Vánoční dárky od Spejbla i Hurvínka | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Vánoční dárky od Spejbla i Hurvínka

22. 12. 2022

Tak jsme se všichni dočkali. Děti mají adventní kalendáře skoro snědené a na stole svítí už všechny čtyři svíce – Vánoce jsou tu. Pojďte je oslavit spolu s našimi dřevěnými hrdiny! V pokladně Divadla S+H můžete stále ještě zakoupit dárkové vstupenky. Anebo navštivte některé z představení i mezi svátky, tedy 28., 29. a 30. prosince.

Dárky od Hurvínka plní dětská přání

V pokladně Divadla S+H lze zakoupit „dárkové vstupenky“ – to jsou dárky, které se nikdy neomrzí. Cena jednoho poukazu je 250 Kč a každý zájemce si jich může koupit libovolný počet. Poukaz lze vyměnit za vstupenku buď na rodinné víkendové představení, nebo na představení pro dospělé. Platnost má až do konce roku 2023, nikdo se tedy nemusí bát, že by si nestihl vybrat představení. V pokladně navíc seženete drobné dárečky, které potěší srdce každého fanouška našeho divadla. V novém roce se hned od začátku ledna bude v divadle pilně zkoušet a pro diváky se opět začne hrát od 13. ledna 2023. Už 15. ledna zahájí Divadlo S+H i svou zájezdovou činnost – divákům v Klatovech zahraje od 15 hodin hru „Hurvínek a nezvaný host“.

Vánoce u Spejblů aneb když se historie zeptá

Vánoční představení patří každoročně k těm nejoblíbenějším Ačkoliv za stoletou existenci byla spousta příležitostí, kupodivu vyloženě vánoční hry jsou v repertoáru D S+H skutečnou výjimkou. Vlastně za jediný opravdu ryze vánoční titul se dá pokládat jen hra Ondřeje Lážnovského a Denisy Kirschnerové Štědrý den u Spejblů, která měla premiéru

v roce 2013. Částečně bychom mohli počítat i klauniádu Vánoce u Spejblů autorského tria Jiří Středa – Luboš Homola – Pavel Grym (s premiérou v roce 1985). Částečně proto, že mimo prosinec se pak s malou obměnou vizuálních čísel hrála pod názvem Hip, hip, hurá, Hurvínek! Můžeme přidat i inscenaci s výstižným názvem Hurvínkův vánoční dýchánek + Spejblova sylvestriáda, což byl takový jednorázový projekt uvedený 31. 12. 1926 (tedy když Hurvínkovi bylo nějakých sedm měsíců). Myslíme si, že ono písmenko ypsilon bylo použito schválně, aby lépe demonstrovalo to, co diváky čekalo.

Samozřejmě Vánoce byly i součástí her, které primárně o Vánocích nebyly. Například v revuální hře Historky z cestovního kufru z roku 1963 se poprvé objevila oblíbená kirschnerovská scénka s vánočním lovením kapra z necek (později přebírána do dalších revuálních pořadů) a v roce 1977 měla premiéru hra Hurvínek a dvanáct měsíců, která popisovala lidové obyčeje v průběhu celého roku – Vánoce samozřejmě nemohly chybět.

Vánoční nahrávky nechyběly ani na vinylových deskách či CD

Zvukovou obdobou hry Hurvínek a dvanáct měsíců se stalo dvojalbum Z Hurvínkova kalendáře a na malé („krátkohrající“) vinylové desce (tzv. SP) se dostal k posluchačům například již zmíněný Vánoční kapr u Spejblů.

V sedmdesátých letech minulého století pak vznikly další dvě malé nahrávky – Zcela nezvyklé Vánoce a velmi půvabný titul Mániččin vánoční stromeček, ve kterém pan Spejbl předvede originální postup řešení situace, když vánoční stromeček nemá jednu větev. Na další velký vánoční titul jsme si museli počkat až do roku 2000, kdy vyšla nahrávka Heleny Štáchové a Jiřího Tušla Jak Hurvínek s Máničkou čekali na Ježíška, což je první ucelená velká vánoční nahrávka D S+H, pojednávajíc o tom, co se stane, když se Spejbl a Hurvínek rozhodnou připravit si Vánoce včetně štědrovečerní večeře sami. Vánoce se uplatnily v díle Hurvínkův dřeváček autorek Denisy Kirschnerové a Heleny Štáchové z roku 2006.

Vyšly také dvě kompilační nahrávky, které obsahovaly výběr z již zmiňovaných nahrávek. V roce 1995 to byla jako první z nové kompilační CD řady nahrávka Vánoce u Spejblů a v roce 2017 Hurvínkovy veselé Vánoce. Kromě těchto příběhových nahrávek bylo vydáno v roce 1998 celkem 23 vánočních koled pod názvem Hurvínek zpívá koledy.

Vánoční večerníčkové díly patří ke zlatému pokladu České televize Do televize byli Spejbl s Hurvínkem zváni spíše v rámci silvestrovských pořadů, vánoční povídání pak probíhalo v různých pořadech s jejich interprety. Nelze si ale nevzpomenout na vánoční večerníčkové díly, a to na části Příliš štědrý večer ze seriálu Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka (z roku 1972) a Vánoční dárek ze seriálu Hurvínkův rok (2003).

O něco zajímavější je pak produkce německé televize, která v roce 1981 natočila zhruba půlhodinový hudební pořad Gute Laune mit Music: Weihnachtsfreuden, v němž se výstupy Spejbla, Hurvínka a Máničky prolínaly se zpěvy Hanky Zagorové a německé zpěvačky Paoly. V roce 1987 pak byli naši hrdinové přizváni do německého vánočního pořadu Zwischen Frühstück und Gänsebraten.

Spejbl a Hurvínek slaví Vánoce i v tištěné podobě

Z knižní produkce je nutno zmínit především krásně a bohatě ilustrovanou publikaci Vánoce u Spejblů (dosti frekventovaný název, že?) z roku 1929 nebo knižní obdobu večerníčkového seriálu Hurvínkův rok.

Přání ředitelky D S+H Denisy Kirschnerové a uměleckého šéfa Davida Janoška k Vánocům a do roku 2023: Našim milým malým i velkým divákům přejeme do nového roku hlavně pevné zdraví, stálý optimismus, nadhled a radost z každého dne. Ať se naši diváci nechávají unášet příběhy, dobrodružstvími, a životy našich loutkových hrdinů dál a dál a objevují spolu s námi fantazii a kouzla jejich příběhů. Zároveň chceme moc poděkovat za diváckou přízeň v letošním roce a za mimořádný zájem o naše divadlo. Velice si tohoto zájmu vážíme a budeme dělat maximum pro to, abychom ani v roce následujícím nezklamali.


publikováno: 22. 12. 2022, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, divadlo, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+