Na hory za zdravím: Zajeďte si odpočinout do horských lázní | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Na hory za zdravím: Zajeďte si odpočinout do horských lázní

29. 11. 2019

Únava, špatná nálada, nalomené zdraví. Jestli vás trápí jakékoliv problémy a cítíte, že se potřebujete zastavit, vypnout a zhluboka se nadechnout, není pro to lepší místo než hory. Vyjeďte si na ozdravný pobyt do horských lázní. Povíme vám, které stojí za to.

Zima s sebou přináší i mnoho nemocí a špatnou náladu. Proto je dobré občas na chvíli jednoduše vypnout a načerpat novou energii. Skvělým místem, kde to udělat, jsou hory. Můžete tu relaxovat podle sebe, ať už to bude na zasněženém svahu lyžařských středisek nebo v lázních, kterých tu najdete opravdu hodně.

Užijte si pobyt na horách ve zdraví

Na začátek několik pokynů, jak přežít hory ve zdraví. I když jedete na hory relaxovat a neplánujete žádné túry, je dobré myslet na několik věcí, abyste si svůj pobyt užili bez zbytečných starostí.

- Sjednejte si cestovní pojištění. A to i v případě, že neplánujete vycházet z hotelu nebo z lázní. Cestovní pojištění vám v případě nehody, ale třeba i obyčejné bolesti zubů, poskytne finanční jistotu a náklady na případnou léčbu tak nebudete muset hradit ze svého. I když nikdo nechce myslet na nejhorší, je dobré být připravený.

- Sledujte předpověď počasí. Hory jsou v tomto ohledu někdy nevyzpytatelné a počasí se mění z minuty na minutu. Proto, ať už se chystáte na svah nebo na túru, vždy dopředu zkontrolujte, jaké bude počasí. Doporučujeme také dát vždy vědět na recepci hotelu či přátelům, kam se chystáte, přibližnou trasu a předpokládaný čas návratu.

- Nepřeceňujte své fyzické schopnosti. Myslete na to, že z túry vás čeká i cesta zpět, proto byste neměli absolvovat příliš náročné trasy, pokud nejste fyzicky trénovaní. Vždy také mějte vhodné vybavení a v zásobě i vodu a jídlo.

Horské lázně, které stojí za to

V zimě si člověk nejlépe užije horké lázně a wellness, kde se skvěle zrelaxuje a odejde odpočatý a plný energie. Které lázně stojí opravdu za to?

Karlova studánka

Karlovu studánku najdete v českých Jeseníkách nedaleko Pradědu. V Česku jsou to jediné klimatické lázně a patří k lázním s nej­čistším vzduchem ve střední Evropě. Jsou proto vhodné pro všechny s dýchacími problémy, ale nejen ty. V rámci rekreačního pobytu si můžete užívat bazénový komplex, solnou jeskyni, masáže, zábaly a další wellness procedury. Pokud vyrazíte ven, najdete v okolí několik pěších túr, které vás dovedou až na vrchol Pradědu, dále je tu několik jeskyní, zámek velké Losiny proslulý svou čarodějnickou minulostí nebo i nedaleký zámek Bruntál, který je nejvýznamnějším objektem Slezska.

Grimming

Termální lázně Grimming najdete v Rakousku nedaleko Hallsattu. Termální voda je skvělým zakončením dne plného lyžování. Najdete tu jak vnitřní, tak i venkovní bazény, ale i relaxační prostory, a to až na 5 podlažích. V bazénech si ale moc nezaplavete, jsou určené především pro relaxaci a nesmíte se proto divit, když v nich najdete lehátka nebo podvodní kachlíkové lavice pro pohodlný odpočinek přímo v teplé vodě. Saunový park je tu také velmi oblíbený a garantuje regeneraci celého těla. A výhled na zasněžený masiv Grimming stojí určitě za to a je přidanou hodnotou, která sem láká mnoho lidí z nedalekých sjezdovek.

Bad Gastein

V Rakousku ještě zůstaneme, na Salzbursku totiž leží další termální lázně – skalní lázně Bad Gastein. Jejich okolí je ideální na horské túry a lyžování. V samotných lázních se pak po náročném dni můžete do sytosti zrelaxovat a nabrat síly na nový den. Lázně jsou v nadmořské výšce 1 100 metrů a vybudované přímo ve skalách, proto se jim říká skalní lázně. Voda v těchto lázních je částečně mineralizovaná a má opravdu úžasné relaxační účinky. V Bad Gastein si ale užijete také saunu s panoramatickým výhledem na hory Gastein, parní lázně nebo terasu se střešním bazénem.

Terme Olimia

Slovinsko se stává stále oblíbenější destinací dovolených. Nádherná příroda láká turisty ze všech koutů Evropy. Kromě horských túr nebo lyžařských středisek tu ale najdete i báječné horské lázně. Olimia je lázeňský komplex, který je unikátní svou architekturou – je totiž zapuštěný do země, díky čemuž kompletně splynul s přírodou. Zvenčí ho tak nehledejte, vůbec není vidět. Lázně Olimia mají opravdu zklidňující a antistresový účinek. Teplota vody od 26 do 37 stupňů Celsia je ideální pro ty, kdo mají problémy s klouby.

Bešeňová

Na Slovensku patří Bešeňová k jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvova­nějších horských lázní. Leží v Tatrách v blízkosti Ružomberku v liptovském regionu. Ze svahu tak můžete téměř rovnou skočit do teplé vody v termálních bazénech. Jistě vás nadchne i moderní architektura, která udržuje ráz horských hotelů a jejímž hlavním materiálem je dřevo. Termální vody zde mají teplotu až 60 stupňů Celsia a mají blahodárné účinky na pohybový aparát a dýchací ústrojí. Kromě termálních bazénů tu najdete i bazény s geotermální vodou s teplotou kolem 40 stupňů Celsia, saunový svět i wellness procedury jako jsou masáže, Kneippova koupel, ale například i turecká mýdlová masáž.


publikováno: 29. 11. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, hory, hotel, lázně, léčba, příroda

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+