ALPA Francovka vás postaví na nohy | Sport a wellness | Trendy zdraví


ALPA Francovka vás postaví na nohy

20. 12. 2017
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: V receptuře Alpy Francovky se využívá 14 léčivých bylin?

Výherce: Jana Nováková, Jiří Bureš, Jitka Malá

Žaludeční nevolnost, drobné oděrky, bolest v krku či hlavy, přisáté klíště, mravenci ve spíži – hledáte marně společného jmenovatele? Francovka ALPA je pomocníkem v domácnosti, při sportu, práci i odpočinku už 104 let.

Z historie

Asi málokdo by spojil původ francovky s francouzskými koňaky. Když v roce 1805 Napoleonovi vojáci opustili obsazenou Vídeň, zůstalo po nich Rakušanům několik sudů francouzského koňaku. Sladkým vínům přivyklí Vídeňáci brzy objevili netradiční použití francouzské speciality. Použili ji jako masážní elixír a francouzská specialita, obohacená o byliny, se osvědčila nad očekávání.

Samotné označení „francovka“ sloužilo v 18. stolení jako název pálenky s vysokým obsahem alkoholu získávané destilací různých druhů ušlechtilých vín, zrajících v dubových sudech. Na výrobu francovky neexistoval monopol, v lékárnách se prodávala jako tzv. domácí specialita, určená k potírání bolestivých míst a k masážím.

S přísadou mentolu

V roce 1913 vrcholí Průmyslová revoluce a brněnský živnostník Josef Veselý se směle vrhá do podnikání a u Obchodní a živnostenské komory v Brně registruje výrobu francovky s přísadou mentolu pod značkou ALPA. O pět let později se soukromá živnost mění na veřejnou společnost s názvem „ALPA“, výroba mentolové francovky Veselý a Chládek v Král. Poli v Brně. Modrá lahvička se žlutou hvězdou se stala známým a vyhledávaným artiklem.

Dnes zahrnuje desítky produktů pro dospělé i speciální přípravky pro děti. Alpa má vysokou prestiž nejen u běžných uživatelů, ale také na poli výkonnostního a vrcholového sportu. K tomu ji napomáhá vlastní výzkum a vývoj v oblasti speciálních přípravků řady ALPA Sport.

ALPA Francovka – zaslouženě evergreen

Alpa Francovka je alkoholový bylinný roztok s éterickými oleji a mentolem. Dnes 104 let stará receptura vychází z kompozice 14 léčivých bylin a dává Alpě Francovce sílu pomáhat při celé řadě neduhů. Máta, eukalyptus, rozmarýn, hřebíček nebo anýz a další byliny v kombinaci s mentolem protáhnou dýchání, uleví těžkým nohám i přetíženým svalům a dokážou zmírnit bolesti zad nebo hlavy. Stačí vetřít pár kapek na postižené místo a dopřát si trochu klidu. Alpa přináší úlevu kloubům a krásně uvolní ucpaný nos třeba při rýmě. Má desinfekční účinky, takže ošetří běžné oděrky nebo štípnutí hmyzem.

Jak funguje odedávna?

 • Inhalujte, jste-li nachlazení
 • Kloktejte, když vás bolí v krku
 • Přidejte do koupele pro osvěžení
 • Nakapejte na týl nebo spánky při bolestech hlavy
 • Vyplachujte ústa při zánětech dásní
 • Uvolněte namáhané partie obkladem
 • Vykoupejte své nohy při pocení
 • Uvolněte pár kapkami kožené boty, které tlačí
 • Polijte přisáté klíště
 • Odstraňte inkoustové skvrny
 • Potřete límec košile proti zašpinění
 • Odmrazte zamrzlé okno auta
 • Zbavte se mravenců ve spíži

Francovkový masážní gel pro FIT tělo po námaze. Zatímco obsažený mentol zchladí namožená místa a uleví bolesti, máta peprná a eukalyptus pomohou prohřát svaly a tím podpoří jejich regeneraci. Proto je Francovkový masážní gel ideálním partnerem pro namožené tělo po sportu nebo po práci. A pomůže i tehdy, když se cítíte jako „rozlámaní“, třeba při nachlazení nebo chřipce nebo při bolestech hlavy. Stačí jemně potřít spánky a zůstat v klidu.

Masážní krém Alpa přináší okamžitý pocit osvěžení a úlevu namoženým partiím těla. Postará se o vaše nohy od stehen až po paty a stejně dobře pomůže i na ostatních místech. Díky vysokému obsahu minerálních olejů, vytváří na pokožce lehký film, který zaručí příjemnou sportovní masáž či automasáž bez nepříjemného tření.

Více se dozvíte na www.alpa.cz

Soutěží otázka

Kolik léčivých bylin se využívá v receptuře Alpy Francovky?

a) 12

b) 14

Tři výherci, kteří do 7. 1. 2018 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží balíček, který bude obsahovat Alpu Francovku, Alpu krém, francovkový gel a Alpu kalendář 2018. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením Alpa.


publikováno: 20. 12. 2017, v rubrice Sport a wellness
Štítky: bolest, cvičení, nachlazení, ozdravné kúry, svaly

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+