Světový den obezity upozorňuje na zdravotní rizika | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Světový den obezity upozorňuje na zdravotní rizika

4. 3. 2021

Statistiky zaměřující se na sledování nadváhy a obezity dlouhodobě upozorňují, že celosvětová populace tloustne. Na vině je hned několik faktorů, k nimž se za poslední rok přidala pandemie koronaviru, kvůli které se prakticky celá planeta zastavila, a to včetně pohybu a sportu jednotlivců, které na dlouhou dobu v podstatě uvěznila v jejich domovech. Ani v České republice není situace jiná a data jsou alarmující. „V naší zemi trpí některým ze 3 stupňů obezity více než 30 % populace, tloustnou nejen dospělí, ale v poslední době také děti, které doplácí na nedostatek aktivity v posledních měsících,“ říká Lukáš Vrána, výživový poradce a lektor programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan s tím, že na bezútěšnou situaci upozorňuje právě Světový den obezity.

Obezita podporuje řadu onemocnění

V současné době víme, že nadváha a obezita jsou rizikovými faktory pro celou řadu chorob, ať už pro kardiovaskulární problémy, diabetes 2. typu či některá nádorová onemocnění. V neposlední řadě se k těmto chorobám přidal nově i COVID-19. Z nejnovějších studií jasně vyplývá, že u lidí trpících obezitou existuje vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění a tedy i pravděpodobnost hospitalizace či potřeby plicní ventilace. „Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na základě svého výzkumu publikovalo, že obezitou trpělo 48,3 % hospitalizovaných, byl to druhý nejpočetnější společný faktor všech pacientů,“ vysvětluje výživový poradce Vrána, který dodává, že prvním byl zvýšený krevní tlak.

Pozor na cukrovku

COVID-19 však není jediným strašákem, kritická je i situace české populace ohledně diabetu. V České republice je diabetes velice rozšířenou nemocí, trpí jí více než 900 000 Čechů. Naprostá většina z nich je pak postižena diabetem 2. typu. „Každoročně v České republice přibude až 30 000 nových pacientů s diabetem, znamená to, že v blízké době se bude jednat o každého desátého Čecha. Přitom právě obezita je jedním z faktorů, které vzniku cukrovky přispívají velkou měrou. Obezitou totiž trpí až 90 % všech, které diabetes postihl,“ vysvětluje Lukáš Vrána.

Světový den obezity má za cíl ukázat na všechna rizika, která jsou spojená s vysokou váhou, ale také edukovat v oblasti zdravého životního stylu z důvodu ozdravení populace. „Jednou z prevencí obezity je konzumace kvalitních, minimálně průmyslově zpracovaných potravin, dostatečné množství zeleniny, optimální množství bílkovin – kvalitní maso, mléčné produkty, vejce, případně i některé rostlinné potraviny, omezení sladkostí s rafinovaným cukrem, omezení konzumace vysoce zpracovaných potravin (UZPP – ultrazpracované potravinářské produkty) a dostatek pohybu,“připomíná základní zásady Lukáš Vrána, který doplňuje, že v případě, že si s nastartováním zdravého životního stylu nevíte rady, můžete se obrátit na výživové poradce programu The 1:1 Diet.

www.lukasvrana.cz

www.one2onediet.cz


publikováno: 4. 3. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: nadváha, obezita, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+