Jde dohromady hubnutí a dovolená? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jde dohromady hubnutí a dovolená?

23. 5. 2022

Znáte to, hubnuli jste a dosáhli vytoužené postavy, nebo právě hmotnost redukujete, ale najednou se chystáte na dovolenou, nejlépe s „all inclusive“. Určitě nechcete nabrat kilogramy zpátky, nebo třeba chcete v redukci pokračovat i na dovolené. Jde to ale vůbec skloubit dohromady? Na to nám odpoví Ing. Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan.

Dovolená s „all inclusive“

„Redukce hmotnosti je během na dlouhou trať. Cílem je dosáhnout energetického deficitu a současně pokrýt požadavky našeho organismu, zejména na množství bílkovin, mikronutrientů a dalších esenciálních látek. Jako velmi účinné jsou postupy na bázi LED (low energy diet, 800 – 1200 kcal/den),“ vysvětluje Lukáš Vrána. Pokud se tedy chystáte na dovolenou s „all inclusive“, nastává problém s přehledem, kolik kcal za den sníte. Jednoduchým řešením může být vzít si některé oblíbené produkty s sebou, především z toho důvodu, že již znáte jejich energetický obsah a můžete pak lépe uhlídat snězené kalorie.

Potřebujete plán

Dovolená se nevylučuje se zdravým životním stylem. Nemusíme být ve všem úplně striktní, na druhou stranu nám právě připravené jídlo v hotelu dává možnost výběru a šetří náš čas, který můžeme věnovat nějaké aktivitě. Jak tedy uspořádat letní dovolenou, abychom ze všeho vyšli jako vítězové?

Zkuste si už dopředu rozmyslet, kam pojedete, co tam můžete dělat za pohybovou aktivitu a jak se stravovat. Pobyt u moře nemusí být jen o opalování na pláži, můžete zkusit nejen plavání, ale i šnorchlování nebo potápění. Snad v každé letní destinaci je možnost denně bez problémů sportovat 2–3 hodiny a při tom se dobře bavit. Pokud plánujete poznávací dovolenou, pěší túry vás patrně neminou. A co třeba dovolená na kole?

Jídlo na dovolené

„Pamatujte si, že špatnou stravu nepřesportujete – i když denně budete trávit několik hodin na dovolené pohybem, je nutné řešit také to, co jíte,“ upozorňuje Lukáš Vrána. „Pokud se hmotnost snažíte jen udržet, postačí se trochu hlídat a nepodlehnout lákadlům. Snažte se v každém jídle doplnit dostatečné množství bílkovin. Mohou to být vajíčka, maso, ryby, mléčné produkty a další. Nepřehánějte to s přílohami, hranolky raději nechejte druhým. Jezte dostatečné množství zeleniny. Pokud si chcete dopřát nějakou sladkost, volte porce s rozumem. Menší kousek lokální speciality k odpolední kávě neublíží. Pokud si však nejste jisti, vždy je možno zvolit raději váš oblíbený a ověřený produkt z domova, který znáte,“ radí Lukáš Vrána.

Na poznávacích dovolených představují „hotové“ produkty velkou výhodu. Mít připravené jídlo, které jste schopni zkonzumovat třeba i na horách bez složité přípravy, může být velmi užitečné. Vyzkoušet můžete například produkty programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, které obsahují potřebné živiny pro vaše tělo a zároveň vám hlídají kalorie. Navíc jsou produkty často lehké a připravené v jednotlivých porcích. A co alkohol?

„Alkoholické nápoje a zdravý životní styl se moc rádi nemají. Pokud hubnete, je nejlepší se nějaký čas obejít bez skleničky. V rámci udržení hmotnosti platí opět zásada střídmosti a vhodného výběru – suchá vína, prosecco, vinný střik anebo případně pivo se sníženým obsahem sacharidů (určené pro diabetiky). Myslete na další den, protože lépe se sportuje s čistou hlavou,“ uzavírá Lukáš Vrána.

Dovolená by se tedy neměla moc lišit od racionálního stravování. Neměli bychom ji brát jako možnost se přejíst. I když si někde trochu povolíme, ochutnáme místní speciality a třeba zhřešíme, dostatek času v nějaké pěkné lokalitě nám dává mnoho prostoru pro vhodný pohyb. Pokud si nevíte s hubnutím či udržením váhy rady, kontaktujte výživové poradce programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, kteří Vám na míru připraví výživový plán a naučí Vás, jak se správně stravovat nejen na dovolené, ale také v každodenním životě tak, abyste dosáhli své vysněné váhy a udrželi si ji.

Co je program The 1:1 Diet?

Historie programu sahá až do 70. let minulého století a díky rychlým, dlouhodobě udržitelným výsledkům se brzy stal oblíbený po celém světě. Jen v České republice pomohl program od svého založení v roce 1999 s redukcí váhy tisícům lidí. Program The 1:1 Diet je založený na hubnutí pod dozorem zkušeného poradce, na kterého se může klient vždy spolehnout a který připraví každému přesný plán vytvořený na míru individuálním potřebám a s ohledem na zdravotní stav klienta. Třetím pilířem jsou pak kvalitní produkty s vyváženými nutričními hodnotami. Celý program je vyvinutý britskými lékaři a je opřený o výsledky lékařských studií. Jednou z nich je studie DiRECT, která dlouhodobě potvrzuje účinky nízkoenergetického jídelníčku na redukci váhy, ale i na jiné zdravotní faktory, například prokázanou remisi diabetu druhého typu u několika desítek procent účastníků.

www.one2onediet.cz


publikováno: 23. 5. 2022, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dieta, dovolená

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+