Jak konečně a trvale dosáhnout svých cílů v hubnutí | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Jak konečně a trvale dosáhnout svých cílů v hubnutí

2. 3. 2021

Do nového roku obvykle vstupujeme plní nadšeného očekávání, ale i přání a předsevzetí: každý den budu běhat, po obědě si už nebudu dávat dortíčky, z práce budu chodit vždycky pěšky, konečně zhubnu… Dosaďte si sami, co jste si předsevzali vy – ať už pro letošní rok, nebo kdykoliv v minulosti. Každý jistě najde nějaké to předsevzetí, ale zároveň i rychlé selhání.

Pokud máte jasno, kam jdete, jednotlivé kroky na vaší cestě se dělají lépe

„Většina těchto předsevzetí nemá dlouhého trvání a odhodlání vydrží prvních pár dnů, případně týdnů nového roku. Přitom se stačí držet několika jednoduchých tipů, přistupovat ke změně s rozumem a nevzdávat se po prvním klopýtnutí,“ říká Lukáš Vrána, výživový poradce a lektor programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan.

Vstoupili jste do nového roku s velkými plány a předsevzetími ohledně zdravějšího životního stylu a už teď z prvotního odhodlání nic nezbylo? Nezoufejte a pusťte se do toho znovu, lépe, udržitelně a trvale. „Cesta k vysněné postavě nevede přes zkratky, k cíli se musíte propracovat postupně. Je jedno, zda je to redukce, koncové procento tuku nebo typ pohybové aktivity. Pokud máte jasno, kam jdete, jednotlivé kroky na vaší cestě se dělají lépe,“ vysvětluje Lukáš Vrána z programu The 1:1 Diet, jak je důležité stanovit si na začátku cíle a přemýšlet nad tím, čeho vlastně chce člověk v dlouhodobém horizontu dosáhnout.

Úprava jídelníčku: hlavně udržitelně

Předsevzali jste si zdravější stravování nebo omezení některých potravin? Nevrhejte se do toho po hlavě, ale testujte a zkoušejte. Stravovacích stylů je celá řada a nelze říct, že by jeden byl univerzálně nejlepším pro všechny. „Hlavně se nesnažte lámat stravování přes koleno. Dieta musí vyhovovat právě vám, vašim potřebám a chutím. A ty znáte jen a pouze vy. Řiďte se jimi, abyste dokázali stravování udržet dlouhodobě a bez větších výkyvů,“ uvádí Vrána s tím, že je dobré poradit se s odborníky, kteří mohou pomoci například znalostmi nebo přístupem a motivací.

Pokud jste na vše sami, tak si i vše omluvíte. Když se ale pohybujete ve skupině lidí, kteří mají stejné cíle, je postup mnohem snazší. Je proto dobré, když se do změny nepustíte sami, ale najdete si parťáka, což prokazují i studie zkoumající chování lidí. Chcete být fit, dobře se stravovat a pěstovat nějaký sport? Poohlédněte se kolem. Neznáte nikoho? Zkuste sociální sítě, existuje celá řada skupin, které spojuje právě společný zájem. Můžete vyhledat i svého osobního výživového poradce, který vám bude na cestě za zdravějším životním stylem oporou a který vás vždy podpoří ve vašem úsilí.

Sportujte. Ale s rozumem!

Pokud jste nikdy nesportovali, nedávejte si hned za cíl každodenní běh nebo hodinu strávenou náročným cardio tréninkem pod taktovkou vysportované fitnessky na YouTube. Popřemýšlejte nejprve, co by vás bavilo – jakákoliv pohybová aktivita je fajn. Pokud víte, že nesnášíte běhání nebo vás rozčiluje chlorovaná voda v bazénu, nenuťte se do toho, stejně u takového sportu dlouho nevydržíte. Pro někoho bude ideální například svižná chůze s holemi, pro jiného jízda na rotopedu. Najděte si ale takovou aktivitu, která vás bude bavit a u které vydržíte. Na začátek nepotřebujete to nejlepší vybavení, důležité je začít a praktikovat ji pozvolna, ale pravidelně, zbytek se časem vyřeší.  

Klopýtnutí neznamená konec cesty

Cesta k vysněné postavě není rovnou přímkou, je to křivka, která někdy strmě stoupá nahoru, jindy zase dolů. Na své cestě můžete potkat mnoho překážek, důležité však je vytrvat. Vynecháte trénink? Sníte, co jste neměli? Babička udělala štrůdl a neodolali jste? Je to jen malá chyba, která neznamená, že je vše ztraceno. Mnohem horší je vše hodit za hlavu kvůli jednomu drobnému zaškobrtnutí. Pokud si uvědomujete, že se jedná o chybu, je možnost ji napravit a pokračovat ve snažení dál. Nikdo není dokonalý, ale cílů dosáhnete jen vytrvalostí.

I proto je dobré občas se ohlédnout zpět. Podívat se, kde jste byli, kde jste teď a kam míříte. Třeba jste tento měsíc shodili jen kilogram tuku a svalová hmota za poslední půlrok povyskočila o „pouhé“ dva kilogramy. Ale třeba jste před 2 roky vážili o 20 kilogramů více a z dlouhodobého hlediska jste udělali obrovský kus práce. „Změny hmotnosti jsou pozvolné a někdy se může zdát, že přes všechnu snahu se nic neděje, ale vlastně to není pravda,“ uzavírá výživový poradce Lukáš Vrána a přidává i svou osobní zkušenost: „Že se jedná pouze o teorii? Nemyslím si. Sám se stravuji s rozumem, ale občas jezdím za babičkou, která skvěle peče, a ne vždy odolám. Stále objevuji nové sporty, které mě baví. A na Facebooku v jedné ze zájmových skupin jsem se seznámil s řadou lidí stejného ražení a vím, že v tom nejsem sám. Tak to zkuste taky, není to tak těžké!“

7 tipů, jak vytrvat ve svých předsevzetích a konečně dosáhnout změny životního stylu

  1. Stanovte si jasné cíle, abyste věděli, kam míříte
  2. Nevrhejte se do zběsilých diet. Nastavte si udržitelný stravovací plán
  3. Najděte si sport, který vás bude bavit a naplňovat
  4. Nevzdávejte se při první chybičce, žádná cesta není rovná
  5. Spolehněte se na parťáka, který vás bude podporovat a motivovat
  6. Občas se ohlédněte zpět. Uvidíte, jak velký kus cesty jste ušli, a budete mít další motivaci
  7. Vytrvejte, výsledky za to stojí!

Co je program The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan

Program The 1:1 Diet je bezpečný, účinný a komplexní výživový program vyvinutý britskými lékaři. Využívá klinicky testované nízkoenergetické produkty, které obsahují vysoce hodnotné bílkoviny, minimální množství tuků a sacharidů a všechny nezbytné vitamíny a minerály. Produkty The 1:1 Diet jsou registrovány jako obohacené (fortifikované) potraviny splňující přísné legislativní podmínky EU i ČR. The 1:1 Diet pomáhá osvojit si zdravé stravovací i pohybové návyky, zbavit se nadbytečných kilogramů a nastavit a udržet dobrou mentální a fyzickou kondici. To vše pod dohledem vyškoleného výživového poradce.

www.one2onediet.cz


publikováno: 2. 3. 2021, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: hubnutí

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+