Respirační onemocnění u dětí | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Respirační onemocnění u dětí

6. 12. 2018

Podle statistik pediatrických ordinací se návštěvy malých pacientů z více jak jedné poloviny týkají nemocí dýchacích cest, nejčastěji se jedná o rýmu. Avšak i banální onemocnění může u dětí vést k nepříjemným až chronickým stavům. Nejvíce ohroženy jsou děti ve velkých městech s vyšší koncentrací smogu a v zimních měsících, kdy počet nemocných dramaticky narůstá.

Proč jsou v zimě děti víc nemocné?

Podle statistik trápí onemocnění horních dýchacích cest virového původu až 30 % dětí ve věku 6 – 12 let. U předškoláků a ještě menších dětí se číslo zvedá na téměř 60 %. Procentuální nárůst se očekává během smogových situací, ve kterých je koncentrace polétavého prachu ve vzduchu delší než 24 hodin, a také v zimním období. Suchý studený vzduch nebo změny teplot mohou působit na plíce dráždivě, pro astmatiky je tento čas krizovým.

Jaká respirační onemocnění u dětí jsou nejčastější?

Nevítané respirační potíže mohou mít původce v naprosto banálním onemocněním – rýmě. Pokud děti ještě neumí smrkat, nedostanou hlen ven z nosu a nachlazení je může trápit delší dlouhou dobu. A jak rýma vzniká?

Nos je nepárový čichový orgán obstarávající čich. Zároveň ale funguje jako čistička, klimatizace a ohřívač v jednom. Vzduch čistí a otepluje nebo ochlazuje podle potřeby. Do plic se tak vzduch dostává v ideálním stavu. „Pokud vše funguje jak má, dochází k transportu hlenu, který je produkován nosní sliznicí a pomocí hustého koberce řasinek neustále posouván do hltanu odkud je polykán. Tímto způsobem se veškeré viry, bakterie alergeny a další nečistoty přirozeně odplavují z povrhu sliznice,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová.

Rýma nastává v případě, že řasinky správně nefungují

Tím dochází k narušení ochranné funkce nosu, vysychání sliznice, hromadění hlenů a omezení průchodnosti nosu. Při rýmě u dětí je především důležité pečovat o zachování průchodnosti nosních cest. Zejména u kojenců je dýchání nosem důležité, protože do několika týdnů věku nedokáží dýchat ústy a navíc jim ucpaný nosík brání správně a dostatečně sát při kojení.

Když se rýma neléčí

Navíc onemocnění horních cest dýchacích se může přesunout na dolní cesty dýchací. Často vede k astmatu a alergické rýmě. A tyto dvě nemoci se rády objevují spolu. Až 80 % dětí trpících astmatem může trpět alergickou rýmou. A tím výčet strašáků v podobě komplikovaných nemocí nekončí. Banální onemocnění tak může vést až k infekci v tracheální trubici, zánětům průdušek nebo například infekci hrtanu.

Prevence je jednoduchá

Chronickým a vážným respiračním nemocem lze předejít inhalací. Ta funguje na jednoduchém principu, kdy se medikamenty ve formě malých aerosolových částic vdechnutím dostávají přímo do plic. Čím je částice menší, tím hlouběji se dostane a tím je inhalace účinnější. Některé inhalátory mohou nabízet i funkci navíc, jako je nosní sprcha. Ta je skvělým řešením pro malé děti, které se ještě nenaučily smrkat (většinou do věku 2 let). Čistí dýchací cesty a snižuje riziko bakteriální a virové infekce. Příkladem může být Omron C102 Total, který patří mezi kompresorové inhalátory. Mezi jejich výhody patří univerzální použití pro horní i dolní dýchací cesty. Ultrazvukové inhalátory (např. Joycare JC-615) jsou ceněné pro svůj téměř neslyšitelný provoz a vysoký výkon po krátkou dobu inhalace.

Více na www.inhalator.cz.


publikováno: 6. 12. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: dítě, kašel, rýma

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+