Jak svět doopravdy funguje? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak svět doopravdy funguje?

31. 3. 2023
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Vaclav Smil napsal přes 30 knih.

Výherci: Jiří Hron, Jana Petrová, Josef Šimek

Nejnovější knihu Jak svět doopravdy funguje? od Vaclava Smila vydává Kniha Zlín. Navazuje na jeho předešlé tituly a lze ji právem považovat za Opus Magnum autora. Dnes již osmdesátiletý světově uznávaný autor českého původu žije víc jak 50 let v USA a Kanadě. Zabývá se sedmi základními principy moderní společnosti – energiemi, produkcí potravin, klíčovými materiály – ocelí, plynem, plasty a betonem, globalizací, rizikovými faktory civilizace, od virů po sluneční erupce, životním prostředím a predikcí budoucnosti. Kniha, jejíž originální název je How the World Really Works: A Scientist’s Guide to Our Past, Present and Future, vychází v překladu Iva Magery a k dostání bude i jako e-kniha. Vaclav Smil se osobně stýká s Billem Gatesem, který prohlásil: „Na novou knihu od Smila čekám asi jako někteří fanoušci na pokračování Star Wars.“

Osvětluje princip fungování současného světa

Autor knihy Jak svět doopravdy funguje? vychází z premisy, že obrovské množství obyvatel naší planety má v 21. století najednou snadný přístup k nebývalému množství informací. Málokdo se v nich ale dokáže orientovat.

Cílem knihy je osvětlit princip fungování současného světa a interpretovat základní fakta a data v souvislostech. A to se autorovi daří – složité procesy popisuje a objasňuje s neuvěřitelnou lehkostí a jejich pochopení je proto pro čtenáře snadné. Podle Vaclava Smila je důležité, abychom mohli začít řešit problémy, musíme nejdříve pochopit základní fakta. Pochopit, jak svět doopravdy funguje, není možné bez alespoň špetky zběhlosti v energetické gramotnosti.

Vaclav Smil čerpá z nejnovějších vědeckých poznatků, vypořádává se se zdroji dezinformací a bourá mýty. Upozorňuje na to, že chybí jakékoli komerčně životaschopné způsoby výroby oceli, čpavku, cementu nebo plastů v celosvětově požadovaném měřítku bez fosilních paliv.

Podle Vaclava Smila široký rozmach dnešních znalostí vede ke specializaci, jejíž odvrácenou stránkou je opět čím dál horší chápání nebo dokonce neznalost vývoje společnosti. Odezva vyspělých zemí na covid-19 ilustruje náš věčně nerealistický postoj k základní realitě způsobený tím, že lidem se vytrácejí z paměti dokonce i traumatické zážitky. Bylo na celkový počet více než milionu úmrtí v letech 1957–1958 pohlíženo prismatem mnohem vyšších ztrát během 2. světové války, které tehdy byly ještě stále v živé paměti všech dospělých? Nebo se naše kolektivní vnímání změnilo natolik, že se nedokážeme smířit s tím, že dočasně zvýšená úmrtnost bude vždy mimo naši kontrolu?

Víte, že:

• není nutné v lednu přepravovat letecky borůvky z Peru do Kanady a hrášek z Keni do Londýna. Vitamin C a vlákninu, které tyto potraviny obsahují, lze získat z řady dalších zdrojů s mnohem nižší uhlíkovou stopou

• Čína za tři roky spotřebovala stejné množství cementu jako Spojené státy za celé století

• navzdory současné posedlosti případnými dopady globálního oteplování a potřebě rychlé dekarbonizace bude jen málo tak důležitých výsledků pro určení podoby naší budoucnosti, jako je vývoj světového počtu obyvatel ve zbytku 21. století

• lidstvo za jeden rok spotřebuje jen sedmnáct procent toho, co zemská biosféra vyprodukovala

• celosvětová popularita SUV (v r. 2020 celkem 250 mil.) vymazala, a to několikanásobně veškerý dekarbonizační efekt pomalu se rozšiřujících elektromobilů (v r. 2020 jen 10 milionů)

• každé rajče vypěstované ve skleníku vyžaduje pro svou výrobu ekvivalent pěti polévkových lžic motorové nafty. Naše společnost tak neustále zvyšuje svou závislost na fosilních palivech i díky zdánlivě ekologické produkci

Soutěžní otázka

Kolik knih už Vaclav Smil napsal?

a) přes 20

b) přes 30

Tři výherci, kteří do 16. 4. 2023 správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni, obdrží knihu Jak svět doopravdy funguje? od Vaclava Smila. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením budoucnost.

Odesláním emailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.


publikováno: 31. 3. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: knihy, životní prostředí

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+