Lidé nakupují zásoby melatoninu | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Lidé nakupují zásoby melatoninu

24. 3. 2023

Nespavost řeší stále víc Čechů léky a doplňky stravy ve volném prodeji, nejčastěji lidé sahají po melatoninu. Právě teď je ale po něm nejvyšší poptávka za uplynulých 12 měsíců a melatonin se stal žhavým trendem v Čechách i na Slovensku, i když ho možná mnozí užívají zbytečně. Paradoxně je březen spojen také se dny zabývajícími se výzkumem spánku a spánkové medicíny – Světovým dnem spánku a Mezinárodním dnem zdravého spánku.

Dlouhodobě nejprodávanějšími doplňky stravy pro dobrý spánek na internetové Lékárna.cz jsou právě ty, které mají ve složení melatonin. Mají skoro 40% náskok před doplňky stravy na spánek s jinou účinnou látkou. Lidé tomuto trendu jednoduše dlouhodobě důvěřují. Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz, k aktuálnímu nákupnímu šílenství s melatoninem konstatuje: „Nelze říci, že je melatonin účinnější než jiné látky. Na každého působí jinak: nejlíp funguje u lidí, kteří ho mají ho přirozený nedostatek.”

Melatonin je hormon, který hraje významnou roli při regulaci spánku. Je produkován v mozku, tělo si jej vytváří přirozeně. Jeho nedostatek způsobuje poruchy usínání či narušený spánkový rytmus. Dlouhodobé denní užívání doplňků stravy s obsahem melatoninu ale může podle Pavly Horákové vést k tomu, že se potlačí přirozená tvorba vlastního melatoninu a nespavost se naopak prohloubí. Také upozorňuje, že melatonin by se měl užívat pouze na dobu nezbytně nutnou, nebo po konzultaci s lékařem.

Na to také reaguje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který v březnu přípravky s obsahem melatoninu v denní dávce 0,5 mg a více zařadil k léčivům, protože mají potencionálně nežádoucí účinky! */ Oproti tomu Slovensko aktuální legislativu v souvislosti s melatoninem neplánuje měnit. „Státní ústav pro kontrolu léčiv na Slovensku momentálně neplánuje vydat podobné stanovisko jako v České republice,” sdělila nám Jana Matiašová, mluvčí ŠUKL.

Na změnu české legislativy reaguje Lékárna.cz, ale i její slovenská verze „sestra“ MojaLekáreň.sk. „Od konce března nebudeme prodávat v Čechách ani na Slovensku žádný doplněk stravy s melatoninem, který tuto legislativu nesplňuje. Máme ale i dodavatele, jejichž produkty mají dávkování 0,49 mg v pilulce, případně upravené dávkování,” vysvětluje Vladimír Finsterle, zakladatel obou lékáren.

Právě zmíněné „přeřazení“ spustilo nákupní šílenství doplňků stravy s obsahem melatoninu doslova šílenství, z nabídky internetové lékárny v Čechách i na Slovensku mizí doslova před očima.

Ukazuje to i analytický nástroje Index zdraví na stránkách Lékárna.cz, kde aktuálně křivka prodeje doplňků stravy na podporu spánku od začátku roku výrazně roste a meziroční nárůst jeho prodejů je až 20%.

Abyste se cítili dobře, lze problém s nespavostí lze řešit i přírodní cestou. PharmDr. Kamila Horníčková, lékárnice a odbornice na přírodní léčbu a bylinnou terapii z online poradny Lékárna.cz, doporučuje při nespavosti například čaje s meduňkou, levandulí či heřmánkem. Doplňuje, že při silnější nespavost můžeme sáhnout po rostlinných adaptogenech ve formě doplňků stravy. „Snižují stresové reakce těla, prohlubují regeneraci a noční spánek”, doplňuje. Mezi osvědčené patří podle ní rhodiola, ženšen, eleutherokok.

Nižší tvorba melatoninu v lidském těle je spojena s věkem, proto jsou právě doplňky stravy s obsahem melatoninu nebo tryptofanu doporučené až v seniorském věku.

Výrobky s denní dávkou nižší než 0,5 mg melatoninu nepovažuje český SUKL za léky, protože hladiny melatoninu v séru po jejich užití jsou blízké hladinám melatoninu po konzumaci některých potravin. Na Slovensku je použití účinné látky melatonin ve výživových doplňcích (potravinách) povoleno v rozmezí od 0,5 – 1 mg na kvantifikovanou porci.**/

Zdroje: */ Změna rozhodovací praxe v případě výrobů obsahujících látku melatonin; SÚKL březen 2023

**/ Melatonin vo výživových doplnkoch; ÚVZ SR 2021


publikováno: 24. 3. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: hormony, léčba, lékárna, spánek

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+