Na koloběžce ke zdraví a skvělé kondici | Sport a wellness | Trendy zdraví

Na koloběžce ke zdraví a skvělé kondici

18. 3. 2022

Koloběh je sportem vhodným pro každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo fyzickou kondici. Drandit na koloběžce můžou senioři i junioři, přičemž je úplně jedno, jakou máte dosavadní zkušenost se sportem. Koloběh zvládnou všichni.

Benefity klasického koloběhu

Všude ve městech jsou nyní k vidění elektrické koloběžky, které sice můžou představovat fajn zábavu a alternativní dopravu, ale zdravotní benefity vám přinese jen klasický koloběh, do jehož provozu správně zapojíte své tělo. Které benefity to jsou? Jízdou na koloběžce celkově stabilizujete trup a přirozeně aktivujete většinu svalových partií. Zpevníte paže, zadek i nohy, a na rozdíl od jízdy na kole vám nezatíží záda. Má blahodárný vliv na kondici kloubů dolních končetin a je vhodná i pro lidi s bolestmi zad včetně oblasti bederní páteře.

Koloběžka má překvapivě přínos i pro zlepšení vaší paměti a soustředění – při jízdě totiž střídáte nohy, takže nutíte k činnosti nejen tu mozkovou hemisféru, která je spojena s vaší dominantní nohou, ale i tu druhou, což přispívá k prokrvení mozku a k rozvoji inter-hemisférických propojení. Na rozdíl od běhu, který sice nabývá masově na popularitě, ale zdaleka není vhodný a příjemný pro každého, si jízdou na koloběžce nepřetěžujete klouby, protože pneumatiky odpruží případné otřesy. S tímto doposud nedoceněným sportem, pro který si nemusíte vyčleňovat žádný zvláštní čas, protože se dá dobře zařadit do vašich běžných denních aktivit, se navíc pojí příjemné vzpomínky na dětství, hravost a radost z kontrolovaného pohybu vpřed. Kdo koloběh jednou okusí, zamiluje si ho!

Není koloběžka jako koloběžka

Samozřejmě že nemůžete drandit po ulicích shrbení na plechovém modelu koloběžky z doby, kdy jste na něm jezdili do školky! Ani na zmiňovaných elektrických modelech, které jsou možná „cool“, ale se sportem a koloběhem a z něj plynoucím přínosem pro tělo, nemají pranic společného. Široký výběr koloběžek pro dospělé vás ale potěší.

Rozhodně výběr správného modelu nepodceňte a věnujte mu péči stejně, jako když vybíráte kolo, sportovní obuv, funkční oblečení či auto. Vyberte si proto model s vhodnou konstrukcí, která odlehčí vašemu držení těla – správný postoj jezdce je totiž přímo ovlivněn geometrií rámu, výškou nášlapu a mimo jiné i výškou řídítek. Nášlapná plocha, její správná výška, výška řídítek a celková geometrie totiž jednoznačně určují, zda je jízda zdraví prospěšná či nikoliv. Jinak hrozí přetěžování kyčelních kloubů a kotníků, mohou trpět kolena a po krátké době se dostaví celková svalová dysbalance, ba dokonce i nepříjemné bolesti zad. A to určitě nechcete. Čím větší kola u koloběžky zvolíte, tím rychleji a obratněji se budete pohybovat.

Kde budete jezdit?

Při výběru je také vhodné zohlednit, do jakého terénu si koloběžku pořizujete – zda plánujete jezdit jen ve městě, nebo jen v terénu, nebo jestli potřebujete povrchy kombinovat. Když budete koloběžku převážet autem, ptejte se rovnou po modelu se speciálními úchyty. Potřebujete ji vozit tramvají? Existují i skládací modely. Nejste si jistí, zda se dokážete dlouho odrážet vlastníma nohama? Volte hybridní stroj s chytrým ovládáním. Potřebujete na koloběžce venčit i pejska? I takové odpovídající modely jsou k dispozici. Výletujete s dětmi? Žádný problém! A když si časem zamilujete třeba jen horské sjezdy, ani tehdy vás výrobci koloběžek nenechají na holičkách. Jedno společné pravidlo platné za všech okolností zní – nechtějte na výběru šetřit, ať už na úkor konstrukce, nebo ve prospěch líbivějšího designu. Hranice mezi jízdou zdraví prospěšnou a jízdou zdraví poškozující je velmi tenká a mohlo by se vám to ve zlém vrátit.

Správná technika jízdy také není složitá, zvládnete ji snadno, inspiraci najdete například na www.kostkakolobezky.cz

A JAK SE KE KOLOBĚHU STAVÍ ODBORNÍCI?

Mgr. Lenka Fasnerová, odborná fyzioterapeutka a sportovní instruktorka, propagátorka koloběhu, instruktorka fitkoloběhu:

Jaký je z vašeho pohledu a zkušenosti přínos koloběhu pro lidské tělo?

„Pro mě jeden z nejdůležitějších přínosů je, že na koloběžce stojíme vzpřímeně na jedné noze a tím zapojujeme velice intenzivně všechny důležité svalové skupiny. A hlavně nesedíme, protože v naší sedavé době máme sezení až až… A dále to, že při jízdě střídáme nohy, což vede k aktivizaci nejen oslabených svalů, ale také to probouzí náš mozek.“

Proč je koloběh vhodný druh pohybu pro začátečníky?

„Právě proto, že má mnoho společného s naším přirozeným pohybem, kterým je chůze. Stojíme-li na koloběžce se správnou výškou stupátka, jsme pouze kousek nad zemí, tudíž stále bezpečně v kontaktu se zemí. A co je důležité, je zanožování při samotném odrazu.“

V čem je koloběh prospěšný právě pro ženy?

„Myslím, že každá žena na koloběžce ocení fakt, že při koloběhu nám intenzivně pracují naše tzv. problémové partie, a to jsou hýždě a stehna. Krom jiného ale také zapojujeme břicho, resp. břišní svaly a svaly paží. Jízda na koloběžce je velice elegantní záležitostí a sluší každé ženě.“

Koloběh se stále častěji prosazuje i coby rehabilitační pomůcka ve zdravotnictví. Lékaři a fyzioterapeuti jej doporučují coby zdravý, komplexní a kompenzační pohyb po operaci zad, kolen, kyčlí nebo v poúrazové terapii, a to včetně vyhřezlých plotének. Uplatnění nově nachází i při rehabilitacích u pacientů s roztroušenou sklerózou. Koloběžka, to jsou lázně na pneumatikách!

Bc. Leopold Kotlár DiS., specializace rehabilitace ve sportu, profesionální trenér, propagátor bojových sportů, odborný fyzioterapeut, Lázně Darkov:

Co může udělat koloběh pro zdraví lidského těla?

„Osobně využívám koloběh k rehabilitaci jako poslední stupeň přípravy pacientů, tzn. v momentě, kdy pacienti splní jednotlivé stupně přípravy, kterými jsou:

  • hrubá motorika, kondiční celková příprava
  • jemná motorika, vyšší stupeň kondiční přípravy, nordic walking
  • vyšší stupeň kondiční přípravy a koloběh

Vše se nakonec mimo jiné projeví ve vyšším stupni sebevědomí a navrácení se do stupně komfortní zóny u každého pacienta.“

Jakou konstrukci musí koloběžka mít?

„Jsem zásadní odpůrce moderních typů koloběžek s maličkými kolečky a elektrokoloběžek.“

Existuje na českém trhu model, který splňuje vaše odborné požadavky, resp. vyhovuje potřebám vašich pacientů?

„Pracuji pouze s koloběžkami KOSTKA, které plně vyhovují potřebám mých klientů v rámci rehabilitace. Pokud jde o seniory, pacienty s roztroušenou sklerózou, po cévní mozkové příhodě, s Parkinsonem a některými dalšími diagnózami, zde je samozřejmě nezbytný zcela individuální přístup.“

Doc. PaedDr. Tomáš Dohnal, Csc., garant projektu TĚLÁK NÁS BAVÍ, který reaguje na vážný důsledek současného životního stylu, totiž na neustále se zvyšující procento otylých a málo pohybově a fyzicky zdatných dětí. Cílem projektu je přivést děti opět k radosti z pohybu. Jak? Vrátit do škol tělesnou výchovu, která děti bude především bavit – a z toho důvodu se stala partnerem projektu firma KOSTKA, aby obohatila program dětí o jízdu na koloběžce spolu s řadou dalších zajímavých a zábavných pohybových aktivit. Více informací o projektu se dočtete na www.telaknasbavi.cz

Proč by se měl člověk udržovat v pohybu?

„Pro svoji existenci, pro svoji seberealizaci v pracovním, společenském, ale i intimním životě. Je to jako s kvalitou baterie v baterce: Čím je více nabitá, tím svítí intenzivněji a vydrží déle.“

Bude člověk, který má ve svém životním stylu zastoupenou optimální úroveň pohybové aktivity, žít déle?

„Délka života je limitovaná celou řadou faktorů. Optimální pohybová aktivita představuje jeden z nich. Nemůžeme tedy jednoznačně konstatovat, že díky pravidelnému pohybu žijeme déle. Rozhodně ale můžeme konstatovat, že kvalitněji. Jako ta baterka.“


publikováno: 18. 3. 2022, v rubrice Sport a wellness
Štítky: dítě, pohyb, prevence, zábava

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+