Tajný trumf v boji s menopauzou: Ploštičník a třezalka! | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Tajný trumf v boji s menopauzou: Ploštičník a třezalka!

19. 2. 2021

Menopauza, která u žen přichází obvykle v období mezi 40. a 55. rokem, s sebou přináší nejen ztrátu pravidelného krvácení a schopnosti otěhotnět. Hormonální změny mohou zkomplikovat život v mnoha směrech. Pro pomoc se proto můžete obrátit přímo k „Matce přírodě“…

Problémy doprovázející klimakterium

Zhruba tři čtvrtiny žen procházející obdobím klimakteria na sobě pociťují různé negativní projevy, které má na svědomí náhlý pokles hladiny estrogenů. „Zpomaluje se metabolismus, objevují se návaly horka v průběhu dne i noci, úzkosti, deprese, změny nálad, ztráta libida, přibývání na váze,“ vypočítává gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová.

Asi 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a 25 % závažnými. Eliminovat je lze užíváním hormonů – mnohé ženy ale nemohou nebo nechtějí sahat po hormonálních tabletkách, a tak hledají pomoc v přírodní a bezpečné substituci toho, co tělu chybí. Mezi bylinky, které se tradičně považují za účinné spojence v boji proti nežádoucím projevům menopauzy, patří například ploštičník hroznatý či třezalka tečkovaná.

Tajemství ploštičníku hroznatého

Už severoameričtí Indiáni znali příznivé účinky 1 až 3 metry vysoké rostliny zvané latinsky Cimicifuga racemosa (anglicky označovaná jako black cohosh). V 19. století se pak bylina z čeledi pryskyřníkovitých dostala i do Evropy a potažmo také na české území, kde jí říkáme příznačným názvem ploštičník hroznatý, jelikož uskupení bílých květů se opravdu podobá hroznům. Ještě pozoruhodnější je ovšem její kořen, obsahující glykosidy a terpeny, které jsou svými účinky podobné hormonu estrogenu. Proto ploštičník hroznatý patří mezi nejvíce historicky odborně prozkoumané a ověřené bylinky pro ženy v období klimaktéria, jelikož v organismu dokáže působit podobně jako tento ženský hormon, jehož během menopauzy ubývá. Díky tomu pomáhá eliminovat nepříjemné stavy, provázející období přechodu.

Zklidňující účinky třezalky tečkované

Žluté kvítky třezalky tečkované svítí od července do srpna mezi zelenými listy jako drahokamy a babky bylinkářky je po generace sbíraly společně s natí. V léčitelství totiž měla tato vonná trvalka vždy důležitou roli. Rostlinu zvanou odborně Hypercum perforatum doporučovali léčitelé zejména při úzkostech, stresu, nespavosti a pro zvýšení celkové pohody. Díky svým uklidňujícím schopnostem je třezalka používána jako přírodní antidepresivum a pomáhá i při výkyvech nálad, proto ulevuje také ženám, pro něž menopauza představuje psychicky náročné období.

Má mít navíc i řadu dalších pozitivních účinků, ať už při nemocech jater, žlučníku či plic, žaludečních vředech, problémech se slinivkou či poruchách močových cest, působí antibioticky a protizánětlivě… Pravdou totiž je, že ačkoliv jsou účinky této rostliny rozšířené v Evropě, Asii a severní Americe stále předmětem zkoumání, veškerý efekt obsahovaných látek a jejich kombinací na lidské zdraví dosud nebyl ještě plně odhalen.

Když se účinky bylin spojí

Jak ploštičník, tak i třezalka jsou pověstné svými pozitivní účinky na zdraví, ovšem ještě vyšší účinnost přináší jejich vzájemná kombinace. „Výsledky studie německých lékařů uveřejněná v roce 2007 prokázala význam kombinace extraktu ploštičníku hroznatého s třezalkou tečkovanou, a to především na potlačení vasomotorických a psychických symptomů klimaktéria,“ odkazuje MUDr. Karel Metyš, MBA na rok trvající výzkum1), kterého se zúčastnilo 6141 žen.

Kombinace ploštičníku a třezalky se podle něj ukázala jako optimální, přírodní a bezpečná alternativa hormonální substituce, pomáhající proti návalům horka a pocení, depresivním náladám a poruchám spánku. Užívat byliny lze ve formě čaje, v tomto případě se však obtížně dávkuje přesné množství účinných látek, které může výrazně kolísat. Navíc ne vždy si v uspěchané době ženy najdou čas, aby si pravidelně zalily bylinkovou směs a poseděly u horkého šálku. Další možnost pak představují doplňky stravy na bázi bylinek, jako je například přípravek GS Merilin, obsahující potřebné množství účinných látek z třezalky tečkované a ploštičníku hroznatého, navíc obohacený o další látky přispívající k pevnosti kostí jako je vápník a vitamin D.


publikováno: 19. 2. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, klimakterium

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+