Ani na podzim se nebojte cvičit a meditovat v přírodě! Poradíme vám, jak na to | Sport a wellness | Trendy zdraví

Ani na podzim se nebojte cvičit a meditovat v přírodě! Poradíme vám, jak na to

15. 11. 2012

Listí opadává, teploty kolem nuly a na vaše tenisky sedá prach. Kam se poděla vaše letní předsevzetí, že budete každý den běhat po parku nebo v lese ať je bláto nebo mráz? Chce to pořádnou motivaci! Nevzdávejte to! Máme pro vás pár tipů, jak si sportování v přírodě usnadnit a užít.

Zahřejte se endorfiny

Nejtěžší je se rozhoupat. V létě lákalo ven sluníčko, ale co v podzimním nečase, kdyby ani psa nevyhnal? Nezbývá nic jiného, než se teple obléct a vyrazit. Pokud se vám do sportu hodně nechce, vzpomeňte si na to, jak dobře vám bývá po něm. Tělo zhruba po půl hodině běhu začíná vyplavovat hormony štěstí – endorfiny. A ty dokážou pěkně zahřát. Musíte je ale doběhnout.

Pozor na úrazy!

Pokud si i v pokročilé zimě troufáte na kolo, volte jednodušší trasy a hlavně po silnici. Co se týká terénu, kopce nevadí. Podstatný je povrch. Ten by měl být co nejpevnější. Ideální je samozřejmě asfaltka. Lesní cesty, na které jste si s přehledem troufla o prázdninách, jsou v listopadu plné kluzkých kořenů a spadaného listí, těm už se proto raději vyhněte. A i když vyrážíte jen na lehkou jízdu, nezapomeňte si vzít sebou chladivý gel a obinadlo. Vejdou se do každého batohu či cyklobrašny. Nespoléhejte na to, že domu pak už nějak dojedete. Pamatujte, že nejúčinněji fungují, pokud se aplikují krátce po úrazu. Vyzkoušejte například Dolgit. Je k dostání ve formě krému nebo i chladivého gelu. Stačí ho nanést v tenké vrstvičce na postižené místo a nechat chvíli vsáknout. Úleva je naštěstí takřka okamžitá. V případě otoku pak stáhněte postižené místo co nejrychleji obinadlem.

Místo do posilovny do lesa

Pokud se pohybu ve volné přírodě nechcete vzdát, ale na velkou rychlost se při nízkých teplotách už necítíte, zvolte rychlou chůzi. Pro turistiku, na rozdíl od cyklistiky, je totiž podzimní terén ideální. Zvlněné kopce a měkký povrch je pro budování svalů, posilování kloubů, šlach a vazů jednoznačně nejlepší. Vyzkoušejte třeba cvičení v přírodě. Spojíte příjemné s užitečným. Pobavíte se, zpestříte si vycházku a ještě posílíte další svalové skupiny. Pamatujte si ale, že před posilování v přírodě je naprosto nezbytné se pořádně zahřát. K tomu přispěje nejen kvalitní termooblečení, ale třeba taky několik rychlých běžeckých rovinek, pár výšlapů či výběhů do kopce. Teprve pak se můžete opatrně pustit třeba do klikování o pařez, výpady prokládané dřepy. Pokud se na to cítíte, zkuste si skočit pár žabáků nebo se projít takzvanou kachní chůzí (chůze v pozici na bobku tak, že střídavě vytáčíte levé a pravé koleno a pohybujete se kupředu). Je to hodně namáhavé, ale zase díky tomu jiným způsobem posílíte jinak jednostranně zatěžované kolenní vazy. Od věci není ani proložit sem tam vycházku indiánským během.

Meditace v mrazu?

Ani na podzim, ba ani v zimě se meditace v přírodě nemusíte vzdávat. Akorát vyměňte posezení pod stromy za chůzi mezi stromy. Je to jednoduché. Meditujete a jdete. Abyste se oprostila od běžných myšlenek, které nám všem takřka neustále víří mozkem, zkuste se soustředit vždy na nějaký určitý bod před vámi. Neustále se na něj dívejte. A až ho minete, zaměřte se zase na jiný. Nejen že díky tomu zapomenete na běžné trable, ale posílíte i oči. Protože většinu dne hledíme do monitoru počítače, už se skoro nedíváme do dálky. A zvlášť na něco tak titěrného jako je zapomenutý lístek na větvi stromu. Honit kilometry tedy nemusí být jen dřina, pot a odříkání. Pro vás by to mělo být především něco, na co je možné se těšit. Nejenže budete vypadat lépe, budete se i lépe cítit. Rozproudí se vám krevní oběh, budete otužilejší a nemoci vás tolik neskolí. A pokud, tak maximálně nějaká banální rýma nebo kašel. Jejich prevencí je především neprochladnout a pokud na vás přece dolehnou, rychle je zažeňte účinnými preparáty. Rýmy se šetrně zbavíte vy i vaše děti roztoky Physiomer a na kašel vyzkoušejte Ambrosan. Díky nim bude průběh onemocnění výrazně mírnější a vy se pak brzy budete moct dostat opět do formy. Třeba právě v přírodě.


publikováno: 15. 11. 2012, v rubrice Sport a wellness
Štítky: bezpečný, cvičení, imunita, klouby, léčba, muž, pohyb, prevence, relaxace, sportovci, úraz, zranění

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+