Počínající menopauzální příznaky při ještě pravidelném menstruačním cyklu | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Počínající menopauzální příznaky při ještě pravidelném menstruačním cyklu

4. 11. 2011

Přechod je fyziologické období v životě ženy. Přesto že je to přirozený projev, budí u mnoha žen obavu a respekt. Někdy jej označujeme slovem menopauza, i když jako vhodnější by se hodilo slovo klimakterium. Slovo menopauza totiž doslovně značí pouze datum v kalendáři, kdy začala poslední menstruace v životě ženy. Jestli byla skutečně poslední, to se dovíme až po roce. Pokud se do této doby žádné další menstruační krvácení nedostaví, lze teprve označit onu menstruaci za opravdu poslední. U mnoha žen zástava menstruačního krvácení nenastane náhle. Spíše dochází k jeho poruchám ve smyslu plus (prodlužování se cyklu) nebo ve smyslu mínus (zkracování se cyklu), někdy se dokonce na nějakou dobu cykly zcela zastaví a po určité odmlce, např. 3–5 měsíců, se pravidelné krvácení opět obnoví. Žen, u kterých cykly ustanou náhle a další se již neobjeví, je menšina. Více se dozvíte od MUDr. Pavla Turčana, ženského lékaře a sexuolog z Centra MEDIOL, s.r.o., Olomouc

Kdy se objeví první potíže?

Poslední menstruace v životě ženy je podmíněná více faktory. Patří k nim například počet porodů, rasa, zeměpisná šířka, atd. V našich podmínkách k menopauze dochází nejčastěji mezi 49. až 51. rokem věku. Přesto mívá poměrně značná část žen tzv. přechodové potíže již mnohem dříve. V průměru se začínají objevovat i 6–7 let před menopauzou.

Narušená hormonální hladina

Zásoba dozrávání schopných vajíček ve vaječníku se postupně zmenšuje a prakticky všechny ženské pohlavní hormony se tvoří buď v buňkách kolem dozrávajícího vajíčka v první polovině cyklu (estrogeny), nebo v tzv. žlutém tělísku, které vzniká z těchto buněk po jeho dozrání (gestageny). Postupným ubýváním vajíček začíná narušování hormonálních hladin v průběhu menstruačního cyklu. Tyto většinou ještě stačí na zachování jeho pravidelnosti. Přesto již dochází k poklesu hormonálních hladin, projevujících se navenek jako tzv. klimakterický syndrom. Jeho příčina tkví nejvíce v nedostatku estrogenů a zvýšení hladiny FSH (folikuly stimulujícího hormonu), který se tvoří v podvěsku mozkovém a dozrávání vajíček ve vaječnících řídí. Tyto příznaky se objevují poměrně brzy a proto je taky někdy označujeme jako tzv. akutní estrogendeficitní syndrom. Jedná se o chronicky známou sestavu potíží, jakými jsou návaly horka a potu, nervozita, náladovost, bušení srdce, mravenčení končetin, lítostivost, plačtivost až sklon k rozvoji úzkostně-depresivních stavů, zvýšená únava, a další. Tyto příznaky nepostihují každou ženu ve stejné míře. Dokonce asi 1/3 nepostihnou téměř vůbec. Další třetina pocítí příznaky, které se většinou dají zvládnout, ale poslední třetina žen má příznaky tak intenzivní, že se bez pomoci prakticky neobejde.

Změna délky menstruačního cyklu

Kolísání hormonálních hladin se může projevit rovněž na délce menstruačního cyklu. Zpočátku dochází spíše k jeho zkracování v důsledku snížené funkce žlutého tělíska a postupně pak k jeho prodlužování v době, kdy již většinou nedochází k ovulaci (tedy uvolnění zralého vajíčka) vůbec, nebo až po delší době. U některých žen se návaly horka a další příznaky objevují jako první a následně nastávají i změny v menstruačním krvácení a délce cyklu, u jiných to je zase naopak a u části se mohou vyskytnout zároveň.

Co dělat?

Vzhledem k tomu, že mohou problémy přetrvávat i několik let, není asi úplně nejlepším řešením čekat, až pominou a zbytečně trápit sebe i své okolí. Není potřeba se jich ani nějak obzvlášť obávat, většinou spíše život jen komplikují a snižují jeho kvalitu, ale k vážnému ohrožení zdraví nevedou, i když někdy mohou vypadat docela hrozivě. Nicméně, přesto je lepší nastalou situaci řešit. V klimakteriu v souvislosti s chyběním estrogenů totiž probíhají v těle i změny, které se neprojeví hned a které již zdravotní komplikace, ba přímo i ohrožení života vyvolat mohou. Jedná se například o zvýšenou hladinu cholesterolu, zvýšené riziko mozkové mrtvice, infarktu myokardu, atd.

Nepoddávejte se

K řešení potíží spojených s přechodem rozhodně doporučuji aktivní přístup. Není vhodné se příznakům přechodu poddávat. Vhodnou životosprávou, cvičením a taky užíváním některých doplňků stravy, zvláště přípravků s mateří kašičkou, pylem a fytoestrogeny ze sóji a z červeného jetele (např. Sarapis soja, Červený jetel plus soja), se jim dá často předejít. Proto včasným nasazením léčby, ať už přírodní, s využitím dostupných doplňků stravy, nebo v případě, že to nestačí, i za pomoci vhodné hormonální léčby, kterou by měl řídit gynekolog, endokrinolog nebo sexuolog, tak můžeme předejít zbytečným komplikacím a přispět tak ke zvýšení kvality života i v období přechodu a po něm.

SARAPIS SOJA

Tento doplněk stravy se využívá hojně při klimakterických potížích. Příznivě působí na termoregulaci a schopnost koncentrace; stimuluje životní energii a podporuje správnou činnost srdce. Blahodárně působí také při zvýšené únavě a podrážděnosti; pomáhá při usínání. Preparát SARAPIS SOJA je kromě včelích produktů doplněn o extrakt ze sóji a extrakt z červeného jetele.

Více informací o Sarapis Soja najdete na: www.vegall.cz


publikováno: 4. 11. 2011, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: gynekologie, klimakterium, lékárna, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+