Neprůstřelná imunita aneb jak přežít zimu bez nachlazení? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Neprůstřelná imunita aneb jak přežít zimu bez nachlazení?

19. 12. 2022

Zima už nám o sobě dává intenzivně vědět, přechody mezi teplem a chladem a k tomu stres vytvářejí znatelný nápor na imunitu. Jak si zachovat zdraví i ve dnech, kdy je každý „trochu nachlazený“? Všichni víme, že bychom se měli správně stravovat, dostatečně spát a dostatečně se pohýbat.

Správné vitaminy a minerály

To, že je v zimě důležité zvýšit příjem vitaminu C víme všichni. Jsou ale i další vitaminy a minerály, které v zimě naše tělo potřebuje, aby se zvládlo dobře ochránit. Jeden z velice důležitých je vitamin D, kterého se nám v krátkých pošmourných dnech skutečně příliš nedostane. Ve skutečnosti více než polovina lidí trpí jeho nedostatkem dlouhodobě, ten se projevuje sníženou imunitou, řídnutím kostí i vypadáváním vlasů. Stejně tak je dobré tělu dodávat selen a zinek, které podpoří účinky vitaminů. Tajnou zbraní ke zdraví po celý rok jsou pro mnoho lidí betaglukany, které podporují imunitní systém a mají i probiotické účinky.

Sezónní potraviny

Stravování podle ročního období bylo pro naše předky naprosto přirozené. Tělesné biorytmy si samy zapnou pomyslnou kontrolku, a tak si s příchodem chladných měsíců můžete všimnout změny vašich chutí. Máte najednou neskutečnou chuť na kvašené potraviny? Není divu, jsou totiž významným zdrojem vitamínů a podporují střevní mikroflóru. Chuť na hutná jídla, která nám dodají sílu, spoustu koření, které nám pomůže s prokrvením těla, to vše je zkrátka přirozená reakce těla na změnu ročního období. Je skvělé, že si po celý rok můžeme pochutnat na každém ovoci či zelenině, ale nezapomínejte znovuobjevit i tuzemské poklady.

Otužování

Otužování je učení organismu správně a pohotově reagovat na velké změny teplot. Neznamená to, že musíte hned skákat do ledového jezera. To je ostatně spíše cesta k tomu, jak svému zdraví spíše ublížit. Pro začátek stačí ledová sprcha nebo třeba pravidelné návštěvy sauny. „V mrazivých měsících je saunování vhodné především k prohřátí a zároveň otužení organismu, lidské tělo získává větší odolnost vůči nemocem a posiluje se imunita. Díky pocení z těla odcházejí škodlivé látky, teplo dokáže uvolnit ucpané dutiny, prohřát promrzlý organismus a naučit ho otužování,“ vysvětluje saunová manažerka Michaela Matějovská ze sítě wellness Infinit.

Odpočinek těla i mysli

Období kolem svátků, konec roku, ale i začátek toho nového je často velmi náročné na naši psychiku. Do práce vstáváme za tmy, za které se domů také vracíme, péče o rodinu, deadliny, uzávěrky, plány na další rok… to vše přináší obrovské množství stresu. A stres přináší náchylnost k nemocem. Vysoká hladina kortizolu má za následek snížení množství bílých krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Pokud cítíte, že na vás padá svět, najděte si vhodný únik. Může to být sport, meditace nebo oblíbený koníček, na který jste dlouho neměli čas. Pro tělesnou i duševní pohodu je důležité také dostatečný a kvalitní spánek, tak si jej dopřejte.


publikováno: 19. 12. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: deprese, chřipka, nachlazení, nemoci, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+