Občanský zákoník rok po novelizaci | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Občanský zákoník rok po novelizaci

28. 1. 2015

Tento rok přinese několik změn, které by měly upravit teprve rok platící občanský zákoník. Takzvaná malá novela by mohla celá začít platit na podzim roku 2015. Některé paragrafy se ale mohou změnit mnohem dřív. „K nejdiskuto­vanějším změnám patří oblasti zaměstnávání mladistvých, zásahů do integrity člověka a změn v oblasti svěřenských fondů. Nový občanský zákoník například uložil soudům povinnost do tří let přezkoumat přes 35 tisíc případů lidí s omezenou svéprávností, tedy do roku 2017. Hrozí ale, že soudy takové množství případů ve stanoveném termínu prověřit nestihnou. Novela by měla lhůtu prodloužit až na pět let,“ uvedl Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Školáci by podle návrhu znovu mohli uzavírat pracovní smlouvy

Navržené změny míří do vlády a parlamentu, všechny by mohly začít platit letos na podzim. Některé už dokonce v červnu tohoto roku. „Například o větší pravomoci, které získali v oblasti zaměstnávání dětí jejich zákonní zástupci, s největší pravděpodobností opět letos v červnu přijdou. Rok po přijetí zákona, který upravil právo zákonného zástupce zaměstnance mladšího 16 let rozvázat jeho pracovní poměr v zájmu nezletilého, se hovoří o jeho zrušení. Školáci by také podle návrhu znovu mohli uzavírat pracovní smlouvy před ukončením školní docházky,“ řekl Jiří Hartmann.

Úprava zřejmě čeká i svěřenské fondy

Svěřenské fondy měly původně sloužit jako „úschovna“ například pro rodiče, kteří chtějí zaopatřit svého potomka. Do fondu mohou přesunout majetek, o který se stará správce, než dítě dosáhne plnoletosti. Jejich založení je dosud anonymní, to se ale pravděpodobně změní. „Novela by měla zavést určitou formu evidence svěřenských fondů včetně údajů o jejich zakladatelích. Protože do svěřenských fondů mohou majetek vložit i právnické osoby, stát chce novelou zabránit jejich zneužívání a praní špinavých peněz. Pro lidi, kteří si svěřenský fond zakládají právě kvůli anonymitě, by tak ale mohl ztratit na atraktivitě,“ vysvětlil Jiří Hartmann.

Problematické nefungování elektronických rejstříků

Větší administrativu, zvýšené náklady, ale i detailnější ochranu práv – to přinesla začátkem loňského roku občanům i podnikatelům Česka změna soukromého práva v podobě nového občanského zákoníku. „Nový občanský zákoník přinesl jako každá změna řadu zlepšení a současně i jisté obtíže. Za problematické je možné považovat například fungování či spíše nefungování elektronických rejstříků. Naopak pozitivně mohou působit změny v oblasti zvýšené ochrany nájemníka či spotřebitele,“ popsal Jiří Hartmann.

Advokátní kancelář HARTMANN, JELÍNEK, FRÁŇA a partneři, www.hjf.cz


publikováno: 28. 1. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: zákon, zaměstnání

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+