Cviky proti bolesti zad, lokte, kolene či kotníku | Sport a wellness | Trendy zdraví


Cviky proti bolesti zad, lokte, kolene či kotníku

29. 5. 2015

„Každý den se setkávám s pacienty, kteří si stěžují na bolesti zad, svalů či kloubů a léky nebo masti proti bolestem jim nepomáhají,“ říká Doc. MUDr. Vojtěch Havlas, PhD. „Proto své pacienty učím jednoduchým cvikům a informuji je o bandážích, které poskytují podporu, kompresi a jistotu při chůzi. Důležité je bolesti nepodceňovat, a pokud přetrvávají a výrazně brání v pohybu, navštívit lékaře,“ dodává. Zacvičte si s námi proti bolestem.

BOLEST ZAD

Protahování zad – lehněte si na záda a ruce dejte za hlavu.

Ohněte kolena a posunujte je pomalu na jednu stranu, a nohy přitom mějte na zemi. Vydržte 10 sekund. Opakujte třikrát na každou stranu.

Naklánění pánve – lehněte si a ohněte kolena. Napněte břišní svaly a přitiskněte přitom záda k podlaze. Vydržte 5 sekund. Opakujte pětkrát.

BOLEST V LOKTI

Otáčení zápěstí – ohněte loket v pravém úhlu a držte rozevřenou ruku dlaní nahoru. Otočte zápěstím pomalu dolů tak, aby dlaň směřovala dolů. Držte po dobu 5 sekund, pak pomalu uvolněte. Udělejte 3 série po 10 opakováních.

Ohyb lokte – stoupněte si rovně a držte paži podél těla. Ohněte paži nahoru tak, aby se vaše ruka dotýkala ramene. Držte po dobu 15–30 sekund. Opakujte desetkrát.

BOLESTI V KOLENĚ

Natahování nohou – posaďte se na podlahu s nataženýma nohama. Držte jednu nohu na podlaze a druhou pomalu pokrčujte. Držte po dobu 5 sekund. Natáhněte nohu co nejdále a vydržte 5 sekund. Opakujte desetkrát každou nohou.

Křížení nohou – posaďte se na hranu stolu nebo postele. Překřižte kotníky. Tlačte nohy proti sobě, tzn. Přední nohu dozadu a zadní nohu dopředu, dokud neucítíte napětí ve stehenních svalech. Vydržte 10 sekund, pak uvolněte. Vyměňte nohy a opakujte. Udělejte 4 série každou nohou.

VYMKNUTÝ KOTNÍK

Pohybujte s nohou nahoru a dolů.

Pohybujte s nohou pomalu ze strany na stranu a pak s ní pomalu dělejte kroužky.

Pomocí ručníku nohu pomalu přitahujte k sobě.


publikováno: 29. 5. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: bolest, cvičení, prevence, první pomoc

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+