Zapojte se do unikátní výstavy Česká vděčnost | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Zapojte se do unikátní výstavy Česká vděčnost

19. 5. 2020

Česká vděčnost se stane největší výstavou dopisů vděčnosti na světě. Spoluautorem této unikátní události může být kdokoli. Stačí napsat dopis a v něm uvést alespoň 3 věci, které nám dělají radost nebo za které jsme v současné chvíli vděční, a poštou či elektronicky jej doručit pořadatelům výstavy. Vernisáž je naplánována na státní svátek 28. října 2020. „Jsem vděčná za všechny své blízké. Jsem vděčná za místo, kde mohu žít. Jsem vděčná za to, kým jsem,“ napsala Kristýna z Prahy. A za co jste vděční vy?

Ještě lepší místo pro život nás všech

„Hlavním důvodem pro vznik celého projektu je snaha propojit českou společnost a rozšířit povědomí o objevech na poli pozitivní psychologie, pomocí kterých si může každý z nás zlepšit kvalitu života. Věříme totiž tomu, že Česká republika je součtem nás všech. Takže pokud se hodně z nás naučí být o něco šťastnější, tak bude i Česká republika ještě lepší místo pro život nás všech,“ vysvětluje autor projektu Česká vděčnost Jakub Jahn. Výstava tak bude místem s jedinečnou atmosférou, zdrojem pozitivní energie, naděje a inspirace pro všechny návštěvníky.

Výstavu Česká vděčnost předznamenávají internetové stránky, sociální sítě a také připravovaná aplikace Česká vděčnost. Právě na těchto místech jsou zdarma k dispozici kvalitní materiály, které pomohou naučit se používat vděčnost jako psychoterapeutickou techniku v každodenním životě. Pozitivní psychologie v posledních třiceti letech totiž přesvědčivě dokázala, že pocit štěstí není závislý pouze na vnějších okolnostech. Štěstí je podle psychologů spíše mentální dovednost, a proto je možné se štěstí naučit a zlepšovat se v něm v průběhu celého života.

„Jednou z neúčinnějších technik, která nám pomůže vybudovat si návyk cítit štěstí, je takzvaná ´záměrná vděčnost´. Jde o jednoduché cvičení, kdy se člověk systematicky zamýšlí nad důvody, které mu dělají radost a kvůli kterým může být vděčný. Díky ´záměrné vděčnosti´ se učíme všímat si v životě pozitivních skutečností, které často přecházíme jako samozřejmé, a tak postupně proměňujeme náš psychologický profil směrem k většímu optimismu. Vědecky potvrzené účinky tohoto cvičení zahrnují výrazný úbytek stresu a úzkostných stavů, větší míru sebelásky a empatie vůči druhým, zlepšení spánku a schopnosti koncentrace,“ upřesňuje Jakub Jahn.

Prvním krokem ke zvládnutí této efektivní, a přitom časově, mentálně i fyzicky nenáročné techniky, může být právě napsání dopisu pro výstavu Česká vděčnost. Jsem vděčný/á za to, že…. Zkuste to také! Kontakty pro zaslání dopisů: Česká vděčnost, P.O.BOX 58, 111 21, PRAHA 1. / Email: info@ceskavdec­nost.cz / Facebook: @ceskavdecnost / Instagram: @ceskavdecnost

Iniciativa Česká vděčnost si klade za cíl propojit českou společnost a rozšířit povědomí o objevech na poli pozitivní psychologie, pomocí kterých může každý z nás zlepšit kvalitu života. Vychází (mimo jiné) z 12 strategií světoznámé psycholožky Sonyi Lyubomirské, jimiž můžeme cíleně zlepšit náš život. Patří mezi ně například záměrná práce s pocitem vděčnosti.

www.ceskavdec­nost.cz


publikováno: 19. 5. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: akce

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+