Načasujte si správně odchod do důchodu | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Načasujte si správně odchod do důchodu

30. 11. 2012

Starší generace řeší otázku, zda a kdy odejít do starobního důchodu. Jedni jsou se svým zařazením a platovými podmínkami spokojeni a rádi by v práci pokračovali i v důchodovém věku, ale mají obavy, zda se jim to vyplatí. Jiní naopak zvažují odchod do předčasné penze. V obou případech jde o krok nezvratný a svou roli hrají peníze, proto je vhodné poradit se s odborníky.

Odchod do předčasného důchodu

K odchodu do předčasného důchodu vede mnohé zejména nedostatek pracovních příležitostí na trhu práce, nejistota a obavy ze sociálních reforem a v neposlední řadě některé také zdravotní stav. Odchod do předčasného důchodu je však vhodné správně načasovat a své rozhodnutí včas probrat s odborníky. Jinak se budoucí důchodce může připravit o nemalé peníze, které pak mohou v domácím rozpočtu chybět.

Několik variant

„Jsme schopni stanovit několik variant, kdy je pro klienta vhodné odejít do předčasného důchodu. Tento krok můžeme zkombinovat například s registrací na pracovním úřadě, díky čemuž může jednotlivec přestat pracovat o rok dříve, a zvýšit svou předčasnou penzi až o 1000 korun měsíčně,“ vysvětluje Martin Kohoutek ze společnosti Kohoutek & Bednář, která se poradenstvím v oblasti důchodů zabývá.

Zbrklost se tedy v otázce odchodu do předčasného důchodu rozhodně nemusí vyplatit. Odchod do důchodu by však měl naplánovat také člověk, kterému nárok vzniká na přelomu roku. „Je totiž výhodné zvážit, zda odejít do důchodu na konci starého roku, nebo na začátku nového. Vše závisí na koeficientech stanovovaných na konci září,“ dodal Martin Kohoutek.

Chcete přesluhovat?

Stejně uvážlivý by měl být důchodce, který má nárok na starobní penzi a chce přesluhovat. „Je důležité spočítat, co je výhodné – zda pobírat celý důchod, nebo žádný a pracovat takzvaně na procenta, nebo pobírat polovinu důchodu. Tyto varianty srovnáme a doporučíme tu nejvýhodnější,“ pokračuje Martin Kohoutek ze společnosti Kohoutek & Bednář.

V každém případě je vždy vhodné se o výši penze aktivně zajímat a schůzku s poradci zbytečně neodkládat. „Poté, co obdržíme klientův informativní osobní list důchodového pojištění, zkontrolujeme jeho správnost. Bývají v něm prázdná místa, ty ve spolupráci s klientem doplníme patřičnými údaji a zpravidla do 14 dnů mu pak zasíláme závěrečnou zprávu. Doporučení obsahuje jednotlivé varianty postupů spolu s daty odchodu a vyčíslením výše důchodu, případně srovnání. Pokud je třeba, jsou propočítané i ušetřené peníze během roku nebo doba návratnosti,“ uzavírá Martin Kohoutek.

www.odchod-do-duchodu.cz


publikováno: 30. 11. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: bezpečný, poradna, senior, zákon, zaměstnání

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+