Trendy zdraví http://trendyzdravi.cz/ cs info@trendyzdravi.cz © Trendyzdravi.cz 2009+ 20 Nejnovější trendy v digitální medicíně http://trendyzdravi.cz/medicina/nejnovejsi-trendy-v-digitalni-medicine.html Digitalizace a digitální transformace mění řadu oborů a výjimkou není ani zdravotnictví. V Česku jsou výsledkem například elektronické recepty či neschopenky. Senátem také nyní čerstvě prošel zákon o elektronizaci zdravotnictví, který zjednoduší další elektronickou komunikaci mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Začíná se tu také testovat umělá inteligence v diagnostice. Digitalizace nepochybně bude pokračovat a brzy přinese další velké změny. Jaké jsou tedy nyní hlavní trendy digitální medicíny a jaké další můžeme očekávat v blízké budoucnosti? Daniel Hutník ze společnosti Meta IT, jež se mimo jiné zabývá právě digitalizací ve zdravotnictví, připravil přehled těch nejdůležitějších.

]]>
Tue, 26 Oct 2021 22:00:00 GMT
Lahodný pečený čaj do studených dnů http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/lahodny-peceny-caj-do-studenych-dnu.html Chladné a sychravé dny jsou za dveřmi a nám nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že léto je pro letošní rok zkrátka pryč. Pokud podzimu příliš neholdujete, zkuste si najít příjemné rituály, které z něj udělají o něco snesitelnější období. Kdy jindy se přeci můžete bez výčitek zachumlat do deky a dopřát si šálek voňavého horkého čaje.

]]>
Tue, 26 Oct 2021 22:00:00 GMT
Chcete zjistit, jak jste na tom s buněčnou imunitou proti SARS-CoV-2? http://trendyzdravi.cz/medicina/chcete-zjistit-jak-jste-na-tom-s-bunecnou-imunitou-proti-sars-cov-2.html Vyšetření přítomnosti specifických protilátek proti onemocnění covid-19 nebo průkaz přítomnosti viru SARS-CoV-2 patří již mezi běžná laboratorní vyšetření. Vyšetření buněčné imunity, která hraje významnou roli u každého virového onemocnění, je novinkou. Ukazuje se totiž, že i tam, kde je hladina protilátek proti SARS-CoV-2 nízká, lze díky specifickým T-lymfocytům zjistit přítomnost buněčné imunity proti SARS-CoV-2.

]]>
Tue, 26 Oct 2021 22:00:00 GMT
Nezapomeňte na ekologii ani při úklidu http://trendyzdravi.cz/domacnost/nezapomente-na-ekologii-ani-pri-uklidu.html Už jste se naučili omezit v každodenním životě plasty, hlídáte si, co jíte, přemýšlíte nad svojí uhlíkovou stopou, a dokonce i kosmetiku volíte spíš přírodní? A nezapomněli jste také na drogerii? I čisticí prostředky mohou mít šetrné složení, a přitom být velmi účinné.

]]>
Tue, 26 Oct 2021 22:00:00 GMT
Sauna a metličky nebo křečové žíly? http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/sauna-a-metlicky-nebo-krecove-zily.html Sauna se těší oblibě u mnoha lidí. Někomu je příjemné pouze teplo, někdo milujeme celý proces střídání horka a ledového bazénku. Sauna je výborná na imunitu, pomáhá s regenerací svalů, odbourává stres a navozuje příjemnou únavu. Jenže pokud vás trápí metličky, křečové žíly nebo otoky, měli byste vědět, co je pro vás v saunových a wellness světech bezpečné a čemu se raději vyhnout.

]]>
Mon, 25 Oct 2021 22:00:00 GMT
Uvařme si hřejivé pokrmy http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/uvarme-si-hrejive-pokrmy.html Vyzkoušejte naše jednoduché recepty postavené na pár surovinách, u nichž je ovšem zásadní jejich chuť, složení, čerstvost, tedy kvalita. Její přítomnost prozrazují mj. značky kvality (Klasa, Regionální potravina apod.) umístěné na obalech výrobků. Co jsme si pro vás tentokrát nachystali? Polévku z pečeného celeru se žampiony, rajskou omáčku s petrželovým knedlíkem, zapečené palačinky na slaný způsob a tvarohové knedlíčky s hruškovým rozvarem a žmolenkou.

]]>
Mon, 25 Oct 2021 22:00:00 GMT
Koktejl s L-Karnitinem pro rychlejší hubnutí http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/koktejl-s-l-karnitinem-pro-rychlejsi-hubnuti.html Novinka od KetoMix – proteinový koktejl obohacený o L-karnitin. Stejně jako ostatní KetoMix koktejly je i tento snadný a rychlý na přípravu, skvěle zasytí a kromě kvalitního proteinu dodá tělu také důležitou vlákninu, vitamíny a minerální látky. Obsahuje navíc lyofilizované ovoce a L-karnitin, který podporuje hubnutí.

]]>
Sun, 24 Oct 2021 22:00:00 GMT
Vynález „smažáku“ měl dostat ženy od plotny http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/vynalez-smazaku-mel-dostat-zeny-od-plotny.html Historie smaženého sýra je plná překvapení. Ještě v první polovině 20. století šlo o luxusní delikatesu podávanou v nejdražších restaurací. Stačilo však pár let a stala se z něj „lidovka“. Jeho popularita byla tak velká, že dlouho byl jediným vegetariánským jídlem na jídelních lístcích. I když tohle prvenství „smažák“ už nemá, stále se drží na špici žebříčku nejoblíbenějších jí­del.

]]>
Sun, 24 Oct 2021 22:00:00 GMT
Vybarvěte se pěkně na Halloween! http://trendyzdravi.cz/kosmetika/vybarvete-se-pekne-na-halloween.html Pokud berete Halloween jako „pozvánku“ na párty a dobrý důvod vybláznit se s barvičkami, máme pro vás inspiraci. Značka Dermacol pro letošní Halloween připravila nepřehlédnutelný komiksový look ve stylu pop-art. Možná se na první pohled jeví komplikovaně, opak je však pravdou. Přesvědčila se o tom na vlastní kůži také influencerka Lucie Slaninková alias Slanchita.

]]>
Sun, 24 Oct 2021 22:00:00 GMT
Nádorová onemocnění jsou stále největší hrozbou českých žen http://trendyzdravi.cz/medicina/nadorova-onemocneni-jsou-stale-nejvetsi-hrozbou-ceskych-zen.html Říjen je měsícem rakoviny prsu, a je proto důležité věnovat této život ohrožující diagnóze zvýšenou pozornost. Z tohoto důvodu byl v rámci kampaně Nejsem na odpis realizován unikátní kvantitativní a kvalitativní průzkum mezi širokou veřejností a pacientkami s rakovinou prsu, který vznikl ve spolupráci ONKO Unie a Nielsen Admosphere. Cílem výzkumu bylo zjistit povědomí o (metastatické) rakovině prsu u pacientek i široké veřejnosti, zjistit povědomí o dostupné léčbě a také například to, jaké informace by o rakovině prsu české ženy nejvíce ocenily. Závěry výzkumu potvrdily hypotézy, které se obecně tradují a zároveň odhalily zajímavé skutečnosti nejen ve vnímání nemoci u zdravých žen, ale i u těch, které nemoc prodělaly, či ji mají diagnostikovánu a v současnosti podstupují léčbu.

]]>
Sun, 24 Oct 2021 22:00:00 GMT
Covidová pandemie zvýšila zájem o alternativní medicínu http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/covidova-pandemie-zvysila-zajem-o-alternativni-medicinu.html Covidová pandemie přiměla mnoho lidí změnit přístup ke svému zdraví a prevenci. Obzvlášť během lockdownu, kdy měli více času na sebe, mnozí přehodnotili své životní hodnoty, zamysleli se nad nynějším zdravím, tím kam směřují atd. Lidé jsou teď mnohem obezřetnější a citlivější na možná rizika. Někteří vsadili na otužování, druzí zase na alternativní léčbu. Například na čínskou medicínu.

]]>
Sun, 24 Oct 2021 22:00:00 GMT
Zatočte s únavou s vitaminy http://trendyzdravi.cz/prirodni-lecba/zatocte-s-unavou-s-vitaminy.html Pociťovat v průběhu podzimu únavu a vyčerpání není nic neobvyklého. Dny jsou kratší a slunce je méně. V přírodě je podzim přípravou na zimu, kdy je vše klidné a utlumené. Bohužel každodenní život a pracovní povinnosti se neptají, co je za roční období. Požadavky na výkon jsou stále stejné, proto je potřeba zejména v tomto období dbát na životosprávu a organismus podpořit vitaminy, minerály a využít jejich synergického efektu.

]]>
Thu, 21 Oct 2021 22:00:00 GMT
Zažijte broskvový dotek slunce http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/zazijte-broskvovy-dotek-slunce.html TEEKANNE přináší další ovocný čaj – svěží novinku plnou sladké chuti broskví Sweet Peach. Pestrá řada TEEKANNE World of Fruits se tak rozrostla o další čaj, který přináší sladké povzbuzení a hřejivý dotek jižního slunce.

]]>
Thu, 21 Oct 2021 22:00:00 GMT
Kéž bych to věděla před plastikou prsou! http://trendyzdravi.cz/kosmetika/kez-bych-to-vedela-pred-plastikou-prsou.html Mnoho žen není spokojeno se svým poprsím. Faktorů, které ovlivňují jejich vzhled je víc, a každý z nich může být špatně. Velikost, pevnost, tvar, umístění na hrudníku… Já jsem vždycky měla pocit, že na mých prsech je špatně všechno. Člověk je sám sobě největším kritikem, proto se mi k tomu těžko přistupuje objektivně, nicméně po první konzultaci s plastickým chirurgem bylo jasné, že je co zlepšovat. Na doporučení doktora jsem se rozhodla podstoupit augmentaci (zvětšení) poprsí spojenou s modelací.

]]>
Thu, 21 Oct 2021 22:00:00 GMT
Před 50 lety byla v Praze zahájena léčba závislých žen http://trendyzdravi.cz/medicina/pred-50-lety-byla-v-praze-zahajena-lecba-zavislych-zen.html Zhruba 60 procent léčených žen je aktuálně závislých na alkoholu, 10 procent kombinuje alkohol s návykovými léky a skoro 30 procent ještě s pervitinem, marihuanou či sedativy. Ženské oddělení pro léčbu závislosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze si letos připomíná 50. výročí od zahájení činnosti prvního specializovaného zařízení pro ženy v tehdejším Československu. Od 11. října 1971 prošlo léčebným programem téměř pět a půl tisíce pacientek. Deset let po léčbě dnes abstinuje třetina přijatých žen a skoro dvě třetiny těch, které léčbu řádně dokončily.

]]>
Thu, 21 Oct 2021 22:00:00 GMT
Rodina známých hudebníků založila sbírku pro Jáju http://trendyzdravi.cz/rodina/rodina-znamych-hudebniku-zalozila-sbirku-pro-jaju.html Patnáctiletá Jaruška Ježková z Náchoda od dětství nejraději zpívá a poslouchá hudbu. Aby ne, když má v rodině členy bluegrassové kapely Druhá tráva a Malina Brothers! Dívka si s muzikanty notuje, ale nikdy si na jejich koncertě nezatančí. Brání jí v tom nevyléčitelná mukopolysacharidosa IV. typu. Nemoc, která nemá s nikým slitování.

]]>
Thu, 21 Oct 2021 22:00:00 GMT
Dopady pandemie na duši http://trendyzdravi.cz/medicina/dopady-pandemie-na-dusi.html Do ambulancí psychologů a psychiatrů chodí ještě měsíce po druhé vlně covidu-19 čím dál více pacientů – potýkají se s depresí. Mezi klienty expertů na duševní stav se objevují také lékaři. Podle výzkumu, který provedla Univerzita Karlova, loni mírně stouplo procento těch, kteří trpí středně těžkými až těžkými projevy deprese. Psychické obtíže se nevyhnuly ani těm, kdo stojí v boji s covidem v první linii. Tři čtvrtiny praktických lékařů se kvůli náročným pracovním podmínkám v době covidu dokonce obávají o svoje psychické zdraví. I to bylo tématem letošního 15. kongresu primární péče v Praze, konkrétně bloku, který se jmenuje Duše v době covidu aneb staráte se o své duševní zdraví?

]]>
Wed, 20 Oct 2021 22:00:00 GMT
Slepičí a pštrosí, bio či z podestýlky: Vyznáte se ve vejcích? http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/slepici-a-pstrosi-bio-ci-z-podestylky-vyznate-se-ve-vejcich.html Bez vajíček se v kuchyni obejde jen málokdo. Jen v loňském roce snědl podle údajů Českomoravské drůbežářské unie každý obyvatel ČR v průměru 263 vajec. I proto bychom měli věnovat pozornost tomu, jaká vejce kupujeme a jíme. Pokud se v nabídce obchodů někdy trochu ztrácíte, přinášíme vám několik základních rad a tipů.

]]>
Wed, 20 Oct 2021 22:00:00 GMT
Podzimní recepty z kvalitních surovin http://trendyzdravi.cz/vyziva-a-gastronomie/podzimni-recepty-z-kvalitnich-surovin.html Pokud chcete, aby se nad vašimi kulinárními výtvory rodina a přátelé olizovali ještě týdny, vařte a pečte z těch nejkvalitnějších surovin. Z ovoce ze své zahrádky nebo třeba z vajec od sousedových slepic. Anebo v obchodě vyhlížejte výrobky se značkami kvality (např. Klasa, Bio, Regionální potravina), které jsou mj. zárukou skvělé chuti.

]]>
Wed, 20 Oct 2021 22:00:00 GMT
Předčasná menopauza se nevyhýbá ani ženám před třicítkou http://trendyzdravi.cz/medicina/predcasna-menopauza-se-nevyhyba-ani-zenam-pred-tricitkou.html Ojedinělá diagnóza, která ovšem dokáže nemile zatočit s plány na miminko. Řeč je o předčasné menopauze, s níž se podle statistik potýká přibližně jedno až dvě procenta žen. Její nástup může zapříčinit nezdravý životní styl, velmi nízká tělesná hmotnost či genetická porucha. Pokud chce mít žena jistotu, že předčasný nástup klimakteria nepostihne právě ji, může podstoupit jednoduché lékařské vyšetření. Je bezbolestné, nestojí příliš a zejména může zachránit šanci na úspěšné početí potomka. Alternativou je i prevence v podobě zmrazení vajíček, jak uvádí ve svém komentáři lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

]]>
Tue, 19 Oct 2021 22:00:00 GMT