Kniha Ozdravná jóga pro seniory vám pomůže být fit | Sport a wellness | Trendy zdraví

Kniha Ozdravná jóga pro seniory vám pomůže být fit

10. 11. 2023

„Ve světě, kde můžeme být vším, buďme laskaví především vůči sobě. Nikde jinde se nám to nevrátí tolik jako ve stáří,“ říká autorka knihy, dlouholetá lektorka jógy a zakladatelka programu Seniorem s radostí Jana Rachno. Co udělat proto, aby stáří bylo radostné a zdravé, se dozvíte v její knize Ozdravná jóga pro seniory, která vyšla v nakladatelství CPress.

Stále v dobré kondici

V jedenácti kapitolách se dozvíte, jak si udržet vitalitu, svěžest a dobrou mysl i v pokročilém věku. Kniha je zaměřena na praktické postupy, ať už v podobě šetrného cvičení či snadných technik. Cvičením jógových pozic je možné zpevnit své kosti, podpořit krevní oběh, snížit krevní tlak a vylepšit si držení těla, aby záda nebolela. Kniha je dále zaměřena na správné dýchání a odstranění stresu. Věnuje se i technikám jako je oční jóga, pomocí které je možné se zbavit bolesti hlavy a únavy očí. Čtenáři se také dozvědí, jak si procvičit paměť a zvýšit svou schopnost koncentrace. A co je důležité, uvedené jogové cviky nejsou jen pro seniory, ale pro všechny věkové kategorie.

Proč vznikla tato kniha vysvětluje její autorka: „Ve své práci zakladatelky neziskové organizace Seniorem s radostí jsem měla možnost poznat mnoho starších lidí a setkat se s různými výzvami, které jim stárnutí přináší. Měla jsem tak možnost jim nejen pomáhat a předávat, co jsem se naučila na odborných kurzech, ale také se přímo od nich učit, pozorovat, vnímat, jaké změny jim cvičení a různé aktivity přináší. Právě tato zkušenost je něco, co bych ráda předala dál. Fyzické a mentální zdraví jsou klíčové, a právě jóga může být účinným nástrojem k udržení obou těchto aspektů a zajištění zdravé dlouhověkosti.“

Kniha je primárně určená právě ke cvičení doma a obsahuje také odkazy na vybraná videa, podle kterých se dají v klidu domova cvičit celé jogové sestavy.

  • knihovnu cvičebních a vzdělávacích videí, kterou vytvořila Jana Rachno, můžete bezplatně využívat na webu www.senioremsradosti.cz.

Rozhorov s autorkou knihy Janou Rachno

Právě se na pulty knihkupectví dostává vaše kniha Ozdravná jóga pro seniory. Co přesně si pod tím můžeme přestavit?

Tato kniha ukazuje nejen seniorům, jak díky cvičení pár jednoduchých technik zlepšit své zdraví a celkovou kvalitu života. Cvičením jógových pozic si mohou zpevnit své kosti a podpořit krevní oběh, snížit krevní tlak a vylepšit si držení těla, aby záda nebolela. Naučí se zdravě dýchat, odstraní stres, příjemně se uvolní. Oční jógou se zbaví únavy očí, obličejovou jógou si udrží svěží vzhled. Také se dozví, jak si procvičit paměť a zvýšit schopnost koncentrace.

Co bylo impulsem k napsání této knihy?

Poprvé mě k napsání této knihy oslovila kamarádka a kolegyně Eva Svitáková v roce 2017. Tehdy jsem měla ale opravdu hodně práce, a tak na její sepsání došlo až v okamžiku, kdy jsem se po porodu druhého miminka ocitla sama. Místo toho podlehnout depresím, jsem se raději hlouběji ponořila do vlastní jógové praxe a do této knihy.

Je kniha určená pouze seniorům?

Cvičení, která jsou v ní uvedená, jsou přínosem takřka všem věkům. Osobně tyto cviky po 2 císařských řezech také cvičím, takže je mohou bez obav cvičit celé generace :).

Dá se podle knihy cvičit doma a není potřeba vedení lektora? Můžete čtenářům doporučit, jak knihu používat?

Kniha je primárně určená právě ke cvičení doma. Najdete v ní i odkaz na videa, se kterými si zacvičíte celé sestavy. Knihu bych doporučovala prvně pročíst a následně si vybrat kapitoly, které jsou pro vás nejpřínosnější. Obličejovou jógu, dechová cvičení, meditaci nebo techniky Pran Sanchalan Kriya je možné cvičit, i když jste upoutáni na lůžko. Platí, že za jakoukoliv sebepéči vám vaše tělo poděkuje.

Jak jste se vy osobně dostala k józe?

Jógu cvičím již od dětství. Začala jsem prvně s maminkou a držela se mě celý život. Její krása tkví v tom, že vám vždy dá to, co právě potřebujete. Když jsem plná síly, může být těžká, až akrobatická, po operaci mi pomohla se držet primárně psychicky a následně postupně ozdravit tělo. To stejné může nabídnout i vám.

Jste zakladatelkou programu Seniorem s radostí. Jak se vám daří program naplňovat, a kde všude již působíte?

Organizace Seniorem s radostí se zabývá především aktivizačními programy pro starší dospělé. Po pandemii se jimi zabýváme především v lázeňských zařízeních a online prostoru. Osobně vedu program v hotelech Orea v Mariánských lázních a dovoluji si tvrdit, že senioři, kteří k nám přicházejí na lekce, workshopy nebo na celé pobyty, opravdu odjíždejí radostnější. A to stejné, doufám, přinese a naplní tato kniha.

foto: Kateřina Tykvratová


publikováno: 10. 11. 2023, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, jóga, knihy, paměť, pohyb, prevence, senior

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+