Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina

Aktuálně

Jak svět doopravdy funguje?

31. 3. 2023

Nejnovější knihu Jak svět doopravdy funguje? od Vaclava Smila, kterou vydává Kniha Zlín. Navazuje na jeho předešlé tituly lze ji právem považovat za Opus Magnum autora. Dnes již osmdesátiletý světově uznávaný autor českého původu žije víc jak 50 let v USA a Kanadě. Zabývá se sedmi základními principy moderní společnosti – energiemi, produkcí potravin, klíčovými materiály – ocelí, plynem, plasty a betonem, globalizací, rizikovými faktory civilizace, od virů po sluneční erupce, životním prostředím a predikcí budoucnosti. Kniha, jejíž originální název je How the World Really Works: A Scientist’s Guide to Our Past, Present and Future, vychází v překladu Iva Magery a k dostání bude i jako e-kniha. Vaclav Smil se osobně stýká s Billem Gatesem, který prohlásil: „Na novou knihu od Smila čekám asi jako někteří fanoušci na pokračování Star Wars.“


Další články

Jak působí učení se jazyků na mozek?

10. 3. 2023

Na jedenáctý březen připadá v letošním roce Evropský den mozku, který je oslavou úspěchů na poli výzkumu tohoto klíčového lidského orgánu. Studium jazyků má podle řady vědeckých analýz na lidský mozek v mnoha ohledech pozitivní vliv. Pomáhá například zlepšovat paměť či zrychlovat rozhodovací procesy. Zároveň prokazatelně snižuje riziko nástupu demence a Alzheimerovi choroby.


Ve skleníku Fata Morgana začala výstava orchidejí

6. 3. 2023

3. března začala ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě oblíbená výstava orchidejí. Tentokrát se zaměřuje na rostlinné bohatství Vietnamu, který je z pohledu orchidejí skutečnou pokladnicí světa. Dosud zde bylo nalezeno přes 170 rodů těchto rostlin ve více než 1200 druzích. Výstava ve skleníku Fata Morgana potrvá až do 19. března.Součástí přehlídky je opět prodej orchidejí a dalších rostlin.


Vadou řeči trpí pětina Čechů

6. 3. 2023

Podle statistik z posledních let trpí určitou formou vady řeči až pětina české populace, především pak děti. Ty mívají problém správně artikulovat, vynechávají a neumí vyslovit hlásky, nebo jim zkrátka není dobře rozumět. Logopedické vady se tak staly druhým nejčastějším důvodem, proč dochází k odkladu povinné školní docházky.


Výstava Ondřeje Sekory připomíná i devadesátina Ferdy Mravence

3. 3. 2023

Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomíná výstava s názvem Ondřej Sekora – známý i neznámýv v pražské Galerii Villa Pellé, která potrvá do 14. května. Jejím základem jsou originály Sekorových slavných i méně známých knižních ilustrací, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů.


Kam vyrazit na Vysočině, když vám nepřeje počasí?

2. 3. 2023

Pokud počasí nepřeje venkovním výletům, můžete si na Vysočině vybrat některou z aktivit, které jsou schované pod střechou. Vyrazit můžete například do Muzea rekordů a kuriozit, vnitřního rodinného zábavního parku nebo do historického podzemí v pohádkové Telči. Pokud máte doma malého vědce, nevynechejte unikátní projekční kouli, která v reálném čase promítá data zasílaná přímo z NASA a simuluje přírodní a vesmírné úkazy.


Sibiřské haiku. Kniha, která by měla být v povinné četbě

2. 3. 2023

Spisovatelka Jurga Vilė vylíčila v knize skutečný příběh svého otce, který letos, osmdesát jedna let poté, co se začal odvíjet, získal nečekanou aktuálnost. Spolu s ilustrátorkou Linou Itagaki odkrývá Jurga Vilė jedno z nejtemnějších období evropských dějin, sovětskou krutovládu, a vyzdvihuje lidskou odvahu a nezdolnost. Podobné bolestné rodinné příběhy o útrapách ve vyhnanství nosí v srdci většina Litevců.


Rozhodněte o klimatu a budoucnosti naší planety v české videohře Beecarbonize

1. 3. 2023

Novou českou hru o klimatické změně vyvinulo studio Charles Games s Člověkem v tísni. Beecarbonize je unikátní strategická karetní hra, v níž budete zkoumat nejpokročilejší technologie, rozhodnete o vývoji společnosti, ochraníte přírodu a zmodernizujte průmysl, abyste snížili uhlíkové emise. Přežijete jen, když se zdroji budete nakládat opatrně. Hra vychází 1. března na App Store, Google Play a PC. Dostupná je zdarma.


Co všechno ukrývá záhadná DNA? 3 testy, které vám změní život

23. 2. 2023

DNA, tedy deoxyribonukleová kyselina, byla objevena sice už v roce 1869, její konkrétní podobu a účel ale známe až od roku 1953 a dodnes nás nepřestává udivovat. V roce 2003 vědci poprvé přečetli lidský genom a mimo jiné zjistili, že je téměř z 99 % shodný se šimpanzím. Nicméně i to pouhé zbývající 1 % stačí k tomu, aby neslo informace naprosto unikátní, rozlišující každého jednotlivého člověka od zbytku lidstva nejen teď, ale v rámci celé naší historie. V dnešní době už máme dokonce k dispozici testy, které si může pořídit každý a které vám dokážou převrátit život na ruby – dopomůžou třeba ke zdravému miminku, nebo i zachrání život.


Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+