Restart pro vaše tělo: hormonální jóga, orgánová sestava a zdravé pánevní dno | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Restart pro vaše tělo: hormonální jóga, orgánová sestava a zdravé pánevní dno

28. 6. 2021

Myslíte si, že hormonální jóga je jen pro ženy, které chtějí otěhotnět, a že posilování pánevního dna je výsadou jogínů, protože v běžném životě se svými orgány pracovat nemůžete? Uznávaná lektorka Šárka Simonidesová vás vyvede z omylu.

Kdo je Šárka Simonidesová?

Šárka o sobě tvrdí, že je tak trochu blázen, a tak když se jí v roce 2013 naskytla příležitost odjet studovat hormonální jógovou terapii přímo k samotné zakladatelce, brazilské psycholožce a jogínce Dinah Rodrigues, neváhala dlouho. Právě u Dinah, jako jediné na světě, je možné získat certifikát opravňující absolventky kurzu předávat tuto jedinečnou terapii dál. Ženám, mužům i diabetikům.

Pokud si jihlavskou rodačku Šárku představujete jako rozenou jogínku, tak vás ona sama vyvede z omylu: „Sport jsem měla vždycky tak trochu za trest. Asi jako každá žena jsem zkoušela nějaké skupinové lekce a s jógou jsem koketovala jen okrajově.“ Jak se tedy dostala k té hormonální?

Cesta k hormonální józe vedla „zkratkou“ přes Írán

Bez jakékoli nadsázky můžeme říci, že Šárčina cesta vedla přes Bulharsko a Irán. Měla to štěstí, že mohla po boku úspěšného partnera žít jako žena v domácnosti s veškerým komfortem. „Irán byl mojí první cestou do svého nitra. Takové zastavení a zpřítomnění bych přála každé ženě. Nemuset nic řešit, být se sebou, nemít povinnosti,“ vzpomíná Šárka. Po návratu do Čech začaly ovšem Šárku trápit gynekologické potíže. Nejprve se vydala cestou klasické medicíny, podstoupila několik zákroků, ale situace se úplně nezlepšila. Šla na to tedy odjinud. Začala sportovat, vzdělávat se, učit se různé druhy jógy, až ji kamarádka jednou věnovala poukaz na hormonální jógu. Ta jí skutečně zabrala po všech stránkách. Šárka začala ještě víc a víc zkoumat nejen své fyzické, ale i energetické a emoční tělo, propojení všech úrovní ji fascinovalo.

Dnes je vyhledávanou lektorkou hormonální jógové terapie, vede kurzy po celé republice, které absolvovalo kolem 7 000 žen. Na konci roku 2020 spustila i online kurzy, o které je stále obrovský zájem, ženy využívají i opakovacích online lekcí. „Dříve jsem si to vůbec nedovedla představit, ale virtuální pojetí kurzů předčilo moje očekávání. Vlastně teď sama nerozumím tomu, proč jsem se online výuce tak bránila,“ usmívá se. Vedle seminářů hormonální jógy nabízí Šárka ještě Orgánovou sestavu a Cestu do krajiny pánevního dna.

Kniha Jóga pro holky ze Západu

V posledních dvou letech se Šárka průběžně věnovala psaní své první knihy nazvané Jóga pro holky ze Západu – Cesta do krajiny pánevního dna. Kniha mapuje nejdůležitější milníky a etapy v životě ženy a průvodkyní na této cestě je čtenářkám nejen hormonální jóga. Kniha vychází 27. května 2021.

Královnou. Kdykoli. Kdekoli

Šárku také velmi často uvidíte v nádherných barevných legínách její vlastní značky Šaralí. Na jejím e-shopu www.sarali.cz má svůj „must have“ seznam jistě nejedna jogínka, ale na své si tu přijde každá žena, která miluje barvy, chce se cítit krásně, a přitom pohodlně. Šárka svůj sortiment pořád rozšiřuje a vymýšlí nové věci, z těch posledních jsou to například originální, ručně vyráběné šperky přímo z Indie.

Co to je Hormonální jógová terapie?

Jedná se o systém cvičení, který přispívá k harmonizaci hormonálního systému žen, ale i mužů a diabetiků. Je vhodná při potížích s vypadáváním vlasů, při silném akné nebo při nepravidelné menstruaci. Pomáhá s otěhotněním i se zdravotními problémy během menopauzy. Hormonální jógová terapie (HJT) dle brazilské psycholožky Dinah Rodrigues se ve světě provozuje již dlouho. Cviky jsou jednoduché a lehce zapamatovatelné. Zvládne je naprosto každý i bez předchozích znalostí jógy.

Půlhodinová sestava cviků vychází z hatha jógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií, která byla vytvořená pro ženy s problémy způsobenými hormonální nerovnováhou. Obsahuje speciální cviky na reaktivaci produkce, a hlavně na harmonizaci hormonů, v důsledku čehož zmírňuje nebo odstraňuje nepříjemné doprovodné symptomy menopauzy a rovněž pomáhá při dalších problémech, jako jsou polycystické vaječníky, premenstruační syndrom, neplodnost či snížená funkce štítné žlázy. Od 35 let je HJT doporučována jako prevence.

Šárčina orgánová sestava

Kromě hormonální jógy se Šárka věnuje také Orgánové sestavě. Jedná se o staletími prověřenou ucelenou sestavu cviků, která harmonizuje funkci důležitých orgánu v našem těle. Tuto sestavu zařadila do své praxe jógy, protože se jí osvědčila na podporu a fungování orgánů a naladění orgánových hodin. Tu původní obohatila o dechové techniky, tibetské techniky a ozdravné zvuky a mudry, čímž se stala mnohem účinnější a silnější. Podporuje fungování orgánů a podporuje metabolické procesy v nich. Pomocí technik, které do sestavy zařadila, dochází k masáži těchto orgánů a podpoře jejich optimální funkce. Cvičící se stává sám terapeutem. Navíc se jedná o sestavu, která působí na všechny důležité orgány, takže harmonizuje. Současně se řídí podle orgánových hodin, cyklů přírody, a tedy i denní doby.

Pro koho je Šárčina orgánová sestava vhodná?

Pro každého, kdo jednostranně zatěžuje tělo, působí na dysbalance v těle. Podporuje vždy to, co je upozaděno. Pro nastolení harmonie je třeba se věnovat nejslabším článkům, nejen společnosti, ale i jakémukoli systému. Protože vše je tak silné, jak je silný je nejslabší článek.

Cesta do krajiny pánevního dna

Kromě hormonální jógy se Šárka věnuje také pánevnímu dnu a vedla o něm kurzy, a to nejen pro klientky, ale i pro instruktory. Nefunkční pánevní dno totiž způsobuje závažné potíže, o nichž se často nemluví – inkontinenci, snížený sexuální apetit a prožitek při sexu, povolené břišní svaly. Nefunkční pánevní dno je však také často spouštěčem bolestí zad, hlavy, kloubů a nezřídka je také důvodem chronické únavy. Naproti tomu aktivované svaly pánevního dna jsou takřka nevyčerpatelným zdrojem energie. Správné fungování pánevního dna dodává tělu energii, sexualitu i vitalitu.

  • Bližší informace nejen o Šárce Simonidesové, ale také o její práci, naleznete na Facebooku Svět hormonální jógy, kde se pravidelně a komplexně věnuje fungování těla ve všech rovinách bytí, a to jak z pohledu východních učení, TČM i filozofie jógy. Snaží se, aby celá problematika byla uchopitelná v součinnosti s dnešními potřebami pro západní způsob života.
  • Kurzy Hormonální jógové terapie (a Cesta pánevního dna) najdete na www.svethormonalnijogy.cz

publikováno: 28. 6. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cvičení, imunita, jóga, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+