Trendy zdraví http://trendyzdravi.cz/ cs info@trendyzdravi.cz © Trendyzdravi.cz 2009+ 20 Do přírody bez obav! http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/do-prirody-bez-obav.html Malí nepříjemní roztoči, obtěžují jak nás, tak i naše čtyřnohé kamarády. Řeč je o klíšťatech. Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, na keřích, kde uchycena za zadní nohy číhají na procházejícího člověka či zvíře. Jak se před nimi chránit? Pomoci může vhodné oblečení při toulkách přírodou a především pravidelné prohlížení, zda jsme si z lesa nepřinesli zakousnutého nežádoucího pasažéra. Čím kratší dobu je klíště přisáto, tím lépe.

]]>
Sun, 28 May 2023 22:00:00 GMT
Pásový opar: mýty a fakta http://trendyzdravi.cz/medicina/pasovy-opar-myty-a-fakta.html Myslíte si, že kdo měl neštovice, nemusí se bát pásového oparu? Je tomu přesně naopak. Pouze u toho, kdo už plané neštovice prodělal (nejčastěji v dětství), může dojít k rozvoji pásového oparu. Plané neštovice i pásový opar způsobuje stejný virus – virus varicella zoster. Při primoinfekci (neboli primární/první infekci) vyvolá právě plané neštovice. Po jejich prodělání zůstává virus ve spící formě v těle člověka. Pásový opar je potom způsobený reaktivací tohoto viru. Promořenost virem varicella zoster dosahuje v České republice ve věkových skupinách 5–10 let 70–80 %, u starších věkových kategorií dokonce až 90 až 98 %. Až u 1 ze 3 lidí se může tento virus v průběhu života reaktivovat a způsobit pásový opar.

]]>
Sun, 28 May 2023 22:00:00 GMT
Rázová vlna vyhlazuje vrásky i celulitidu http://trendyzdravi.cz/kosmetika/razova-vlna-vyhlazuje-vrasky-i-celulitidu.html Lidská kůže začíná viditelně stárnout po 20. roce života. Ztrácí na elasticitě a ochabuje. Nové trendy v omlazení pokožky přináší technologie rázové vlny. Na buněčné úrovni, neinvazivním způsobem, zato s dlouhodobým efektem zpevňuje pleť a redukuje celulitidu.

]]>
Sun, 28 May 2023 22:00:00 GMT
Přijďte na konzultaci a vyšetření plodnosti zdarma http://trendyzdravi.cz/rodina/prijdte-na-konzultaci-a-vysetreni-plodnosti-zdarma.html Centrum reprodukční medicíny ISCARE i letos připravuje akci, která má za cíl zvýšit povědomí o problémech spojených s početím a poruchách plodnosti. Klinika nabízí vstupní konzultaci pro páry a vyšetření spermiogramu zdarma, bez předchozího objednání a bez žádanky od lékaře. Novinkou je možnost podstoupit vstupní prohlídku online. Zájemci mohou také přímo na klinice vyzkoušet AMH test plodnosti z krve, za zvýhodněnou cenu. Páry mohou navštívit kliniku společně každý všední den po dobu konání akce od 29. května do 9. června.

]]>
Sun, 28 May 2023 22:00:00 GMT
Virtuální realita pomáhá s rehabilitací pacientů s nádorem mozku http://trendyzdravi.cz/medicina/virtualni-realita-pomaha-s-rehabilitaci-pacientu-s-nadorem-mozku.html Česká technologická společnost Prozeta vyvinula v úzké spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole software využívající 3D virtuální realitu pro léčebné a diagnostické využití. Tento inovativní software pomáhá při zvolení správného rehabilitačního postupu před i po operaci mozkového nádorového onemocnění. Díky tomu je pak možné zefektivnit léčebně rehabilitační možnosti u nádorů vestibulárního aparátu mozku.

]]>
Sun, 28 May 2023 22:00:00 GMT
Co může způsobit poruchu erekce, nebo ji zhoršit? http://trendyzdravi.cz/medicina/co-muze-zpusobit-poruchu-erekce-nebo-ji-zhorsit.html Občasné „selhání v posteli“ se může stát každému muži a není třeba se kvůli tomu znepokojovat. Když ale není schopný déle než 6 měsíců udržet nebo dosáhnout erekce dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě, hovoří již odborníci o sexuální dysfunkci. Čím může být způsobena a jak těmto potížím předejít?

]]>
Thu, 25 May 2023 22:00:00 GMT
Co potřebujete vědět o užívání homeopatických léčivých přípravků? http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/co-potrebujete-vedet-o-uzivani-homeopatickych-lecivych-pripravku.html Používání homeopatických léčivých přípravků je na vzestupu. Pacienti volí homeopatii jako hlavní léčebnou metodu nebo jako metodu doplňkovou, aby podpořili léčbu konvenčními léky. Homeopatie je metoda velmi specifická a vznáší se kolem ní spousta otázek. Na ty nejčastěji pokládané přinášíme odpovědi.

]]>
Thu, 25 May 2023 22:00:00 GMT
Pytlíczech – nová řada cestovních her http://trendyzdravi.cz/rodina/pytliczech-nova-rada-cestovnich-her.html Nejen pro všechny milovníky přírody, cestování a designu připravila česká firma EFKO-karton novou řadu her a hlavolamů s originálním názvem Pytlíczech. Design této edice svěřila grafické designérce a cestovatelce Táně Sekerkové. Ta do každé hry vtiskla autorskými ilustracemi malý příběh nebo vzpomínku ze svých cest. Na bavlněném pytlíku, který slouží jako praktické balení, tak můžeme najít například kresbu cesty, která vede k nepálsko-tibetským hranicím nebo vzpomínku na pláž v Portugalsku či nebe plné hvězd z cesty po Chile.

]]>
Thu, 25 May 2023 22:00:00 GMT
Úžasné recepty z kvalitních sezónních surovin http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/uzasne-recepty-z-kvalitnich-sezonnich-surovin.html Jaro je v plném proudu. Čas obnovy a nových začátků. Příroda je v rozpuku a na našich loukách se objevuje spousta bylinek a dalších surovin, které jsou skvělým pomocníkem i v gastronomii. Je tedy ideální čas na tradiční čerstvé recepty plné barev, chutí a pestrosti, které nejenom zahřejí, ale okoření každý jarní den. A jak to udělat, aby se vaše kulinární umění stalo fenoménem? Vařte či pečte z těch nejkvalitnějších surovin a výrobků, které poznáte podle log kvality na obalech, jako je například Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

]]>
Thu, 25 May 2023 22:00:00 GMT
Když konečník trpí http://trendyzdravi.cz/medicina/kdyz-konecnik-trpi.html Problémy s konečníkem nejsou mezi lidmi tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Například hemoroidální onemocnění se vyskytuje u 36 % lidí v České republice mezi 18 a 41 lety. Skutečná čísla jsou vyšší, protože přirozený ostych brání o choulostivé situaci otevřeně mluvit. Různá onemocnění konečníku mohou mít podobné symptomy i příčinu. Mohou řezat, svědit, pálit, bolet nebo se projevovat jen krvácením různé intenzity. Jen zkušené oko lékaře a vyšetření dokáže určit, o co se jedná a jaká bude léčba.

]]>
Wed, 24 May 2023 22:00:00 GMT
Získejte přípravky Naturevia s brusinkami a D-manózou! http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/ziskejte-pripravky-naturevia-s-brusinkami-a-d-manozou.html Konečně máj, lásky čas! Ale pozor, romantické sezení na chladné zemi či koupání během prvních letních dnů může skončit nepříjemnostmi. Pokud jste náchylní k tzv. letním potížím, snažte se rizikům vyhnout a mějte pro jistotu dobře vybavenou domácí lékárničku. Soutěžte s námi a získejte do ní doplňky stravy Naturevia, které vám pomohou udržet zdravé močové cesty.

]]>
Wed, 24 May 2023 22:00:00 GMT
Nespavost, deprese či osamělost? Může pomoci pes http://trendyzdravi.cz/rodina/nespavost-deprese-ci-osamelost-muze-pomoci-pes.html Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doma vás vítá, tráví s vámi spoustu času, nikdy vás neopustí a jste pro něj celým světem – to ale není vše. Poslední studie ukazují, že pes má nespočet pozitivních vlivů na lidský organismus a člověka jako takového. Pokud zatím nepatříte mezi majitele psího mazlíčka, možná si jej brzy pořídíte. Pojďme se podívat, jak pes pozitivně ovlivňuje člověka.

]]>
Wed, 24 May 2023 22:00:00 GMT
Nemocnice Na Františku pořádá 30. května Den zdraví http://trendyzdravi.cz/medicina/nemocnice-na-frantisku-porada-30-kvetna-den-zdravi.html Návštěvníci Dne zdraví v Nemocnici Na Františku si budou moci nechat změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, poradit se s lékařem nebo vyzkoušet brýle simulující mírnou opilost. Akce zaměřená na prevenci civilizačních onemocnění a zdravý životní styl proběhne v úterý 30. května od 13 do 16 hodin ve venkovním areálu nemocnice.

]]>
Wed, 24 May 2023 22:00:00 GMT
Na oko i sítnici má́ vliv genetika, stres i životní́ styl http://trendyzdravi.cz/medicina/na-oko-i-sitnici-ma-vliv-genetika-stres-i-zivotni-styl.html Zdravotní problémy v rodině by nikoho neměly nechávat v klidu. Týká se to i problémů se zrakem. Genetika má totiž velký vliv i na oční sítnici. Tu by si měl přitom každý skutečně chránit a pečovat o ni, jakékoliv změny na sítnici totiž mohou představovat omezení kvality vidění až úplnou ztrátu zraku. Na stav sítnice má vliv zmíněná genetika, ale také stres, životní styl a v neposlední řadě věk.

]]>
Tue, 23 May 2023 22:00:00 GMT
Radon ve sklepě může přivodit rakovinu plic. Chraňte se! http://trendyzdravi.cz/domacnost/radon-ve-sklepe-muze-privodit-rakovinu-plic-chrante-se.html Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním důvodem je bezesporu jeho radioaktivita, která v kombinaci s plynným skupenstvím může při dlouhodobém vystavení vést k rakovině plic. Kterým místům bychom se měli vyhýbat, pokud se nechceme nadýchat radonu? A jaké kroky můžeme podniknout, když máme podezření, že jsme radonovým plynem ohroženi?

]]>
Tue, 23 May 2023 22:00:00 GMT
Čisticí detoxikační maska http://trendyzdravi.cz/kosmetika/cistici-detoxikacni-maska.html Novinka České kosmetické značky Essenté – Čisticí detoxikační maska – je unikátní přikládací maska z aktivního dřevěného uhlí. Je napuštěná čisticím detoxikačním sérem a nabízí koktejl účinných látek s vysokou absorpční schopností: kyselina oleanolová, aromatická pryskyřice masticha a vitamíny E a B6, které odstraňují z pokožky nečistoty a detoxikují ji. Zároveň snižují tvorbu kožního mazu, zmenšují velikost pórů, a intenzivně tak pomáhají v boji proti akné.

]]>
Tue, 23 May 2023 22:00:00 GMT
Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku http://trendyzdravi.cz/medicina/na-vysetreni-stitne-zlazy-cekaji-lide-i-pul-roku.html Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. Odborným ambulancím by se tím uvolnily kapacity pro nově diagnostikované a závažnější případy a výrazně by se zkrátily čekací lhůty. Endokrinologové a praktičtí lékaři proto společně vydali doporučený postup, jak by taková péče fungovala v praxi. Na téma upozorňují u příležitosti Týdne štítné žlázy, který letos připadá na 25. až 31. května. www.tydenstitnezlazy.cz

]]>
Tue, 23 May 2023 22:00:00 GMT
Jak se bránit pomerančové kůži? http://trendyzdravi.cz/kosmetika/jak-se-branit-pomerancove-kuzi.html Celoroční boj většiny žen i některých mužů – pomerančová kůže. Hojně označovaná jako celulitida, se vyskytuje až u 90 % žen a u 10 % mužů. Přestože se nejedná o vážný problém ohrožující naše zdraví, je považována za estetický nedostatek. Pomoci mohou bylinné gely v kombinaci s masážemi, pohybem a zdravou stravou. Které rostlinné výtažky zvolit?

]]>
Mon, 22 May 2023 22:00:00 GMT
Líbí se vám vintage styl v interiéru? Jaké jsou jeho hlavní zásady? http://trendyzdravi.cz/domacnost/libi-se-vam-vintage-styl-v-interieru-jake-jsou-jeho-hlavni-zasady.html Nepřišli jste do dnešního dne na chuť moderním interiérům a srdce vás stále táhne ke starožitnostem a vybavení s duší? Pak je pro vás možná to pravé ořechové vintage styl. Ten ale není vždy jednoduché nakombinovat tak, aby výsledný dojem nepůsobil kýčovitě a rušivě. O hlavní zásady vintage stylu se podělila interiérová designérka Anke Glut

]]>
Mon, 22 May 2023 22:00:00 GMT
Přibývá žen, kterým v těhotenství selhává srdce http://trendyzdravi.cz/medicina/pribyva-zen-kterym-v-tehotenstvi-selhava-srdce.html Vyšší věk rodiček, častější vícečetná těhotenství spojená s umělým oplodněním, ale také horší životní styl vedoucí k řadě civilizačních onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak či obezita, přispívají k tomu, že přibývá žen, u kterých se v průběhu těhotenství rozvine srdeční selhání. Jde o jednu z nejčastějších kardiovaskulárních komplikací, se kterou se lékaři u nastávajících matek setkávají. Vedle jiných častějších onemocnění srdce k tomu přispívá také tzv. peripartální kardiomyopatie – ročně se tato nemoc v České republice vyskytne přibližně u 30 těhotných, ne vždy je však správně diagnostikována. Také tímto tématem se zabývali specialisté na mezinárodním kongresu Heart Failure 2023 v Praze, kde několik sekcí organizuje Česká kardiologická společnost.

]]>
Mon, 22 May 2023 22:00:00 GMT