Trendy zdraví http://trendyzdravi.cz/ cs info@trendyzdravi.cz © Trendyzdravi.cz 2009+ 20 Na selhání srdce může upozornit i rychlý test z krve http://trendyzdravi.cz/medicina/na-selhani-srdce-muze-upozornit-i-rychly-test-z-krve.html Už z malého vzorku krve mohou lékaři zjistit, jestli za zdravotními potížemi jejich pacientů nečíhá srdeční selhání. Pokud totiž tento životně důležitý orgán není v pořádku, začne produkovat specifický hormon. Zvýšená přítomnost tohoto hormonu v krvi znamená, že člověk s velkou pravděpodobností trpí srdečním selháním. Test může nyní provést praktický lékař, internista a kardiolog, a to rovnou u sebe v ordinaci nebo s pomocí externí laboratoře. V Česku trpí selháním srdce statisíce lidí, desítky procent o tom neví.

]]>
Tue, 05 Dec 2023 23:00:00 GMT
Víte, jak si správně čistit zuby? http://trendyzdravi.cz/domacnost/vite-jak-si-spravne-cistit-zuby.html Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z nás s čištěním zubů spojené nepravdy. Slyšeli jste, že elektrické kartáčky ničí dásně více než ty běžné? Máte zakódované, že zuby stačí čistit jen dvě minuty ráno a večer? A znáte tu o tom, že mléčné zoubky se nemusí čistit vůbec? Pojďme se podívat na to, jak je to doopravdy.

]]>
Tue, 05 Dec 2023 23:00:00 GMT
Kniha Ájurvéda & jóga pro ženy pro spokojenější život http://trendyzdravi.cz/sport-a-wellness/kniha-ajurveda-joga-pro-zeny-pro-spokojenejsi-zivot.html Ájurvéda & jóga pro ženy je již čtvrtou knihou zkušené lektorky jógy, ájurvédy a jógové terapie Zuzany Klingrové. Tentokrát se zaměřuje na fungování a anatomii ženského těla a jeho proměny v průběhu života.

]]>
Tue, 05 Dec 2023 23:00:00 GMT
Vánoční pečení zdravěji http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/vanocni-peceni-zdraveji.html Vánoce jsou za rohem a milovníci pečení už jistě přemýšlí, do jakých druhů cukroví se letos pustí. Vánoční laskominy ovšem často obsahují až příliš velké množství cukru a tuků, což nejen, že v nás může vyvolat pocit určité těžkosti, ale dokonce může později vést až ke zdravotním obtížím. Jak tradiční recepty upravit, aby byly o něco nutričně hodnotnější, radí konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

]]>
Tue, 05 Dec 2023 23:00:00 GMT
Pro zdravější Vánoce http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/pro-zdravejsi-vanoce.html Vánoční čas se nese většinou ve znamení konzumace tučného i sladkého jídla a přejídání se. Zároveň v této době mnoho lidí omezuje fyzické i sportovní aktivity. To vše může vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale i k závažnějším problémům, jako je zvýšený cholesterol. Ten je „vstupní branou“ k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Vysoký cholesterol je častým problémem, kterým trpí zhruba polovina populace. Za jeho vznikem pak často stojí špatná strava, přejídání i nedostatečný po­hyb.

]]>
Mon, 04 Dec 2023 23:00:00 GMT
Podoba Vánoc 2023? Zkuste se zaměřit na udržitelnost http://trendyzdravi.cz/domacnost/podoba-vanoc-2023-zkuste-se-zamerit-na-udrzitelnost.html Vánoce jsou pro většinu lidí nejvýznamnějšími svátky roku. K jejich oslavě patří i výzdoba a úprava interiéru. Někdo se spokojí s výzdobou na okně a vánoční hvězdou v červeném květináči, jiný upřednostní honosnou výzdobu celého bytu či domu. „Vánoce lze vnímat všemi smyly,“ říká interiérová designérka Markéta Fleischnerová, z Atelieru MF art, která se představí v PVA EXPO PRAHA na veletrhu Stříbrné vánoční dny. Veletrh můžete navštívit ve dnech 7. až 10. prosince 2023.

]]>
Mon, 04 Dec 2023 23:00:00 GMT
Adventní tip ze žižkovské Střechy Radost http://trendyzdravi.cz/rodina/adventni-tip-ze-zizkovske-strechy-radost.html Mrazivá zima nezastavila provoz Střechy Radost s jedinečným výhledem na Prahu. Oblíbené místo na střeše Domu Radost, který je nepřehlédnutelnou funkcionalistickou dominantou náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově, je veřejnosti přístupné od čtvrtku do neděle, vždy od 16.00 do 22.30 hodin. V úterý 5. prosince sem dorazí Mikuláš, v plánu jsou stand-upy, pop-up s jídlem, výstava a závěrečná oslava Silvestra.

]]>
Mon, 04 Dec 2023 23:00:00 GMT
Myomy mohou zkomplikovat početí i těhotenství http://trendyzdravi.cz/medicina/myomy-mohou-zkomplikovat-poceti-i-tehotenstvi.html Poptávka po umělém oplodnění (IVF) stále roste. Páry do reprodukčních klinik nepřivádí jenom vyšší věk žen, ale také gynekologické problémy, mezi které patří myomy. Tyto nezhoubné nádory život sice neohrožují, pokud ale rostou v děložní dutině, začnou ji deformovat, a mohou tak způsobit neplodnost. Důležitá je proto jejich včasná léčba. Odborníci upozorňují, že by ženy, které problém s myomy řeší a plánují rodinu, měly otěhotnět co nejdříve.

]]>
Sun, 03 Dec 2023 23:00:00 GMT
Lexikon mouky: příprava na vánoční pečení http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/lexikon-mouky-priprava-na-vanocni-peceni.html Hladká nebo raději polohrubá, špaldová či pohanková? Vánoční pečení se blíží a bez mouky se při něm pravděpodobně neobejdete. Jaký druh se vyplatí nakoupit do zásoby a která mouka se na cukroví naopak příliš nehodí?

]]>
Sun, 03 Dec 2023 23:00:00 GMT
Nová parfémová řada tělové péče a svíček Salt & Stone v Greenwave http://trendyzdravi.cz/kosmetika/nova-parfemova-rada-telove-pece-a-svicek-salt-stone-v-greenwave.html Značka kalifornské přírodní kosmetiky Salt & Stone, kterou v roce 2017 založil původní profesí profesionální snowboardista Nima Jalali, představuje novou řadu tělové péče Black Rose & Oud, kterou doplňuje vonná svíčka.

]]>
Sun, 03 Dec 2023 23:00:00 GMT
Předvánoční čas v botanické zahradě http://trendyzdravi.cz/rodina/predvanocni-cas-v-botanicke-zahrade.html Botanická zahrada hl. m. Prahy opět nabízí možnost pořídit originální vánoční dárky a zážitky nejen pro milovníky rostlin.

]]>
Sun, 03 Dec 2023 23:00:00 GMT
Nachystejte si vynikající perníkové dobroty, linecké i pracny http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/nachystejte-si-vynikajici-pernikove-dobroty-linecke-i-pracny.html Pojďte si s námi připravit slavnostní dort, který hravě zvládne úplně každý, voňavé perníčky, které vás zanesou do pravého světa Vánoc, osvěžující perníčkový nápoj, ale také dva druhy typického cukroví.

]]>
Thu, 30 Nov 2023 23:00:00 GMT
Vaše udržitelné Vánoce potěší oko i planetu http://trendyzdravi.cz/domacnost/vase-udrzitelne-vanoce-potesi-oko-i-planetu.html Každá mince má ale dvě strany a odvrácenou stránkou Vánoc je především jejich ekologická stopa v podobě množství odpadu, který se každoročně vyprodukuje. Pojměte letos vánoční výzdobu šetrně vůči životnímu prostředí.

]]>
Thu, 30 Nov 2023 23:00:00 GMT
Vánoční trhy 2023 v centru Prahy http://trendyzdravi.cz/rodina/vanocni-trhy-2023-v-centru-prahy.html Centrum Prahy se již tuto sobotu rozzáří mnoha světélky, která připomenou začátek adventu. Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince a potrvají do 6. ledna 2024. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět tradiční vánoční ozdoby z dílen z celé země. Atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program na obou náměstích.

]]>
Thu, 30 Nov 2023 23:00:00 GMT
Počet obětí domácího násilí roste o desítky ročně http://trendyzdravi.cz/rodina/pocet-obeti-domaciho-nasili-roste-o-desitky-rocne.html Letos v létě schválila česká vláda nový akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí na následující tři roky. Důvodem je mimo jiné to, že v loňském roce evidovala Policie ČR nárůst u všech trestných činů souvisejících s domácím a sexuálním násilím – jednalo se o více než 430 případů týrání osoby žijící ve společném obydlí a meziročně vzrostl také počet obětí znásilnění o 107 případů na celkových 880. O globální povaze tohoto problému mluví i Lucie Horníková z online psychoterapeutické platformy Hedepy, která s obětmi domácího násilí pracuje již více než 20 let. „Často bývá problém vysvětlit obětem, že násilí nemá pouze fyzický charakter, existuje totiž také násilí psychické, ekonomické či sexuální. Osvěta a prevence této problematiky by měla probíhat již na školách,“ vysvětluje.

]]>
Thu, 30 Nov 2023 23:00:00 GMT
Infekce HIV může být dlouho bez příznaků http://trendyzdravi.cz/medicina/infekce-hiv-muze-byt-dlouho-bez-priznaku.html 39 milionů lidí na světě žije s HIV, v České republice je HIV pozitivních téměř 4,5 tisíce obyvatel. V roce 2022 se v Česku nově nakazilo 292 lidí. V rámci prevence je důležité používání kondomu a podstoupení preventivního testování v případě rizikového chování. Infekce se totiž může dlouho projevovat bezpříznakově.

]]>
Thu, 30 Nov 2023 23:00:00 GMT
Trpíte bolestivou menstruací? Jak se bránit? http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/trpite-bolestivou-menstruaci-jak-se-branit.html Ostré křeče v podbřišku, tlak, tupé pobolívání či třeba mravenčení až do stehen. I tímto nepříjemným způsobem o sobě dává menstruace každý měsíc vědět. Přestože jsou menstruační bolesti poměrně běžným jevem, neznamená to, že neexistují metody, jak si od nich ulevit. Víte, jakou roli hrají prostaglandiny? Jak může pomoci mateří kašička? A kdy je vhodné navštívit lékaře?

]]>
Wed, 29 Nov 2023 23:00:00 GMT
Dettol a Kapka naděje http://trendyzdravi.cz/rodina/dettol-a-kapka-nadeje.html Značka Dettol pomáhá rodinám pečovat o čistotu a zároveň o zdraví více než 80 let, a i proto je neodmyslitelně spjatá s vizí svěžího a bezpečného domova. Příběh Dettolu začal v nemocnicích za účelem pomáhat lékařům dodržovat hygienu a zachraňovat díky tomu lidské životy. Jeho poslání se nezměnilo, stále chce napomáhat vážně nemocným lidem nejen v nemocnicích, ale zároveň šířit osvětu o důležitosti ochrany zdraví. I proto se letos již podruhé spojil s Nadačním fondem Kapka naděje, který mohli během celého září podpořit zákazníci v Čechách a na Slovensku koupí jakéhokoliv produktu Dettol. V průběhu kampaně se dohromady vybralo neuvěřitelných 641 186 Kč.

]]>
Wed, 29 Nov 2023 23:00:00 GMT
Hrozí Evropě s fentanylem chmurný americký scénář? http://trendyzdravi.cz/medicina/hrozi-evrope-s-fentanylem-chmurny-americky-scenar.html Spojené státy americké se už několik let potýkají s největší krizí veřejného zdraví svojí historie. Nyní hrozí, že se tento problém v nějaké míře přelije i do Evropy. Řeč je o tzv. opioidové krizi, jejímž hlavním symbolem je syntetický opiát fentanyl. Na předávkování fentanylem momentálně umírá v průměru 140 Američanů denně, v České republice naštěstí stále můžeme hovořit pouze o jednotkách obdobných úmrtí.

]]>
Tue, 28 Nov 2023 23:00:00 GMT
Proč jsou zdravé výrobky z kořene čekanky? http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/proc-jsou-zdrave-vyrobky-z-korene-cekanky.html Čekanka obecná je v Česku známá jako prospěšná bylina, kdy její nejznámější použití je zpracování sušeného kořene do zdravé náhražky kávy – Melty. Historie tohoto nápoje v Česku sahá až do roku 1896, kdy byla ve východočeských Pardubicích otevřena továrna, která o pár let později dostala název Kávoviny.

]]>
Tue, 28 Nov 2023 23:00:00 GMT