Jak se zbavit špatného stravování ve stresu? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jak se zbavit špatného stravování ve stresu?

5. 10. 2022

Emoční přejídání pravděpodobně zažila většina z nás, zejména během nahromaděného stresu nebo těžkého období. Přejídání v tomto stravu však obvykle stres neodstraní, a často způsobuje přibývání na váze. Jakmile je jídlo naší první reakcí na negativní myšlenky, je čas se vzpamatovat a začít jednat.

Stresové nebo emoční přejídání nastává v momentě kdy jíte, abyste unikli špatným pocitům s nadějí, že vám jídlo pomůže cítit se lépe. Někdy se jedná o vědomé rozhodnutí, ale častěji je to jen bezmyšlenkovitá reakce na negativní emoce. „Také stres a nuda mohou vyvolat emoční přejídání. tyto stavy často vedou k tomu, že si namísto přípravy zdravého receptu doma raději objednáte jídlo, které je kaloričtější než vaše obvyklá strava. Někteří plnohodnotné jídlo úplně vynechávají a pojídají řadu nezdravých svačinek,“ vysvětluje Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition. Přečtěte si několik tipů, jak lépe zvládat stravování za nepříznivých okolností:

1. Veďte si potravinový deník

Jednou z věcí, která mnoha lidem pomáhá, je vedení potravinového deníku, protože může skutečně pomoci zjistit, co spouští emoční stravování. Kdykoli pocítíte potřebu se najíst, poznamenejte si na stupnici od 1 do 10, jaký máte hlad.

2. Věnujte se jiným aktivitám

Udělejte si seznam věcí, které můžete dělat, když máte chuť přejídat se. Může fungovat rychlá procházka nebo šálek bylinkového čaje. Zkuste také poslouchat hudbu, meditovat, číst nebo zavolat příteli a o všem si s ním popovídat.

3. Pryč se špatnými návyky

Emocionální jedlíci si neustále upevňují myšlenku, že nejlepší způsob, jak léčit negativní emoce, je jídlo. A stejně jako ostatní zlozvyky, i stresové jedení se objevuje dříve, než se nad ním stihnete zamyslet. Například jeden špatný den vás může navyklým způsobem přivést k pěti hodinám u televize a jednomu kelímku zmrzliny. Musíte se tedy „odnaučit“ své špatné návyky a nacvičit si, že když vás přepadnou negativní emoce, musíte dělat něco jiného než se přejídat.

4. Jezte pravidelně a nevynechávejte jídlo

Pokud je stres zabijákem chuti k jídlu, zkuste jíst menší množství jídla častěji během dne. Dejte si povolení jíst. Když jste ve stresu, je snadné jídlo odkládat nebo dokonce úplně vynechat; tím však utrpí vaše energetická hladina, a když se konečně najíte, můžete to vést k přejídání.

5. Omezte přísun kofeinu

Lidé často pociťují nedostatek energie, když jsou ve stresu, a obracejí se na kofein jako na povzbuzení. Kofein však může v noci narušit váš spánek. Pokud je to váš případ, sáhněte raději po kávě a čaji bez kofeinu.

6. Dejte přednost čerstvým potravinám a dbejte na spánek

Ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, které jsou spojovány s nižší úrovní zánětů, jež mohou mimo jiné ovlivňovat náladu. Navíc dodávají vlákninu a mohou přispět k denní potřebě hydratace.

„Když jsme příliš unavení, ne vždy volíme zdravé jídlo ve snaze zvýšit hladinu energie. Pokud je to možné, snažte se dodržovat obvyklou dobu spánku a vstávat ve stejnou dobu. Vyzkoušejte masku na oči ke ztmavení prostředí a špunty do uší ke snížení hluku,“ uzavírá Bowerman.


publikováno: 5. 10. 2022, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: hubnutí, prevence, stres

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+