochrany, ale také vhodný výběr doplňků stravy, potravin a kosmetiky. Jaké v létě nejlépe zvolit, vysvětluje PharmDr. Tomáš Andrt z Prozdravi.cz.

Předejděte zažívacím problémům

Více cestujeme a konzumujeme exotická jídla a naše zažívání je tak více zatěžováno. Proto je dobré během léta užívat preventivně probiotika, která pomáhají udržovat dobrý stav střevní mikroflóry a předcházejí tak tzv. cestovatelským průjmům způsobených jiným prostředím a konzumací neobvyklého jídla. Střevní mikroflóru můžete podpořit užíváním živých jogurtů, kefírů či doplňků stravy s obsahem probiotik a prebiotik.

Meruňka a mrkev

V létě se většina z nás ráda sluní, kromě skvělé ochrany pokožky zvenčí v podobě kvalitních krémů, můžete tělu pomoci i zevnitř, když mu dodáte živiny např. v podobě produktů s betakarotenem. Ten obsahuje karotenoidy, které pomáhají chránit buňky před volnými radikály. Betakaroten se také nachází v mrkvi, karotce, meruňkách nebo v mangu.

Blahodárný kokosový olej

Nadměrné slunění má také za následek velmi vysušenou pokožku a celkovou dehydrataci. Kromě vhodných krémů a dostatečného pitného režimu zkuste se přírodně hydratovat zevnitř i zvenčí kokosovým olejem a mlékem. Olej je skvělý na potírání těla, hydratuje, předchází tvorbě vrásek a zklidňuje pokožku po slunění. Kokos je též velmi prospěšný na zpestření pitného režimu v podobě mléka, protože tělo skvělé zevnitř hydratuje. Až budete na dovolené v exotice, tak si nezapomeňte alespoň jednou za den dát čerstvé kokosové mléko. Sehnat se dá balené i u nás v drogeriích či zdravých výživách.

Vitaminy jako antioxidanty

„Během léta je pokožka velmi namáhaná sluncem a vzniká hrozba předčasných vrásek. Dobrou podporou je užívání přírodních přípravků s obsahem antioxdantů. Antioxidanty obecně vzato, vážou z okolního prostředí volné radikály a tím neutralizují jejich negativní působení. Dále dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melaninu a urychlují opálení. K nejvýznamnějším antioxidantům patří betakaroten, lykopen, vitamin C, vitamin E, selen, koenzym Q10 a další.“ říká PharmDr. Tomáš Andrt z Prozdravi.cz. Sluníčko se podepisuje nejen na naší pleti, ale také na stavu vlasů a nehtů. Dodejte tělu proto více zinku, vitaminu C a kolagenu.

Cestovní horečka

Na mnohé lidi špatně působí období před dovolenou v podobě cestovní horečky nebo zvýšeného pracovního napětí. „Vhodným pomocníkem jsou přírodní doplňky stravy s obsahem L-tryptofanu nebo třezalky tečkované. Tyto látky zvyšují hladinu látky serotoninu. Ten je jedním neurotransmiterů (látek přenášejících nervový vzruch) a ovlivňuje především naši náladu, emoce, spánek, ale také třeba chuť k jídlu. Pomáhá k vytváření a udržení pozitivní nálady, udržuje naši mysl v rovnováze, zmírňuje stavy úzkosti a ulevuje od deprese. Jen platí, že se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv. Pokud bychom chtěli podpořit lepší spánek, vhodné jsou přírodní přípravky, obsahující výtažky z kozlíku, meduňky, chmelu či mučenky.“ dodává PharmDr. Tomáš Andrt z Prozdravi.cz.


publikováno: 7. 8. 2015, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: antioxidanty, cestování, ozdravné kúry, prevence, probiotika, zažívání

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+