Vitamin D je podle odborníků dobré brát i v létě | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Vitamin D je podle odborníků dobré brát i v létě

27. 8. 2021
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď Efekt vzniku vitaminu D v těle při slunění klesá s opalovacím krémem o 95 %.

Výherci: Jitka Nosková, Milan Herka, Marta Oravcová ml.

Věděli jste, že při použití opalovacího krému výrazně klesá účinek vzniku vitaminu D a že lidé s nadváhou by měli zvýšit jeho příjem? Sluneční paprsky dopadající na naši kůži během léta nám pomáhají s jeho tvorbou. A také, že si většina lidí si myslí, že ve slunečním období naše tělo samovolně vyprodukuje dostatečné množství vitaminu D? Je to ale pravda? A proč je důležité doplňovat zásobu každý den i v létě?

Sluneční paprsky letního období dopadající na naši kůži pomáhají s tvorbou vitaminu D. Tento „sluneční vitamin“ se podílí na absorpci vápníku a fosforu ze střeva a tím zajišťuje jejich optimální množství v krvi. Pomáhá s mineralizací kostí a zubů a celkově podporuje imunitu. Proto je důležité zejména u dětí a těhotných a kojících žen hlídat jeho množství. Další rizikovou skupinou jsou lidé konzumující rostlinnou stravu, ve které není dostatečné množství „slunečního vitaminu“. Také s vyšším věkem klesá schopnost těla tvořit tento vitamin, proto by jeho množství měli mít pod kontrolou také senioři.

Většina lidí si myslí, že ve slunečním období naše tělo samovolně vyprodukuje dostatečné množství vitaminu D. Je to ale pravda? Proč je zapotřebí užívat vitamin D i v létě?

„V létě v době mezi 10. až 16. hodinou si tělo dokáže za 15 až 20 minut strávených na slunci v plavkách vyrobit potřebnou denní dávku tohoto vitaminu," říká doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., MHA, KARIM 2. LF UK a FN Motol. Jeho slova doplňujeme připomínkou toho, že se jedná o ideální podmínky, které naši kotlinu neovládnou tak často. Letos obzvlášť. „Ano, záleží na kvalitě UVB záření – ročním období, zeměpisné šířce, znečištění vzduchu, používání opalovacích krémů a oblečení,“ doplňuje lékař.

Pokud totiž své tělo namažete opalovacím krémem s ochranným faktorem 15+, efekt vzniku vitaminu D v těle klesá o 95 %. Zajímavým zjištěním je také fakt, že na každých deset kilogramů nadváhy je potřeba navýšit denní příjem vitaminu D o dalších 17 % (tukové buňky totiž absorbují UVB záření) a že lidé s tmavou pletí potřebují k vytvoření adekvátního množství vitaminu D3 delší expozici slunečního svitu.

Užívání potravinových doplňků je nejsnazší forma udržení pravidelného příjmu vitaminu D. Je potřeba jej doplňovat každý den, a to i v létě. Má totiž pozitivní vliv na náš imunitní systém, který bychom měli co nejvíce připravit na podzimní období. Jeho pozitivní úloha v našem imunitním systému byla prokázána.

Soutěžní otázka

O kolik procent klesá efekt vzniku vitaminu D v těle při slunění s opalovacím krémem?

a) 65 %

b) 95 %

c) 45 %

Tři výherci, kteří do 10. 9. 2021 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží vitamin D. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením vitamin D.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 27. 8. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: prevence, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+