Dětí s obezitou je stále víc. Pomůže jim pravidelné sportování | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Dětí s obezitou je stále víc. Pomůže jim pravidelné sportování

3. 7. 2023

Každé čtvrté dítě v Česku trpí nadváhou, více než 16 % jich je pak obézních a situace se dlouhodobě zhoršuje. Špatnou zprávou je, že většina obézních dětí zůstává obézní i v dospělosti. Problémem je že děti si tak zadělávají na mnoho zdravotních komplikací do budoucna. Pomohl by pravidelný pohyb, ideálně s organizovanou pravidelností ve sportovním oddíle.

Obézních dětí je stále víc

Poslední data představuje studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021, podle které má problémy s váhou asi 26 % dětí a mladistvých. Obézních je pak 16 % dětí a mladistvých mezi pěti a 17 lety. Situace se přitom dlouhodobě zhoršuje. Ještě v roce 1991 obezitou trpěla jen tři procenta dětí a mladistvých, nadváhu potom mělo asi sedm procent. A podle odborníků nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše mají opačné indicie. Ve srovnání mají výraznější potíže chlapci, zejména mezi 11 a 13 lety. U 11letých trpí buď nadváhou nebo přímo obezitou dokonce přes 38 procent jedinců. Váhu v úrovni normality má zhruba polovina chlapců v tomto věku. U dívek ve věku 13 let spadá do kategorie nadváhy či obezity téměř 32 % z nich. A navíc, podobně je na tom kategorie dětí ve věku 11 let.

Závažné metabolické komplikace na celý život

„Nejsou to jen prostá data. Vidíme, že tyto děti mají závažné metabolické komplikace, které je budou provázet nejen v dětství, ale i v dospělosti. Nejde tedy jen o aktuální situaci, která je v dětské populaci, ale která se projeví i v budoucnu,“ poznamenává Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. Lékař zároveň působí jako předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti JEP.

Mezi hlavní příčiny dětské obezity patří vedle vrozených predispozic a dalších genetických příčin i zevní faktory jako je konzumace jídel s vysokou energetickou hodnotou, nedostatek dobrých příkladů a vzorů v rodině a ve škole a celkově sedavý způsob života bez pravidelného pohybu a sportu.

„Mnoho dětí má dlouhodobě vyšší příjem kalorií než jejich výdej. Pokud totiž pravidelně nesportují, nemají kalorie, jak vydat. To vede k rozvoji nadváhy a později obezity,“ říká Petr Salomon z platformy pro snadnou organizaci sportovních týmů Týmuj.cz a dodává: „Nejlepší formou je pak kolektivní sport, kde jsou děti s kamarády a sportovní aktivita se nedílně pojí se zábavou.“

Mnoho dětí má také špatné stravovací návyky. Jsou zvyklé mlsat, jíst mezi hlavními jídly a často se stravovat v evidentně nezdravých fast foodech. Velký problém v jídelníčku dnešních dětí činí také slazené nápoje nebo energetické drinky.

Mezi problémy, které nezdravé stravování nadváha přinášejí patří vysoký krevní tlak v některých případech i cukrovka 2. typu. Obezita také představuje enormní zatížení kloubů, což s sebou přináší nejrůznější ortopedické problémy. Obézní děti více trpí například respiračními infekty nebo se u nich častěji vyskytuje astma.

Rodiče by se měli snažit děti co nejvíce motivovat k aktivnímu trávení volného času. Vedle toho, že jim budou sami vzorem, měli by je ideálně zapojit do vhodných pohybových aktivit a pomoci jim naučit se najít udržitelný režim, díky němuž budou mít svou váhu pod kontrolou,“ uzavírá Petr Salomon z Týmuj.cz.


publikováno: 3. 7. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, obezita

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+