Jak si nejlépe vychutáte konopná semínka | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jak si nejlépe vychutáte konopná semínka

16. 10. 2017

Konopné produkty zažívají velký boom na poli zdravého stravování, potažmo zdravého životního stylu. Konopí je bylinou, která má všestranné využití a není divu, že se k ní vracíme. Konopné semínko a výrobky z něj patří jednoznačně mezi jedny z nejdůležitějších přírodních potravinových doplňků pro lidský organizmus. Pouhá hrstka konopných semen dodá dospělému člověku minimální denní dávku živin. Poradí vám Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmac.

Konopí se může stát univerzálním produktem v domácnosti

Z různých částí této rostliny je možné vytvářet kosmetiku i přípravky pro vnější i vnitřní užití. „Jedná se o jeden z nejužitečnějších potravinových doplňků pro lidský organizmus,“ říká Jiří Stabla.

Proč konopné semínko?

Semínko patří mezi nedokonalejší rostliny z hlediska výživy. Silně podporuje imunitní systém a je velkou pomocí pro lidi trpící rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, nebo problémy s kůží. Reguluje cholesterol, omlazuje pleť a vlasy, brání vysoušení pokožky a dodává velké množství energie. Podporuje růst svalové hmoty a je výbornou prevencí před onemocněním astmatem, artritidou nebo vředy.

Konopné semínko obsahuje 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních, je nejdokonalejsí náharadou masa, protože obsahuje zcela kompletní bílkovinu.

Pro vaše zdraví

Konopné semínko se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, prospěšných rostlinných sterolů a dalších důležitých látek pro lidský organismus. Navíc má ideální poměr (1:3) esenciálních mastných kyselin (EMK) omega-3 a omega-6, což je lidskému tělu nejbližší, takže zajišťuje správnou funkci metabolismu. Konopné semínko pomáhá odbourávat kyselinu máselnou zodpovědnou za bolest svalů. Konopí dokáže díky obsahu EMK účinně odvrátit následky vysokých hladin cholesterolu v krvi a je dokázáno, že snižuje riziko srdečního infarktu.

Konopné semínko Carun loupané je vyrobeno z vybraných odrůd, které neobsahují psychoaktivní látku THC. Carun semínko je loupáno velice šetrně, aby se uchovaly veškeré hodnotné živiny.

Jak nejlépe semínka využít

K dostání jsou semínka neloupání či loupaná. V surové podobě, neloupaná semínka, je nejvhodnější nechat naklíčit. Tím získají na jemnosti i chuti. Druhou možností je pražení. Trošku silnější slupka touto přípravou změkne.

Samostatnou kapitolou jsou semínka loupaná, tedy zbavená slupek. Chuťově se jim vyrovná málokterá pochoutka. Dají se přidávat takřka do všeho či jíst samotná jako oříšky. Je možné je jednoduše nasypat na namazaný chléb či do müsli. Rozmixovaná s vodou vytváří lahodné mléko (s ovocem pak osvěžující koktejl), oblíbená kombinace je ovocný salát zasypaný loupaným semínkem a zakápnutý citronem.

Konopný olej je úžasný samotný s pečivem, v salátech i pomazánkách. Mouka se přidává do pekárenských výrobků (10–15 %, lze přidat i celá semena) či omáček. Jako „zdravou“ alternativu chipsům lze doporučit i pražená konopná semínka ochucená solí či kořeněná, sladce chutnají obalená v karamelu. Pražením (podobně jako pečením) se ale ztrácí nenasycené mastné kyseliny a další nejcennější vitageny.

Pravidlo, že nejzdravější jsou pokrmy čerstvé či jen lehce tepelně zpracované, platí u konopí dvojnásob. „Pro zachování kvality esenciálních mastných kyselin by semínko ani olej neměly být zahřívány na více než 45 °C. Vylisovaný olej je třeba chránit nejen před teplem, ale také před vzduchem a světlem. Oxidace kyselin totiž způsobuje žluknutí a činí jej nepoživatelným,“ upozorňuje Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy, www.konopnyshop­.cz.

Konopné semínko je jen jedním z mnoha produktů Carun. Jiří Stabla, společně se svou přítelkyní Hanou Pristášovou, stále vyvíjejí kvalitní veganské produkty. Snaží se pouze o přírodní složení tak, aby bylo co nejvíce vhodné pro citlivou pokožku. Nyní pracují na nových produktech jako je šampon, různé formy pleťového mléka, ale také zkouší vymyslet CBD spray, který by mohl v budoucnu doplnit olejovou formu, kterou dnes svět využívá nejčastěji.

TIP: Konopné semínko loupané Carun Doplněk stravy Carun je mimořádný tím, že obsahuje vysoký obsah vitaminů, proteinů, prospěšných sterolů a dalších důležitých látek pro lidský organismus. Balení: 500 g, cena: 300 Kč, k dostání v síti Konopných lékáren či na www.konopnyshop­.cz

Konopné mléko

Suroviny: 100 g loupaných konopných semínek Carun, 1–2 čajové lžičky skořice (není nutná), kapka přírodního vanilkového extraktu, 50 ml vody

Postup: Všechny suroviny dejte do mixéru a dobře rozmixujte. Poté přeceďte přes jemné plátýnko a podávejte. Mléko vydrží v lednici dva až tři dny. TIP: Dáváte-li přednost sladkému, můžete přidat například datle.

Jamajské konopné pirožky

(4 porce)

Suroviny na těsto: 335 g celozrnné mouky, 38 g konopné mouky, 210 g konopného másla nebo neztuženého margarínu, 1,5 čajová lžička papriky, 2 čajové lžičky kurkumy, 5 polévkových lžic studené vody

Postup:

Obě mouky promíchejte s paprikou, kurkumou a solí. Lehce vetřete tik, aby směs připomínala strouhanku. Pomalu přilévejte studenou vodu a vypracujte tuhé těsto. Nejméně na hodinu uložte do ledničky. Potom z něj na mírně pomoučeném vále udělejte váleček a nařežte na kolečka o průměru 10 cm. Každé z nich rozválejte na ovál 10×20 cm, čímž jsou připravené k plnění.

Suroviny na náplň: 3 nadrobno nasekané cibule, 2 – 3 čerstvé papričky chilli, 4 čajové lžičky mletého zázvoru nebo 1,5 cm čerstvě nastrouhaný, 2 stroužek česneku, pepř, čerstvý koriandr, zelenina pro 4 osoby – brambory, mrkev, kukuřice, pastinák, olivový olej na smažení   Postup: Cibuli a papričky smažte asi minutu, přidejte česnek a nakonec zázvor. Za další minutu přihoďte Brambory nakrájené na centimetrové kostičky, zeleninu a kukuřici. Než zelenina změkne, dochuťte ji koriandrem a pepřem. Směsí naplňte pirožky a 15 minut pečte v předehřáté troubě při teplotě 200 stupňů Celsia.

Zdroj: KonopnyShop.cz

www.carun.cz


publikováno: 16. 10. 2017, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: konopí, prevence, vaříme

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+