Největší Velikonoční trhy začínají | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Největší Velikonoční trhy začínají

24. 3. 2023

Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků si budete moci vybrat typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají do 16. dubna 2023.

„Velikonoční trhy jsou dobrým příkladem, kde se historie prolíná se současností. Vycházejí z nejvýznamnějšího křesťanského svátku a připomínají nám mnohé tradice, ať už jde o zdobení vajec, pletení pomlázek či třeba starodávná řemesla, pokrmy či nápoje. Najdeme tu ale i dotek modernity v podobě důrazu na ‚bio‘ produkty a ekologii, například v podobě kompostovatelného nádobí. Ale vlastně i to je tak trochu tradice, vztah k přírodě provází člověka od nepaměti. Na letošní trhy se každopádně těším, zvláště po nedávném ‚covidovém půstu‘,“ říká doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., primátor hlavního města Prahy.

Největší velikonoční zajíc s vajíčkem v České republice

Centrum Prahy se vyladí do jarních barev, dominovat bude zelená, žlutá a oranžová. Prostor Staroměstského náměstí ozdobí také dva obří zajíci a kraslice. Jeden měří na výšku 4 metry (vajíčko 2 m), pravděpodobně jde tedy o největší dekoraci v tomto duchu v České republice. Druhý pak dosahuje výšky 2,6 metru. Dekoratéři použili na výzdobu 1 361 metrů proutí a zelených girland, 12 500 květin a 1 750 vajec. „Očekávaný příchod jara od nejstarších dob pohanské mytologie symbolizoval zajíček, který si své symbolické místo uchoval i v náboženském kontextu. Velikonoční trhy budou letos zdobit trojrozměrní zajíčci v nadživotní velikosti bez ohledu na různé interpretace, prostě aby navodili atmosféru svátků jara a nového života. Celkovému záměru byla podřízena i barevnost výzdoby, aby působila přirozeně, důstojně v sousedství historických památek a dostatečně navazovala atmosféru velikonočního času,“ říká Eva Poláčková z rodinné firmy Decoled, která výzdobu připravila. Vyhlídkový most ozdobí vejce a motýli.

U břízy zazní dudy i cimbálovka, děti přiláká jarní tvoření

Na menším pódiu vedle nazdobené břízy si mohou návštěvníci trhů zpestřit každý den programem (16–19 hodin). První den trhů otevře pestrou nabídku uměleckých a folklórních souborů Ledecká dudácká muzika, která představí převážně chodské lidové písně. „Soubor vystupuje v klasických vyšívaných krojích, takže kromě skvělého poslechu je to i hezká podívaná. Lidé si navíc mohou přijít zazpívat a zatancovat,“ upřesňuje Martina Králová, manažerka programu trhů s tím, že dudáci nebudou na trzích vystupovat pouze jednou. V nabitém programu nechybí ani dudácká muzika Praštěnka, nebo Cimbálová muzika Miroslava Kotlára, která provede návštěvníky přímo velikonočními svátky. Připravená budou i animační pásma, o která se postará Folklórní soubor Studánka Praha a hosté trhů si tak mohou vyzkoušet tance na vlastní kůži. Během trvání trhů zazní také oblíbené staropražské písně v podání staropražské kapely Třehusk. Zajímavý bude také dvoudenní Mezinárodní folklórní festival, kde vystoupí několik folklórních souborů i ze zahraničí (3.-4.4.).

Součástí programu jsou oblíbené kreativní dětské dílny, které mohou nejmenší hosté trhů navštívit vždy o víkendech od 11 do 15 hodin a také o Velikonočním pondělí. Děti čeká výroba tematických dekorací, zdobení kraslic, pletení pomlázky a další aktivity spojené s největšími křesťanskými svátky. Partnery dílniček jsou hračkářství Pompo a společnost Kroužky.

Jarní zelené pivo, české klobásy i voňavé velikonoční pečivo

Na pražských trzích si mohou zájemci koupit především velikonoční a jarní dekorace. Prodejci nabídnou různé druhy kraslic, včetně drátovaných a dřevěných, pomlázky a vyšívané ubrusy s velikonočními motivy. Chybět nebude keramika s velikonočními motivy a výrobky z proutí, šustí a slámy. Milovníci dobrého jídla si v kulisách jara vychutnají české klobásy, které mohou zapít zeleným pivem. K ochutnání bude také vegetariánský hot dog. Osladí si také den velikonočním pečivem domácí výroby a perníčky. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků.

Velikonoční trhy naváží i v letošním roce v projektu 100% BIO a budou tak mít opět výrazný ekologický akcent. Návštěvníci a hosté budou konzumovat veškeré občerstvení ze zcela kompostovatelných prvků a nádobí.

www.trhypraha.cz


publikováno: 24. 3. 2023, v rubrice Rodina
Štítky: akce, nákupy, Velikonoce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+