Zánět dutin není obyčejná rýma. Které bylinky pomohou? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zánět dutin není obyčejná rýma. Které bylinky pomohou?

22. 2. 2021

Máte neustále plný nos a balení papírových kapesníčků si při odchodu z domu berete stejně automaticky jako telefon a klíče? Rýmu v zimním období mnoho lidí považuje za samozřejmost, která je v životě prakticky neovlivňuje. Pokud obtíže přetrvávají i po týdnu, je na čase zbystřit. Ucpaný nos totiž může nenápadně přejít v zánět dutin, který umí potrápit i několik týdnů.

Zánět dutin je ve většině případů infekční onemocnění

Infekce se do dutin nejčastěji dostane z nosní sliznice. Nemoc doprovází nepříjemná bolest hlavy, která zesílí při předklonu a nejúpornější bývá po ránu. Poznáme ji také jednoduše podle tlaku v dutinách. Ten způsobuje otok sliznice – řasinky sliznice totiž nedokáží hlen odstraňovat a ten se tak v dutinách hromadí.

Čirý výtoku, který známe při rýmě, se tak změní v hustší a tmavší. Často jej doplní také horečky, otoky v obličeji, únava, ztráta čichu a někdy i nevolnost. Aby zánět nepřešel v chronický, je potřeba zůstat v klidu, v teple a řádně jej vyléčit. Pokud je průběh nemoci mírný a čekárny u lékařů obsazené, můžeme si pomoci přírodní cestou. „Z bylin s protizánětlivým působením můžeme použít třezalku, gemmoterapeutikum z olše, vinné révy a černého rybízu. Stav dýchacích cest může pozitivně ovlivnit tinktura z žampionu, která má antibiotické účinky na horní cesty dýchací,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Pozor na otoky a průchodnost dýchacích cest

Důležité je také udržet průtok nosu, aby se škodlivé látky mohly volně odplavovat. Pomoci nám mohou například nosní spreje, které ale většinou působí jen krátkodobě a v menším rozsahu. Další alternativou jsou nosní konvičky pro výplach slanou vodou, které působí zároveň preventivně proti virovým i bakteriálním infekcím. Proti otokům dobře poslouží také bylinné tinktury. „Protiotokovou činností se vyznačuje celá řada bylinných prostředků jako habr, borovice, černý rybíz, lékořice divizna, mateřídouška a prvosenka. Všechny jsou součástí směsí Mukoben, která ošetřuje celkově sliznice a odstraňuje hleny a Mukolyt, který je zaměřený přímo na sliznice dýchacích cest a dutin,“ dodává Podhorná.

U zánětů dutin je důležité důkladné vyléčení, jinak se mohou vracet, nebo dokonce přejít v chronické onemocnění. Důležité je kromě klidu a tepla chránit hlavu nejen před chladem, ale i různými průvany. Pomohou také horké nápoje, polévky, případně i napařování obličeje.

V rámci prevence je vhodné dodržovat pitný režim, dostatečný přísun vitamínů a hlavně kvalitní spánek. Nejen na doléčení, ale i jako prevence nám mohou dopomoci bylinné kůry, které posilují celkovou obranyschopnost. „Pro celkovou činnost dýchacích cest je důležité, aby dobře fungoval imunitní systém, který můžeme podpořit hned několika bylinnými prostředky – tinkturami z echinacey, eleuterokoku, gemmoterapeutikum z černého rybízu, lesního bezu a ořešáku a dále se zaměříme na ty, které podpoří činnost dýchacích cest. Jsou to divizna, jitrocel, podběl, habr a modřín,“ doplňuje Podhorná.

www.nadeje-byliny.eu


publikováno: 22. 2. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, hlava, nachlazení, zánět

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+